Vytrvalci z Afriky aj domáci favorit: Na 98. ročníku MMM očakávajú takmer 7000 bežcov

Štart lanského 97. ročníka Medzinárodného maratónu mieru v KošiciachŠtart lanského 97. ročníka Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach Zdroj: TASR – Milan Kapusta

KOŠICE - Významné osobnosti košickej maratónskej histórie, ale ani najväčší domáci favorit Tibor Sahajda nebudú chýbať na 98. ročníku Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach v nedeľu 3. októbra.

Sahajda v roku 2020 chýbal v štartovom poli MMM. Jeho neúčasť, ale aj absenciu afrických favoritov využil Marek Hladík, ktorý sa do listiny víťazov MMM zapísal časom 2:26:08 hod. Ten je o vyše desať minút horší než Sahajdov "osobák" 2:15:25, ktorý dosiahol pri svojej predošlej účasti na MMM v roku 2019.

Práve 30-ročný Košičan bude najväčší favorit spomedzi slovenských vytrvalcov a najvážnejší domáci konkurent africkej špičky. "Cítim sa dobre a verím, že to tak bude aj v nedeľu. Som dobre pripravený. Dôležité bude, aké bude počasie, predovšetkým, aby nefúkalo. Chcem bežať podobne ako v nedávnych rokoch," poznamenal Sahajda, ktorému vlani ušla vidina celkového víťazstva.

najrýchlejší slovenský maratónec Tibor Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR/Roman Hanc

Vtedy sa rozhodol neštartovať na MMM, keďže dva týždne po ňom sa v poľskej Gdyni konali MS v polmaratóne. Napokon však nešiel ani tam, keďže dostal koronavírus: "Aj to ľutujem, že som vlani nešiel do Košíc. Vtedy som sa rozhodol pre Poľsko, ale napokon som nešiel ani tam. Minulý rok bol pre mňa strašný. Už to mám však za sebou, nič z toho už nezmením a teraz sa teším na návrat na MMM."

Zloženie panelu favoritov sľubuje zaujímavú zápletku

Vplyvom striktných opatrení bolo v roku 2020 možné privítať na MMM len 200 bežcov, čo je iba zlomok z vyše 10-tisícových štartových listín z nedávnych rokov. Ani tentoraz sa na štarte nepredstaví päťciferný počet atlétov: "Počet registrácií sa blíži k 7000, no už asi 400 ľudí využilo možnosť preložiť svoj štart o rok. Ako dôvody uvádzajú zranenia či komplikácie s príchodom," poznamenal riaditeľ MMM Branislav Koniar.

V súvislosti s prísnymi opatreniami museli organizátori načasovať štarty jednotlivých disciplín do rôznych vĺn. "Prví pôjdu na trať tradične hendikepovaní a korčuliari o 8.45, resp. 8,46. Elita a najväčšia vlna podľa režimu OTP o 9.00. Potom budú nasledovať ďalšie vlny o 9.10, 9.15 a 9.20. Verím, že všetkých v tomto čase dostaneme na trať. Potom o 9.25 prídu na rad štafety a následne prestávka do 10.20. Po nej sa pokúsime o čo najmasovejší štart polmaratónu v časoch 10.30, 10.35, 10.40, 10.45, 10.50 a 10.55. Je náš cieľ, ale aj naša úloha dostať na trať všetkých prihlásených. Samozrejme, že po minulom roku sme radi, že môže bežať toľko ľudí," uviedol Koniar.

Na snímke uprostred Marek Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Na štarte 98. ročníka najstaršieho európskeho maratónu opäť nebudú chýbať favorizovaní vytrvalci z afrických krajín. Zloženie panelu favoritov sľubuje zaujímavú zápletku. "Sme spokojní so zložením favoritov, ale papierové predpoklady nie sú veľmi dôležité. Vnímame veľa problémov na ambasádach i s covid opatreniami, ktoré atlétom komplikujú príchod do Košíc. Zároveň je ich forma kolísavá, keďže viacerí takmer dva roky poriadne nesúťažili. Viaceré maratóny sa nekonali, preto je otázne, v akej forme príde favorizovaná skupinka. Na papieri, resp. podľa ich doterajších osobných rekordov vyzerá silná," prezradil Koniar.

Rekordná 45. účasť na MMM

Popri očakávaných ašpirantoch na celkové prvenstvo sa na košickom maratóne predstavia aj jeho domáce osobnosti. Rekordnú 45. účasť na MMM zaznamená Peter Polák, ktorý je vďaka tomu líder Diamantového klubu. Ten združuje všetkých, ktorí absolvovali MMM aspoň 25-krát a zatiaľ má 61 riadnych členov. Polák vybehne na trať so symbolickým číslom 45.

"Už nastal čas, keď si to v 72 rokoch užívam. Sústredím sa na zabehnuté kilometre. Teraz mám okolo 386-tisíc km za 50 rokov aktívneho behania. Chcel by som dosiahnuť 400-tisíc. Želám si, aby mi zdravie dovolilo absolvovať 50 košických maratónov, pretože MMM je pre mňa každoročný sviatok číslo jedna," povedal rekordér MMM.

S číslom 20 bude na trati Vladislav Lipovský, ktorý v roku 2001 finišoval na 4. mieste. "Je to už 20 rokov, ale pamätám si na to veľmi dobre. Košický maratón je moja "srdcovka," behávam ho od roku 1996. Idem naň, pokiaľ mi to zdravie dovolí. Vždy sa naň rád vraciam," uviedol Lipovský.

Držiteľ slovenského rekordu v behu na 100 km Vladimír Polák (6:58:17 hod) pomôže amatérskym bežcom s ambíciou prísť do cieľa za 4 hodiny. V pozícii tempára, resp. vodiča bude jeho tempo prispôsobené tomuto cieľu.

Favoriti 98. ročníka MMM:

muži: Deribe Robi Melka (Etiópia, r. nar.: 1990, os. rekord: 2:05:58 hod.), Henok Tesfay (Eritrea, 2000, 2:10:08), Tibor Sahajda (SR, 1990, 2:15:25)

ženy: Sardana Trofimová (Rus., 1988, 2:24:38), Milliam Ebongonová (Keňa, 1992, 2:27:16), Maeregu Hayelom (Et., 1999, 2:30:15)

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 4
Viac o téme: Košice Medzinárodný maratón mieru Branislav Koniar Tibor Sahajda MMM
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy