VIDEO Vysnívaný postup Maďarov na EURO: Parádny obrat v posledných sekundách zápasu

Momentka zo zápasu Maďarsko - IslandMomentka zo zápasu Maďarsko - Island Zdroj: SITA/AP/Zsolt Szigetvary/MTI

BUDAPEŠŤ - Futbalisti Maďarska a Škótska postúpili na budúcoročné majstrovstvá Európy. Maďari vo štvrtkovom domácom finále A-divízie baráže triumfovali v Budapešti nad Islandom 2:1 vďaka dvom gólom v závere. V C-divízii Škótsko uspelo na pôde Srbska v Belehrade 5:4 v jedenástkovom rozstrele po tom, ako sa zápas v riadnom hracom čase i po predĺžení skončil nerozhodne 1:1.

Maďarsko si zahrá na druhom EURO za sebou, pred štyrmi rokmi vo Francúzsku sa prebojovalo do osemfinále. V semifinále play off vyhralo v Bulharsku 3:1, v súboji s Islandom prehrávalo od 11. minúty. Gylfi Sigurdsson vystrelil z priameho kopu spoza šestnástky, lopta letela pod brvno do stredu bránky, domáci brankár Péter Gulácsi ju však neskrotil a zapadla za jeho chrbát. Maďari, ktorým pre pozitívny test na koronavírus na lavičke chýbal bývalý tréner fortunaligovej Dunajskej Stredy Marco Rossi, však dokázali otočiť skóre. V 88. minúte vyrovnal Loic Négo a v nadstavenom čase rozhodol o postupe Dominik Szoboszlai. Maďarsko si v F-skupine ME 2020 zmeria sily s obhajcami európskeho titulu z Portugalska, úradujúcimi majstrami sveta z Francúzska a Nemcami.

Do D-skupiny záverečného turnaja k Anglicku, Chorvátsku a Česku pribudlo Škótsko, ktoré si v baráži po Izraeli (0:0 pp, 5:3 z 11 m) poradilo na pokutové kopy aj so Srbskom. Po bezgólovom prvom polčase sa ujalo vedenia v 52. minúte, keď Ryan Christie zachytil prihrávku, pripravil si streleckú pozíciu a krížnym pokusom spoza šestnástky prekonal srbského brankára Predraga Rajkoviča. Srbi odpovedali v poslednej minúte riadneho hracieho času hlavičkou Luku Joviča po rohovom kope. V predĺžení gól nepadol a rozuzlenie priniesol až jedenástkový rozstrel, v ktorom v piatej sérii škótsky brankár David Marshall vychytal Aleksandara Mitroviča. Hostia postúpili na európsky šampionát prvýkrát od roku 1996.

Gruzínsko pod vedením slovenského trénera Vladimíra Weissa prehralo v domácom zápase v Tbilisi so Severným Macedónskom 0:1 a historicky premiérovú účasť na záverečnom turnaji ME či MS v ére samostatnosti si vybojoval ich súper. Severné Macedónsko sa stalo víťazom D-divízie play off, v semifinále doma vyradilo Kosovo 2:1. Gruzínsko zdolalo tiež na vlastnej pôde Bielorusko 1:0, no tentoraz nedokázalo v domácom prostredí skórovať. O jediný gól sa postaral veterán Goran Pandev, ktorý si v 56. minúte po kombinačnej akcii prebral prihrávku v šestnástke a prekonal gruzínskeho brankára Giorgiho Loriu. Severné Macedónsko sa v C-skupine ME predstaví v spoločnosti Holandska, Ukrajiny a Rakúska.

finále baráže ME 2020
A-divízia:
Budapešť
Maďarsko - Island 2:1 (0:1)
Góly: 88. Négo, 90.+2 Szoboszlai - 11. G. Sigurdsson. Rozhodoval: Kuipers (Hol.)