Kläbo ovládol šprint a získal štvrté zlato na ZOH, Boľšunov sa rozhodol neštartovať

Nórsky bežec na lyžiach Johannes Hösflot Kläbo získal zlatú medailu v šprinte voľnou technikou na ZOH 2022 v PekinguNórsky bežec na lyžiach Johannes Hösflot Kläbo získal zlatú medailu v šprinte voľnou technikou na ZOH 2022 v Pekingu Zdroj: SITA/AP/Alessandra Tarantino

PEKING - Nórsky bežec na lyžiach Johannes Hösflot Kläbo získal zlatú medailu v utorkovom šprinte voľnou technikou na ZOH 2022 v Pekingu. Vo finále triumfoval časom 2:58,06 min pred Talianom Federicom Pellegrinom (+0,26 s) a Alexandrom Terenťjevom (+1,31 s) štartujúcim pod hlavičkou Ruského olympijského výboru.

Kläbo, suverénny líder celkovej klasifikácie Svetového pohára, rozšíril svoju medailovú zbierku zo ZOH, na konte má už štyri kovy najcennejšieho lesku. Pred štyrmi rokmi v Pjongčangu triumfoval v šprinte klasickou technikou, v tímovom šprinte a štafete na 4x10 km.

S tlakom som počítal

"Cítil som obrovský tlak, ale počítal som s tým. Veľa sa pred pretekmi hovorilo o tom, že by som mal vyhrať. Som rád, že som to zvládol. Získať olympijské zlato je vždy špeciálny moment. Uplynulé týždne boli veľmi stresujúce, mali sme v tíme pozitívne prípady na koronavírus a moji tréneri zostali doma. Žijeme ťažké časy, o to viac si tento triumf cením. S Federicom sme zviedli úžasný boj, on bol lepší v semifinále, ale v tom najdôležitejšom behu som dokázal skončiť pred ním. Bola to zábava," citovala agentúra DPA slová Kläba.

Z kvalifikácie v rezorte Čang-ťia-kchou postúpil s prehľadom tretím najrýchlejším časom, vo vyraďovačke vyhral štvrťfinálový beh. V semifinále tiež nemal problémy s postupom, hoci ho v tesnom finiši o šesť stotín sekundy predstihol Pellegrino.

Nórsky bežec na lyžiach Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Alessandra Tarantino

Vo finále však Kläbo od štartu potvrdzoval úlohu topfavorita. Nasadil rýchle tempo a nedovolil talianskemu súperovi, aby ho ohrozil. Kläbo vybojoval pre svoju krajinu druhú zlatú olympijskú medailu na prebiehajúcich hrách, prvú získala Therese Johaugová v skiatlone.

Alexander Boľšunov vo farbách ROC sa rozhodol v šprinte neštartovať. Víťaz nedeľného skiatlonu dôvod neuviedol, ako však informovala agentúra TASS, nie sú za tým zdravotné problémy. Víťaz kvalifikácie Francúz Lucas Chanavat sa do finále nedostal, vypadol v nabitom prvom semifinálovom behu. Slovensko v mužskom šprinte nemalo zastúpenie.

ZOH 2022 - Beh na lyžiach:

muži - šprint voľnou technikou (1,5 km): 1. Johannes Hösflot Kläbo (Nór.) 2:58,06 min, 2. Federico Pellegrino (Tal.) +0,26 s, 3. Alexander Terenťjev (ROC) +1,31, 4. Joni Mäki (Fín.) +2,12, 5. Arťom Maľcev (ROC) +3,59, 6. Oskar Svensson (Švéd.) +6,17, 7. Richard Jouve (Fr.), 8. Sergej Usťugov (ROC), 9. Lucas Chanavat (Fr.), 10. Haavard Solaas Taugboel (Nór.)

Viac o téme: Peking Olympiáda Federico Pellegrini Johannes Hösflot Kläbo ZOH 2022 Alexander Terenťjev