Švédska dominancia v šprinte: Jonna Sundlingová dosiahla životný úspech

Švédky Jonna Sundlingová s Majou Dahlqvistovou po triumfeŠvédky Jonna Sundlingová s Majou Dahlqvistovou po triumfe Zdroj: SITA/AP/Aaron Favila

ČANG-TIA-KCHOU - Švédska bežkyňa na lyžiach Jonna Sundlingová suverénnym spôsobom triumfovala v utorkovom šprinte voľnou technikou na ZOH v Pekingu. Vo finále zvíťazila časom 3:09,68 min pred krajankou Majou Dahlqvistovou (+2,88 s) a Američankou Jessicou Digginsovou (+3,16 s). Pre svoju krajinu získala štvrtú zlatú medailu na prebiehajúcich hrách.

Švédsko malo vo finále až trojnásobné zastúpenie a jeho reprezentantky od úvodu udávali tempo. Sundlingová sa po polovici 1,5 km trate v Čang-ťia-kchou odtrhla od súperiek a neohrozene si bežala po zlato. V súboji o ďalšie kovy uspela líderka celkovej klasifikácie Svetového pohára Dahlqvistová pred Digginsovou.

Dvadsaťsedemročná Sundlingová dosiahla ziskom zlatej olympijskej medaily životný úspech. Utorkové šprinty jej sadli perfektne, najrýchlejší čas dosiahla už v kvalifikácii a potom aj vo svojom štvrťfinálovom i semifinálovom behu. "Je to úžasné. Cítila som sa vynikajúco, od rána som mala taký pocit, že to dobre dopadne. Poslúchali ma aj lyže, boli výborne pripravené. Zo zlata mám veľkú radosť," citovala DPA slová Sundlingovej.

Slovenky neprenikli medzi elitnú tridsiatku

V kvalifikácii sa predstavila aj trojica slovenských reprezentantiek, ani jedna však nedokázala preniknúť medzi elitnú tridsiatku. Najlepšie si viedla Barbora Klementová, ktorá obsadila 57. miesto s mankom 25,84 sekundy na Sundlingovú, na postup do štvrťfinále jej chýbalo 10,74 s. Alena Procházková vo svojom piatom štarte na ZOH skončila na 63. priečke (+27,81 s) v konkurencii 90 štartujúcich.

Kristína Sivoková pri svojej olympijskej premiére zaostala za najlepšími výraznejšie. V cieli stratila na najlepšiu 37,22 sekundy a obsadila 72. pozíciu.

ZOH 2022 - Beh na lyžiach:

ženy - šprint voľnou technikou (1,5 km): 1. Jonna Sundlingová 3:09,68 min, 2. Maja Dahlqvistová (obe Švéd.) +2,88, 3. Jessica Digginsová +3,16, 4. Rosie Brennanová (obe USA) +4,49, 5. Nadine Fähndrichová (Švaj.) +7,21, 6. Emma Ribomová (Švéd.) +11,11, 7. Veronika Stepanovová (ROC), 8. Maiken Caspersen Fallová, 9. Tiril Udnes Wengová (obe Nór.), 10. Victoria Carlová (Nem.) ..., v kvalifikácii: 57. Barbora KLEMENTOVÁ +25,84, 63. Alena PROCHÁZKOVÁ +27,81, 72. Kristína SIVOKOVÁ (všetky SR) +37,22

Viac o téme: Peking Jessica Digginsová ZOH 2022 Jonna Sundlingová Maja Dahlqvistová