VIDEO Tatarov Montreal visí v play off nad priepasťou: Stačí jedna prehra a je po sezóne

Joe Thornton oslavuje gól v sieti MontrealuJoe Thornton oslavuje gól v sieti Montrealu Zdroj: SITA/Paul Chiasson/The Canadian Press via AP

TORONTO - Hokejisti Montrealu so slovenským útočníkom Tomášom Tatarom podľahli v noci na stredu vo štvrtom súboji semifinále play off Severnej divízie NHL na domácom ľade Torontu 0:4. V sérii tak prehrávajú už 1:3 na zápasy. Carolina zdolala v piatom dueli semifinále Centrálnej divízie Nashville 3:2 po predĺžení a rovnakým pomerom vedie aj v sérii.

Tatar odohral 15:56 minút, raz vystrelil na bránku, rozdal päť "hitov" a pripísal si mínusový bod. Maple Leafs sú tak blízko postupu do divízneho finále. Po bezgólovej prvej tretine udreli hostia v úvode prostrednej časti, keď skóre otvoril William Nylander. Švédsky útočník sa presadil aj vo štvrtom zápase za sebou. Stal sa len tretím hráčom Maple Leafs, ktorý skóroval v štyroch úvodných zápasoch play off. Naposledy to v roku 1986 dokázal Wendel Clark, Gordie Drillon sa v roku 1939 strelecky presadil v prvých piatich zápasoch. Toronto udrelo v druhej tretine ešte dvakrát, keď sa presadili veteráni Jason Spezza a Joe Thornton. Do prázdnej bránky poistil triumf hostí bývalý hráč Montrealu Alex Galchenyuk, ktorý si predtým pripísal aj dve asistencie. Tri asistencie zaznamenal Alexander Kerfoot.

Oporou "javorových listov" bol opäť brankár Jack Campbell, keď zlikvidoval 32 striel a zaznamenal prvý shutout v play off. "Chalani predo mnou odviedli skvelú prácu. Išli sme za svojím cieľom, dodržiavali sme taktiku a bojovali až do konca. Máme veľkú radosť," uviedol pre nhl.com Campbell. Toronto je už len krok od toho, aby vyhralo prvý sériu play off po 17 rokoch, ale Canadiens sa ešte nevzdávajú. "Na tento zápas musíme rýchlo zabudnúť. Ešte nie je koniec. V šatni je dobrá atmosféra a nevzdávame sa," povedal útočník Montrealu Joel Armia. Na víťaza tejto série čakajú hokejisti Winnipegu Jets, ktorí zmietli Edmonton v štyroch dueloch. "Určite v najbližšom zápase pôjdu úplne nadoraz, musíme byť na to pripravení. Hrali sa dva zápasy za sebou, tak si musíme trochu oddýchnuť a dobre sa pripraviť. Štvrté víťazstvo v sérii je vždy najťažšie," dodal 37-ročný Spezza, ktorý zvýšil na 2:0. Krátko po jeho zásahu zvýšil náskok hostí v presilovke Thornton, ktorý sa vo veku 41 rokov a 327 dní stal najstarším hráčom v histórii klubu s kanadským bodom v play off. Piaty zápas je na programe v noci na piatok v Toronte.

O víťazstve Caroliny nad Nashvillom rozhodol po 123 sekundách predĺženia kapitán Jordan Staal, keď sa presadil v súboji pred bránkou a vo vzduchu sklepol puk za chrbát Juuseho Sarosa. "Mal som šťastie. Len som švihol hokejkou a nejakým spôsobom som to dostal do bránky," povedal Staal, ktorému pre kontakt s brankárom neuznali rozhodcovia v druhej tretine gól na 2:2. Nashville dvakrát viedol, ale na oba góly hostí odpovedal v riadnom hracom čase český útočník Martin Nečas. Víťazstvo Hurricanes pred 12-tisícovou návštevou vychytal Alex Nedeljkovic, ktorý zaznamenal 23 zásahov. Domáci boli strelecky aktívnejší, na bránku vyslali až 37 pukov.

"Myslím, že sme si víťazstvo zaslúžili a konečne sme dali aj šťastný gól, čo sa nám predtým v sérii nedarilo," poznamenal tréner Caroliny Rod Brind'Amour. Oba góly "predátorov" strelil ruský útočník Jakov Trenin. "Bol to opäť veľký boj, nemali sme dnes hokejky na správnom mieste. Som však na náš tím hrdý. Sme v hre, čaká nás šiesty zápas," uviedol kormidelník Nashvillu John Hynes. Tretíkrát v sérii sa muselo o víťazovi rozhodnúť v predĺžení, šiesty duel sa bude hrať v noci na piatok na ľade Predators.