Djokovičovci komentujú verdikt súdu: Tvrdý odkaz mocným! Po tejto otázke ukončili tlačovku

Rodina Novaka Djokoviča - zľava mama Dijana, otec Srdjan a brat DjordjeRodina Novaka Djokoviča - zľava mama Dijana, otec Srdjan a brat Djordje Zdroj: SITA/AP/Darko Vojinovic

MELBOURNE - Rodina Novaka Djokoviča dnes na tlačovej konferencii nadšene komentovala jeho víťazstvo na súde, ktorý srbskému tenistovi obnovil zrušené víza a dovolil mu zostať v Austrálii. Matka Dijana ale pripustila, že sa obáva deportácie, ktorú ešte môže zrušením víza nariadiť minister pre imigráciu Alex Hawke. Keď prišla otázka na okolnosti Djokovičovho decembrového pozitívneho testu na Covid-19, rodina tlačovú konferenciu bez odpovede na túto otázku ukončila.

Najmladší brat srbskej tenisovej hviezdy Djordje Djokovič vyhlásil, že zvíťazila pravda a spravodlivosť. Matka Dijana ho vzápätí doplnila, že súdny verdikt považuje za Novakovo najväčšie víťazstvo v kariére. "Novak stál proti systému a vláde. Priletel, aby vyhral ten turnaj. V takejto situácii nikdy nebol. Bola veľmi ťažká aj pre nás, keď sme sa snažili za neho päť alebo šesť dní bojovať," uviedla.

So synom sa v minulom týždni nemohla priamo spojiť, pretože mu zobrali telefón. "Naši ľudia mu posielali podporu tancom a spevom pred hotelom, ktoré počul, ale nemohol vidieť. Vďaka bohu Boh existuje. Toto je najväčšie víťazstvo jeho kariéry, väčšie ako všetky jeho grandslamy," povedala matka dvadsaťnásobného grandslamového šampióna.

Otec Srdjan je presvedčený, že Djokovič uspel vďaka svojej psychickej odolnosti. "Nenechal by sa od nikoho položiť na kolená. Je mentálny obor, fantastický mladý muž, ktorý nikdy nikomu neublížil, vždy s každým dobre vychádzal a vždy sa snažil pomáhať. Ale skutočnosť, že je z malej chudobnej krajiny, sa zjavne nepáčila niektorým mocným. Nepáči sa im, že niekto z malej krajiny môže byť najlepší v ich buržoáznom športe,“ povedal. Okolo tridsaťštyriročného srbského tenistu sa ale už v minulosti objavilo viacero kontroverzií.

Obrovské víťazstvo pre Novaka a celý slobodomyseľný svet

Austrálske úrady sa podľa otca Srdjana snažili prinútiť Novaka Djokoviča, aby sa víza vzdal dobrovoľne, čo by viedlo k deportácii. "Nenechali ho hovoriť s právnikmi a jeho tímom. Našťastie mu po niekoľkých hodinách vrátili telefón a bol v kontakte so svojím právnym tímom, ktorý pripravil fantastickú právnu obhajobu. Toto je obrovské víťazstvo pre neho a celý slobodomyseľný svet," radoval sa.

Kauza sa ale ešte nekončí. Austrálske ministerstvo pre imigráciu zvažuje opätovné zrušenie víza z osobnej právomoci ministra. "Obávam sa toho, ale nechcem na to myslieť. Len dúfam, že to zostane, ako to je, že bude voľný a bude môcť hrať," povedala Djokovičova matka.

Bez odpovede zostalo, prečo mal Djokovič 16. decembra pozitívny test na koronavírus a o deň neskôr sa objavil na verejnosti. Keď sa na to jeden z novinárov spýtal, Djokovičovci tlačovú konferenciu ukončili.

Namiesto odpovede začali spievať skladbu Jedna pieseň, jeden tím. Túto pieseň hráčovi rodičia spievali vlani v boxe na kurte Philippea Chatriera, keď Novak Djokovič vyhral Roland Garros.

Šéf srbského parlamentu sa obáva deportácie

Predsedu srbského parlamentu a bývalého ministra zahraničných vecí Ivicu Dačiča zaskočil vývoj udalostí okolo tenistu Novaka Djokoviča. Aj keď prvý hráč sveta dnes na súde uspel s odvolaním proti zrušeniu svojho víza a môže v Austrálii zostať, Dačič sa obáva, že všetko smeruje k jeho deportácii so všetkými negatívnymi dôsledkami.

Djokovič mohol opustiť detenčné zariadenie, kde bol uzavretý od štvrtka, a dostal späť pas, ale minister pre imigráciu Alex Hawke mu vízum môže odobrať znova. O neho deväťnásobný víťaz Australian Open minulý týždeň prišiel kvôli spochybneniu výnimky z inak povinného očkovania proti koronavírusu. 

Dnešný úspech neznamená koniec Djokovičovej anabázy, čo Dačiča znepokojuje. "Proces sa mal skončiť, keď o tejto záležitosti rozhodol súd," povedal Happy TV. Bývalý šéf srbskej diplomacie sa obáva, že Djokovič ešte bude mať problémy. "Austrálske úrady sa ho zjavne rozhodli deportovať, čo zahŕňa trojročný zákaz vstupu do Austrálie. Odporuje to zdravému rozumu," povedal.

Djokovičovci komentujú verdikt súdu: Galéria fotiek (26) Zdroj: SITA/AP/Hamish Blair

Obdobné obavy má aj Djokovičova rodina. "Posledná informácia je, že ho chcú uväzniť. Je so svojimi právnikmi," povedal televíznej stanici Prva TV Djokovičov brat Djordje. Jeho slávny súrodenec vraj stále nedostal späť osobné veci.

Bývalý tenista a súčasný poslanec austrálskeho parlamentu John Alexander je proti tomu, aby minister pre imigráciu použil právo znovu zrušiť Djokovičovi vízum. Hráčova prítomnosť podľa neho nepredstavuje pre Austrálčanov žiadne zdravotné riziko. "Ministrova osobná právomoc rušiť víza je vytvorená na to, aby sa zabránilo, že nám po ulici budú chodiť kriminálnici alebo nákazlivé osoby, nie na riešenie možných politických problémov," uviedol na facebooku.

Posuňme sa na iný kurt, kde sa športuje

Niekdajší riaditeľ Australian Open Paul McNamee vyzval na rešpektovanie súdneho rozhodnutia. "Djokovič mal svoj deň na súde s predložením všetkých dôkazov a jednoznačne vyhral. Rešpektujme rozhodnutie súdu a posuňme sa na iný kurt, kde sa športuje," poznamenal s odkazom na slovnú hračku v angličtine, kde sú pre súd aj kurt rovnaké výrazy.

Bývalý austrálsky premiér Kevin Rudd vníma dnešný verdikt ako porážku súčasného premiéra Scotta Morrisona, ktorý bol jedným z veľkých kritikov udelenia výnimky pre Djokoviča. "Totálna neschopnosť! Ako vo všetkom ostatnom. Keď ho tu naozaj nechceli, tak prečo mu preboha dali víza, aby mohol priletieť? Vyzerá to ako obrovská snaha o odvádzanie pozornosti vo chvíli, keď sa ľudia v reálnom svete nemôžu nechať otestovať," pripomenul na twitteri, že v Austrálii sú kvôli súčasnej vlne koronavírusu preplnené testovacie miesta.

Obrázok srbského tenistu Novaka Galéria fotiek (26) Zdroj: SITA/AP/Darko Vojinovic

Rafael Nadal označil dianie okolo svojho dlhoročného tenisového rivala za cirkus. S odľachčením vyhlásil, že ho na Australian Open nechce. Keď bol Djokovič na letisku zadržaný, Nadal pre neho vyjadril pochopenie, ale zároveň zdôraznil, že o povinnom očkovaní na cestu do Austrálie vedel Srb dostatočne dopredu. "Či už v nejakých veciach s Djokovičom súhlasím, alebo nie, spravodlivosť prehovorila a povedala, že má právo štartovať na Australian Open. Myslím, že je najférovejšie to tak urobiť, a keď to tak dopadlo, prajem mu veľa šťastia," povedal Nadal španielskej rozhlasovej stanici Onda Cero.

S hviezdnym Srbom má vo vzájomných zápasoch mierne negatívnu bilanciu 28:30 a na Australian Open mu podľahol okrem iného vo finále 2019. Ako súper by mu Djokovič rozhodne nechýbal. "Osobne by som bol oveľa radšej, keby nehral," smial sa aktuálne šiesty tenista sveta.

V Melbourne to vrelo

Priaznivci tenistu Novaka Djokoviča po dnešnom verdikte súdu, ktorý svetovej jednotke vrátil zrušené vízum, vyčíňali v Melbourne. Mnohí z nich sa dobývali k autu, v ktorom očakávali svetovú tenisovú jednotku. Polícia proti rozvášnenému davu zakročila.

Fanúšikovia, z ktorých niektorí mali v rukách srbskú vlajku, sa zhromaždili okolo čierneho vozidla a nenechali ho prejsť ulicou neďaleko od kancelárií Djokovičových právnikov. Márne pohľadom do dymových okien zisťovali, či je deväťnásobný víťaz Australian Open vo vnútri. Jeden z fanúšikov dokonca poskakoval po streche automobilu.

Na ulici bola približne stovka fanúšikov nadšených z dnešného priaznivého verdiktu súdu, ktorý dal hráčovi šancu usilovať o rekordný 21. grandslamový titul. Oslavovali, aj keď vyhrané ešte Djokovič nemá. Vízum mu môže znova zrušiť minister pre imigráciu Alex Hawke.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 26
Viac o téme: Rafael Nadal Novak Djokovič Súd Australian Open Koronavírus Deportácia Vízum
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Twitter/9News Melbourne, Sky News, Sky Sports News
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy