Šéf ruského olympijského výboru prišiel s návrhom: Toto by mohlo zaznieť namiesto národnej hymny!

Ruská vlajka na tribúnach
Ruská vlajka na tribúnach

MOSKVA - Ruským športovcom, ktorým bude po treste pre celý ruský šport umožnené štartovať na medzinárodných šampionátoch, by mohla hrať namiesto národnej hymny na stupňoch víťazov ľudová pieseň.

Navrhol to šéf ruského olympijského výboru Stanislav Pozdňakov, podľa ktorého by táto možnosť mohla byť využitá už na olympijských hrách v Tokiu, kde budú Rusi pretekať pod neutrálnou vlajkou.

Rusko bolo za opakované dopingové previnenia a zmanipulovanie dát z moskovského laboratória vylúčené z veľkých športových súťaží vrátane olympijských hier v Tokiu 2021, zimných olympijských hier v Pekingu 2022 či futbalových majstrovstiev sveta v Katare 2022. Pôvodne štvorročný trest od Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) skrátila športová arbitráž CAS na polovicu.

Ruskí športovci a tímy budú môcť na veľkých akciách štartovať len v prípade, že nebudú zapletení do dopingových škandálov. Nebudú smieť pretekať pod svojou vlajkou a v prípade ich víťazstva nezaznie ruská hymna.

"Môžeme ale hrať akúkoľvek hudbu či melódiu, ktorá môže byť priamo spojená alebo nejako pripomínať Rusko," povedal Pozdňakov v rozhovore pre Match TV. "Akonáhle dostaneme vyjadrenie (MOV), vytvoríme umeleckú radu, ktorá vyhlási výberové konanie na melódiu," dodal.


Tagy: Rusko Stanislav Pozdňakov

Zdroj:
ČTK
Foto:
TASR/Michal Svítok; Video: Ruptly

DISKUSIA