VIDEO Slovákov čaká mimoriadne dôležitý zápas: Litve chcú vrátiť prehru spred dvoch rokov

Na snímke lavička Slovenska, uprostred tréner Peter Kukučka v zápase F-skupiny majstrovstiev Európy v hádzanej mužov 2022 Nórsko - Slovensko v KošiciachNa snímke lavička Slovenska, uprostred tréner Peter Kukučka v zápase F-skupiny majstrovstiev Európy v hádzanej mužov 2022 Nórsko - Slovensko v Košiciach Zdroj: TASR/František Iván

KOŠICE - Slovenskí hádzanári nastúpia proti Litve s cieľom zopakovať pozitívne prvky zo zápasu s Nórskom a najmä získať dôležité víťazstvo. Sobotňajší duel (18.00) bude pre nich mimoriadne dôležitý z hľadiska postupových možností zo základnej F-skupiny ME v Košiciach. Súperovi chcú zároveň vrátiť tesnú prehru spred dvoch rokov v kvalifikácii MS.

Už pred ME sa hráči aj tréneri slovenského tímu vyjadrovali, že práve duel s Litvou bude kľúčový. S bodovým ziskom proti favorizovanému Nórsku v prvom zápase príliš nepočítali a úvodný súboj Slovákov napokon naplnil "papierové" predpoklady. Kukučkovi zverenci napriek sľubným úsekom v prvom polčase podľahli o 10 gólov 25:35.

"Videl som veľa dobrých vecí, o ktorých sme si povedali. Najmä v prvom polčase nám fungovalo veľa dôležitých činností. Keď sme stáli 6 na 6 v obrane, tak sme ich dokázali dostať pod tlak. Škoda, že sme nezvládli záver prvého polčasu, v ktorom nám odskočili. Potom svoj náskok zvýšili v úvode druhého a už bolo takpovediac po zápase. Preto som sa rozhodol dať priestor mladým hráčom a som veľmi rád, že sa chopili šance," poznamenal kormidelník SR.

Na snímke hráči Slovenska Galéria fotiek (16) Zdroj: TASR/František Iván

Ten si pred zápasom želal, aby jeho hráči hrali bez strachu a príliš veľkého rešpektu z jedného z favoritov turnaja. Hráči jeho prianie splnili a hoci prehrali pomerne výrazným rozdielom, nesklamali. "Nemôžem povedať, že by niekto sklamal. Pokiaľ sme vládali a mali sme sily, tak sme hrali veľmi dobre. Je dôležité vydržať celých 60 minút. My sme mali asi 16-minútový výpadok, preto je gólový rozdiel taký výrazný. Každá chyba proti takýmto tímom je potrestaná. Máme veľa mladých hráčov, ktorí potrebujú hrať takéto ťažké zápasy. Nerastie sa v tréningovom procese, ale práve v zápasoch proti takýmto silným súperom," konštatoval Kukučka.

Slovákov v sobotu čaká mimoriadne dôležitý duel s Litvou. V prípade víťazstva budú hrať v pondelok proti Rusku o postup zo štvorčlennej F-skupiny, z ktorej sa ďalej prebojujú tímy na 1. a 2. mieste. "Vedeli sme už pred turnajom, že to bude pre nás kľúčový zápas. Dôležité bude, aby hráči zregenerovali po zápase s Nórskom a dobre sa pripravili na zápas s Litvou, ktorý je pre nás kľúčový," povedal Kukučka.

Musíme ťahať rýchle vlny

Hráči Litvy vstúpili do turnaja prehrou s Ruskom 27:29, keď nezachytili úvod duelu. Súper im rýchlo odskočil na 6 gólov (1:7) a tento rozdiel sa neskôr ukázal ako rozhodujúci. V dramatickom závere síce stiahli manko aj na jeden gól (27:28), ale vyrovnať nedokázali. "Problém majú vtedy, keď im ubúdajú sily. Nemajú veľa hráčov na vystriedanie. My musíme dôsledne stáť v obrane a dobré veci zo zápasu s Nórskom chceme preniesť proti Litve. Musíme ťahať rýchle vlny. Som rád, že sa mladí hráči chopili šance a vôbec sa nebojím pustiť ich do ďalšieho zápasu," priznal tréner SR Peter Kukučka.

Slováci by Litve radi vrátili prehru z kvalifikácie MS 2021. Práve výsledok 24:25 vtedy rozhodol o ich neúčasti na svetovom šampionáte. V zápase viedli aj o tri góly, no napokon neuspeli. Brankár Teodor Paul nepochybuje o kvalitách súpera, zároveň však verí, že zaváži domáce prostredie i veľké odhodlanie slovenského tímu: "Litva je ťažký súper. Viem, že pred dvomi rokmi sme s nimi prehrali. Majú kvalitných hráčov, ktorí hrajú v prestížnych ligách. Určite im chceme vrátiť spomínanú prehru. Teraz sme doma my a verím, že uspejeme."

 

 

Slovenskí hádzanári doteraz získali na troch predošlých účastiach na ME iba jeden bod za remízu a v domácom prostredí by radi napravili túto nelichotivú štatistiku. Proti Litve chcú zopakovať pozitívne prvky z duelu s Nórskom. "Predpokladám, že zápas s Litvou bude vyrovnanejší než s Nórskom, no verím, že s lepším koncom pre nás. Vo svojom strede majú Malašinskasa, ktorý to aj v Motori Záporožie berie na seba. Tam bude veľká sila súpera. My musíme ísť naplno od 1. do 60. minúty a nepoľaviť ani v prípade, že by sme výraznejšie prehrávali alebo viedli," uviedla slovenská spojka Jakub Prokop.

sobota 15. januára:

F-skupina (Košice):
18.00 SLOVENSKO - Litva
20.30 Nórsko - Rusko
      
tabuľka:
1. Nórsko      1  1 0 0  35:25  2
2. Rusko       1  1 0 0  29:27  2
3. Litva       1  0 0 1  27:29  0
4. SLOVENSKO   1  0 0 1  25:35  0

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 16
Viac o téme: Košice Slovensko Nórsko Steel aréna Litva Peter Kukučka Teodor Paul ME v hádzanej 2022 Jakub Prokop
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: TASR/František Iván
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy