Hamilton je znepokojený rasistickými útokmi: Tento druh ignorantstva musíme zastaviť

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Koláž - SITA/AP/Bryn Lennon/John Sibley

LONDÝN – Britský pretekár formuly 1 Lewis Hamilton je známy svojím postojom k rasistickým útokom a diskriminácii vo svete športu i mimo neho. Sedemnásobný majster sveta dlhodobo podporuje hnutie "Black Lives Matter" a svoj názor sa nebojí prezentovať na sociálnych sieťach, ale aj priamo počas pretekov v podobe rôznych odkazov na tričkách.

Hamilton v detstve sám čelil diskriminácii a rasistické útoky ho neobchádzali ani počas hviezdnej kariéry vo formule 1. V kolotoči kráľovnej motoršportu je jediným pretekárom tmavej pleti a v boji proti rasizmu je jeho hlas najsilnejší zo všetkých.

Prečítajte si tiež: VIDEO Klobúk dole, Marcus! Rashford sa v emotívnom prejave ospravedlnil fanúšikom

Preto nie je žiadnym prekvapením, že rasistické útoky na adresu tmavých futbalistov Anglicka sa dotkli aj lídra stajne Mercedes. V príspevku na Instagrame vyjadril podporu Marcusovi Rashfordovi, Jadonovi Sanchovi i Bukayovi Sakovi, ktorí nepremenili penaltu vo finálovom zápase EURO 2020 a po dueli sa stali terčom nechutného vyčíňania "pseudofanúšikov".

"Keď som sledoval posledné okamihy zápasu, hlavou sa mi preháňalo toľko vecí. Na jednej strane som bol veľmi hrdý na to, ako ďaleko sme sa dostali. Byť vo finále a s takým diverzným tímom je obrovský úspech, na ktorý by sme mali byť všetci hrdí," začal svoj príspevok rodák zo Stevenage.

Angličania mohli nadviazať na úspech z domáceho "mundialu" 1966 a získať aj svoj premiérový titul majstrov Európy. Osudným sa im stal rozstrel zo značky pokutového kopu. "Keď hráči prichádzali na penalty, obával som sa. Tlak v takomto momente cíti každý športovec, ale keď ste menšinou reprezentujúcou svoju krajinu, tak je to akoby navrstvená skúsenosť. Úspech by znamenal niečo ako dvojité víťazstvo, ale zlyhanie je takisto cítiť dvojnásobne. Hlavne, keď je spojené s rasistickými útokmi," napísal Hamilton.

Tento národ musí prejsť ešte veľmi dlhú cestu

Víťaz 98 Veľkých cien ostro odsúdil neprijateľné správanie niektorých "fanúšikov" a vyjadril aj názor, že základom lepšej spoločnosti je vzdelanie a tiež väčšia podpora sociálnych sietí: "Ako vy všetci, tak aj ja som si veľmi prial víťazstvo, ale pre mňa to znamenalo oveľa viac ako triumf na EURO, bolo to omnoho silnejšie. Nechutné správanie niekoľkých ľudí však ukazuje, koľko práce je ešte potrebné urobiť. Dúfam, že toto otvorí ďalšie rozhovory týkajúce sa akceptácie. Musíme sa usilovať o spoločnosť, ktorá nevyžaduje od čiernych hráčov, aby preukazovali svoju hodnotu alebo miesto v spoločnosti iba víťazstvom. Ukázalo sa, že tento národ musí prejsť ešte veľmi, veľmi dlhú cestu. Podľa môjho osobného názoru to všetko pramení vo vzdelaní. Viac podpory potrebujeme aj od platforiem sociálnych sietí. Musíme sa postarať o to, aby v online priestore neprichádzali takéto urážky. Tento druh ignorantstva musíme zastaviť."

Futbalisti Albionu na svoju vytúženú trofej Henriho Delaunaya síce nedosiahli, ale na šampionáte zanechali dobrý dojem a aj vzhľadom na vekové zloženie národného tímu sa môže "kolíska futbalu" ďalej zlepšovať a na budúcich šampionátoch zopakovať úspech generácie zo 60. rokov minulého storočia.

"Nakoniec by všetci v tíme Anglicka mali byť tak hrdí na svoje úspechy a to, ako nás reprezentovali. Som maximálne hrdý na Bukaya Saku, Jadona Sancha, Marcusa Rashforda i na celý tím," dodal Lewis Hamilton.

Viac o téme: Taliansko Lewis Hamilton Anglicko Euro 2020 Marcus Rashford Jadon Sancho Bukayo Saka
  • Autor: © Zoznam/Patrik Seman
  • VIDEO: Facebook/Šport v RTVS; Instagram/lewishamilton
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy