VIDEO Predčasné finále US Open: Zverev môže uštedriť Djokovičovi ďalší krutý úder

Novak DjokovičNovak Djokovič Zdroj: SITA/AP/Frank Franklin II

NEW YORK - Novak Djokovič zdolal vo štvrťfinále US Open talianskeho tenistu Mattea Berrettiniho 5:7, 6:2, 6:2, 6:3 a dve výhry ho delia od kalendárneho Grand Slamu. Ďalším súperom, ktorý sa pokúsi svetovú jednotku zastaviť, bude jeho premožiteľ z olympijského turnaja Alexander Zverev. Nemec pred šiestimi týždňami nad Djokovičom zvíťazil v Tokiu v semifinále.

Vo Flushing Meadows je Zverev suverénny, zatiaľ čo trojnásobný šampión Djokovič stratil proti štvrtému z piatich súperov set. Proti Berrettinimu musel doťahovať, ale potom ukázal svoje umenie. Celkovo si na US Open pripísal 80. víťazné stretnutie.

"Zabudol som na prvý set a pozdvihol svoj tenis na inú úroveň. Boli to určite tri najlepšie sety, ktoré som na turnaji zatiaľ predviedol," povedal Djokovič po tom, čo nad Talianom vyhral po troch a pol hodinách aj tretí tohtoročný vzájomný zápas. "Bol to skvelý zápas, Matteo hrá úžasne a už sa usadil v prvej desiatke. Zakaždým je to s ním tesný súboj," dodal k repríze wimbledonského finále.

Proti Zverevovi bude Djokovič usilovať nielen o kalendárny Grand Slam, čo by dokázal ako prvý tenista od Austrálčana Roda Lavera, ktorý vyhral všetky grandslamy ako posledný v roku 1969. Rodák z Belehradu útočí na US Open tiež na 21. trofej z turnajov veľkej štvorky. Vďaka tomu by sa odpútal na prvom mieste historického poradia od Rogera Federera a Rafaela Nadala.

"Má teraz úžasnú formu, veľa toho vyhral. Od Wimbledonu nestratil zápas," povedal Djokovič o Zverevovi. "Získal zlato na olympiáde, relatívne ľahko vyhral turnaj v Cincinnati, tu je v semifinále. Hrali sme spolu pred mesiacom v Tokiu. Mal som set a brejk navrch, ale otočil to," spomínal.

Druhú semifinálovú dvojicu v New Yorku tvorí Rus Daniil Medvedev a Kanaďan Félix Auger-Aliassime.

Viac o téme: Novak Djokovič Félix Auger-Aliassime Alexander Zverev Daniil Medvedev Matteo Berrettini