Domáci Lotyši si pripisujú druhý triumf: Taliansku nastrieľali tri góly a sú na čele skupiny

Kaspars Daugavins skóruje proti TalianskuKaspars Daugavins skóruje proti Taliansku Zdroj: SITA/AP/Sergei Grits

RIGA - Lotyšskí hokejisti vyhrali v pondelok na MS v lotyšskej Rige nad Talianskom 3:0. V treťom súboji B-skupiny si pripísali druhé víťazstvo a so siedmimi bodmi sú priebežne na čele tabuľky. O dva góly sa postaral Martins Karsums.

Lotyši majú najbližšie dva dni pauzu a vo štvrtok sa stretnú o 15.15 h s USA, Taliansko, ktoré prehralo všetky tri svoje zápasy, nastúpi v rovnaký deň o štyri hodiny neskôr proti Fínsku.

Prvú väčšiu šancu v zápase mali talianski hokejisti, keď Frigo v 2. minúte nebezpečne preveril Punnenovsa, ale potom už prebrali taktovku hry favorizovaní Lotyši. Na bránku ich súpera sa valil jeden útoku za druhým, no domáci hokejisti si v prvej tretine, v ktorej prestrieľali súpera 14:6, vylámali zuby na Faziovi. Ten vychytal tutovky Keninša, Abolsa i samostatný únik Džerinša v oslabení. Lotyši pokračovali vo veľkom nápore aj v druhom dejstve a svoju dominanciu v ňom strelecky ešte zvýraznili pomerom 17:3, tentokrát už aj s gólovou radosťou v 33. minúte. Taliani pokazili rozohrávku vo vlastnom obrannom pásme, puku sa zmocnil na pravom kruhu Karsums, ktorý ho potiahol pred bránku a na dvakrát prekonal Fazia - 1:0. V 37. minúte sa Lotyši tešili z dvojgólového vedenia, ale zásah Indrašisa neplatil, keďže puk dorazil do bránky korčuľou. V úvode tretej časti pokazil videorozhodca radosť aj Talianom, gól Petana zo 42. minúty neplatil pre tesný ofsajd. V 47. minúte sa ten istý hráč predviedol ďalšou peknou akciou, no s jeho strelou z otočky si poradil Punnenovs. Taliani to v závere skúsili bez Fazia, ale neúspešne, do prázdnej bránky skórovali ešte Darzinš a Karsums.

B-skupina:

Lotyšsko - Taliansko 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Góly: 33. Karsums (Krastenbergs), 59. Darzinš (Džerinš, Freibergs), 60. Karsums. Rozhodovali: Bruggeman (USA), Gouin (Kan.) - Constantineau (Fr.), McCrank (Kan.), vylúčení: 3:4 na 2 min, navyše: Keninš 10 min za vrazenie na mantinel, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Lotyšsko: Punnenovs - Freibergs, Kulda, Rubins, Balinskis, Cibulskis, Sotnieks, Zile - Marenis, Meija, Krastenbergs - Darzinš, Abols, Daugavinš - Rob. Bukarts, Džerzinš, Rih. Bukarts - Keninš, Indrašis, Dzierkals - Karsums

Taliansko: Fazio - Glira, Spornberger, Casetti, Pietroniro, Miglioranzi, Marchetti, Gios, Soracreppa - Frigo, Bardaro, Magnabosco - Frank, Petan, Miceli - Hochkofler, Pitschieler, Gliati - Deluca, Andergassen, Galimberti

lasy po zápase /zdroj: IIHF/:

Bob Hartley, tréner Lotyšska: "V defenzíve sme boli veľmi silní, no myslím si, že najlepšou časťou našej hry bolo to, ako sme kontrolovali hru v ich obrannom pásme. Neuznali nám dva góly, ale boli to správne rozhodnutia. Pri ich neplatnom góle nám volali naši videoanalytici, že sú si 100% istí, že to bol ofsajd, takže sme neváhali."

Ivars Punnenovs, brankár Lotyšska: "Po zápase som išiel za Faziom a povedal som mu, že je dobrý brankár. Odohral skvelý zápas a je to taliansky hrdina."

Alex Petan, útočník a asistent kapitána Talianska: "Máme tu chalanov, ktorí hrajú na svojich prvých majstrovstvách. Mladých hráčov, ktorí dostali novú príležitosť. Uplynulý mesiac sme mali určité ťažkosti, ale na druhej strane je to pre niektorých hráčov možnosť ukázať, že majú budúcnosť v národnom tíme. Myslím si, že všetci odvádzajú skvelú prácu a zlepšujú sa."

Viac o téme: Taliansko Lotyšsko