Opakovaný štart vyšiel na výbornú: Máme striebro, Slovákov predčil iba najväčší favorit!

Na snímke slovenský štvorkajak Na snímke slovenský štvorkajak Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

POZNAŇ - Slovenský štvorkajak v zložení Samuel Baláž, Denis Myšák, Csaba Zalka, Adam Botek získal na ME v Poznani striebornú medailu v K4 na olympijskej 500 m trati. Vo finále finišoval druhý so stratou 1,435 s na favorizovanú nemeckú loď v zostave Max Rendschmidt, Ronald Rauhe, Tom Liebscher, Max Lemke. Bronz vybojovali Rusi.

Štart pretekov sa musel opakovať, keďže litovská posádka sa vydala na trať skôr. Na méte 250 m boli na prvých dvoch priečkach Nemci a Španieli, Slováci sa držali na bronzovej pozícii. V druhej časti trate úradujúci majstri sveta z Nemecka vystupňovali tempo a triumfovali suverénnym spôsobom.

Slovenská káštvorka predstihla Španielov, v závere odolala finišu Rusov a získala cenné striebro. V porovnaní s 1. kolom Svetového pohára v Szegede, v ktorom skončila vo finále šiesta, prišlo v zložení posádky k jednej zmene. Skúseného Erika Vlčeka vystriedal Zalka. Po šampionáte by sa malo definitívne rozhodnúť o zložení slovenskej K4 na OH 2020 v Tokiu.

"Sme spokojní, že káštvorke sa podarilo získať cenný kov. Prípravu na šampionát sprevádzali covid obmedzenia, bolo to náročné. Chalani potvrdili, že majú svoje kvality a sú schopní bojovať o najvyššie méty, čo je pozitívny signál smerom k olympiáde v Tokiu. Verím, že vysokú výkonnosť potvrdia aj v Japonsku. O zložení posádky ešte nie je rozhodnuté, stále je v hre aj Erik Vlček. Máme týždeň na to, aby sme sa rozhodli a rozlúskli to," uviedol Filip Petrla, športový riaditeľ sekcie hladkých vôd Slovenskej kanoistiky.     

"Háčik" slovenskej K4 Samuel Baláž považuje zisk striebra za veľké povzbudenie pred OH 2020 v Tokiu. "Od rozjazdy sme boli medzi najvyššími loďami, takže sme išli do finále s tým, že zabojujeme o medaily. Trať bola celkom ťažká, bol aj silný protivietor. Boli to posledné medzinárodné preteky pred olympiádou, takže sme si mohli poslednýkrát zasúťažiť s najlepšími loďami. Toto druhé miesto nás posunie v príprave ďalej. Potvrdili sme, rovnako ako v roku 2019, že patríme medzi špičku a v Tokiu budeme mať medailové ambície," uviedol pre TASR Baláž.

Zalku po pretekoch potešilo, že v novej zostave slovenská posádka vybojovala medailu, ktorá im dodá ešte väčšiu motiváciu pred olympijskými hrami: "Sústredil som sa na svoj výkon, fúkal trochu protivietor, takže trať bola dlhšia, ale som rád, že sme to hneď prvýkrát v tomto zložení zvládli a získali pred olympiádou medailu."

výsledky finále K4 na 500 m:

1. Max Rendschmidt, Ronald Rauhe, Tom Liebscher, Max Lemke (Nem.) 1:23,960, 2. Samuel BALÁŹ, Denis MYŠÁK, Csaba ZALKA, Adam BOTEK (SR) +1,435, 3. Oleg Gusev, Maxim Spesivcev, Alexandr Sergejev, Vitalij Eršov (Rus.) +1,465

Viac o téme: Erik Vlček Csaba Zalka Samuel Baláž Adam Botek
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články