Sebavedomé vyhlásenia pred novou sezónou: Bora dala bodku za érou Petra Sagana

Peter SaganPeter Sagan Zdroj: SITA/AP/Christophe Ena

BRATISLAVA – Ovládol najslávnejšiu jarnú klasiku Paríž-Roubaix, dosiahol svoje sté profesionálne víťazstvo, pripísal si rekordný siedmy zelený dres na Tour de France aj prvý cyklámenový na Giro d’Italia, no a v neposlednom rade sa stal prvým jazdcom, ktorý získal tri po sebe idúce tituly na majstrovstvách sveta.

Peter Sagan pôsobil v tíme Bora-Hansgrohe od roku 2017 a počas tejto nemeckej anabázy žal množstvo úspechov a vďaka svojmu talentu, charizme i popularite, pomohol pretransformovať menej známu značku na rešpektovanú stajňu v profesionálnom pelotóne.

Po piatich rokoch sa história opakuje. Slovenský cyklista sa v lete rozhodol ukončiť pôsobenie v Nemecku a dohodol sa na dvojročnej spolupráci s francúzskym prokontinentálnym tímom TotalEnergies.

Jedna kapitola sa skončila, druhá sa ešte len začína. Pre obidve strany, Sagana aj Boru.

"Sme vďační Petrovi za to, čo urobil za posledných päť rokov. Spoločne sme sa posunuli na najvyššiu úroveň v cyklistike. Ale táto kapitola sa skončila a my sa tešíme. Máme nových partnerov, nový vzhľad a štýl. Máme tiež nových jazdcov," povedal Ralph Denk počas videohovoru z tréningového kempu v Španielsku.

Nová Bora

Je pravda, že Bora prešla pred štartom novej sezóny veľkou zmenou. Neodišiel len Sagan a jeho tím, ale tiež nemecký špurtér Pascal Ackermann. Miesto lídra pre hromadné dojazdy zaujme Sam Bennett, ktorý sa po úspešnom pôsobení v tíme Deceuninck – Quick Step vracia do prostredia, v ktorom pôsobil v rokoch 2015 až 2019. Z mimoriadne úspešného belgického zoskupenia sa porúčal po medializovanom konflikte s nekompromisným šéfom Patrickom Lefeverom.

Spolu s predminuloročným držiteľom zeleného dresu pre víťaza bodovacej súťaže na Tour de France - ktorú ovládol o 96 bodov pred Petrom Saganom - podpísali dvojročný kontrakt aj jeho noví šprintérski domestici Danny van Poppel, Shane Archbold a Ryan Mullen.

"Veríme, že v osobe Sama Bennetta a jeho pomocníkov budeme mať najsilnejších tempárov na svete," citoval smelé ambície skúseného manažéra špecializovaný portál cyclingnews.com.

Okrem etapových úspechov írskeho rýchlika a avizovaného útoku na zelený dres sa v Bore sústredia na celkové poradie na Grand Tours. Novými akvizíciami sú kvalitní vrchári Sergio Higuita z Kolumbie, resp. Austrálčan Jay Hindley, ale zaujal aj podpis ruského cyklistu Aleksandra Vlasova a talentovaného Belgičana Ciana Uijtdebroeksa.

Tímový manažér Ralph Denk a športový riaditeľ Rolf Aldag sa nechali počuť, že Bora-Hansgrohe sa v tomto roku zameria na Giro d’Italia, kde sa predstavia Jay Hindley, Wilco Kelderman a Emanuel Buchmann.

Na "starú dámu" sa predbežne počíta s Vlasovom, Maximilianom Schachmannom či Patrickom Konradom.

"Máme jasnú stratégiu. Dúfame, že sezónu začneme úspešne, pretože v tíme je veľa nových jazdcov. Neskôr a v strednodobom horizonte dúfame, že vybudujeme tím na celkové poradie," vysvetlil Denk.

"Strednodobý scenár je taký, že sa chceme rozvíjať ako Grand Tour tím. Tento rok sa budeme sústrediť na celkovú klasifikáciu na Gire a šprintéra nevezmeme. Je to pre nás proces učenia a to je náš hlavný cieľ," dodal Aldag.

Cyklistika môže byť ako staré manželstvo

Ineos Grenadiers, Jumbo-Visma, UAE Team Emirates, občas niekto iný. Cyklistický svet si už zvykol na to, že najväčšie podujatia vyhrávajú takmer vždy tie isté tímy.

V posledných dvanástich pretekoch Grand Tour sa z celkového prvenstva radoval pretekár inej stajne len v dvoch prípadoch, Richard Carapaz ešte v drese Movistaru ovládol Giro d’Italia 2019 a Simon Yates z Mitcheltonu-Scott triumfoval na Vuelte 2018.

"Cyklistika môže byť ako staré manželstvo, veci sa môžu stať zvykom bez akejkoľvek sviežosti. S novými ľuďmi, personálom a technickými partnermi si myslím, že máme naozaj príjemnú kombináciu. Nikto z nás nie je psychicky unavený zo snahy vyhrať Tour de France. Samozrejme, Ineosu, Jumbu a SAE sa darí. Sme si plne vedomí toho, že musíme vytiahnuť niečo naozaj špeciálne, aby sme ich porazili," uvedomuje si Rolf Aldag.

Viac o téme: Peter Sagan Sam Bennett Bora-Hansgrohe Ralph Denk Rolf Aldag Pascal Ackermann Sergio Higuita Aleksander Vlasov Jay Hindley
  • Autor: © Zoznam/ Patrik Seman
  • Twitter/Cyclingnews.com, BORA – hansgrohe
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá