Dopingový škandál ju v Pekingu rozhodil: Mladá Ruska sa vyjadrila na adresu kritizovanej trénerky

Trénerka Eteri Tutberidzeová a Kamila ValijevováTrénerka Eteri Tutberidzeová a Kamila Valijevová Zdroj: SITA/AP/Natacha Pisarenko

PEKING - Ruská krasokorčuliarka Kamila Valijevová pri svojom prvom verejnom vyjadrení po olympijských hrách v Pekingu, ktoré poznamenal jej dopingový škandál, poďakovala trénerke Eteri Tutberidzeovej a celému tímu, s ktorým sa pripravuje.

Práve okolie pätnásťročného dievčaťa je pritom podozrivé, že nesie vinu na jej pozitívnom teste. Trénerka Tutberidzeová tiež čelí častej kritike kvôli drsným metódam a chladnému prístupu k svojim zverenkyniam.

Pomáhajú jej byť silnou

"Moje prvé olympijské hry sú konečne za mnou a ja sa chcem poďakovať tým, ktorí ma k tejto najdôležitejšej udalosti v živote športovcov doviedli - mojim trénerom," napísala na instagrame pri svojej fotografii s Tutberidzeovou, Daniilom Gleichengauzom a Sergejom Dudakovom.

Trojicu trénerov označila Valijevová za úplných majstrov svojho odboru. "Nielen trénujú, ale tiež nás učia prekonávať samých seba, čo pomáha nielen v športe, ale aj v živote. S nimi po boku sa cítim bezpečne a schopná zvládnuť akúkoľvek skúšku. Ďakujem, že mi pomáhate byť silnou," odkázala.

Valijevová mala pozitívny test na zakázaný trimetazidín v decembri pri národnom šampionáte v Petrohrade. Výsledky kontroly ale boli zverejnené až po tom, čo majsterka Európy pomohla Rusku k zlatu v olympijskej súťaži družstiev. Kvôli jej možnej diskvalifikácii bol preto medailový ceremoniál odložený. CAS potom umožnil iba pätnásťročnej Ruske v zrýchlenom konaní ďalej štartovať na OH a zasiahnuť do súťaže jednotlivkýň, v ktorej ako obrovská favoritka ťažobu okolností neuniesla a skončila štvrtá.

Od trénerky sa po pokazenej voľnej jazde útechy nedočkala. Namiesto toho zdrvenú krasokorčuliarku štyridsaťsedemročná Tutberidzeová pri odchode z ľadu skritizovala. Jej správanie pobúrilo okrem iného predsedu MOV Thomasa Bacha.

Kamila Valijevová počas tréningu Galéria fotiek (10) Zdroj: SITA/AP/David J. Phillip

Viac o téme: Rusko ROC Kamila Valijevová Eteri Tutberidzeová
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy