VIDEO Slová cez prestávku padli na úrodnú pôdu, hádzanári majú k dobru dva góly

Na snímke reprezentácia SlovenskaNa snímke reprezentácia Slovenska Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

TOPOĽČANY - Slovenskí hádzanári pôjdu do odvety kvalifikačnej baráže o postup na MS 2023 s dvojgólovým náskokom. V súboji s papierovým outsiderom Belgickom otočili v stredu v Topoľčanoch skóre na konečných 28:26 až po zlepšenom výkone v druhom polčase a ten budú potrebovať zopakovať aj v sobotu na palubovke súpera v Hasselte (20.10 h).

Úspech v dvojzápase by pre nich znamenal tretiu účasť medzi svetovou elitou v ére samostatnosti, prvú od roku 2011.

Slovákov v úvodnej tridsaťminútovke deptalo veľké množstvo technických chýb, bojovne hrajúci Belgičania z toho ťažili a v prestávke viedli nečakane 14:10. "Som rád, že sme tento zápas dokázali otočiť, pretože to pre nás nebola jednoduchá pozícia. Padali sme o štyri góly, veď si nemôžeme dovoliť urobiť deväť technických chýb v prvom polčase. To nás brzdilo, z 28 útokov sme dali iba desať gólov," našiel kouč Peter Kukučka príčinu prvopolčasového trápenia.

Mali sme šancu vyhrať aj vyšším rozdielom

Belgicko sa síce ešte nikdy nepredstavilo na vrcholnom podujatí, ale má za sebou niekoľko pozoruhodných výsledkov s favorizovanými súpermi a v stredu jeho hráči potvrdili, že výkonnostne idú nahor.

"Vedel som, čo nás čaká. Videl som pár ich zápasov a preto mňa osobne nezaskočili. Tvrdil som, že majú kvalitu, hoci si možno niekto myslel, že doma vyhráme o 12 gólov. My sme o tom vedeli a myslím si, že sme sa na to aj dobre pripravili, preto ma ten prvý polčas mrzí.

Po zmene strán sme zasa z 28 útokov dali až 18 gólov a to už bola dobrá vizitka. Mali sme šancu vyhrať aj vyšším rozdielom, len škoda, že sme zahodili niekoľko ďalších šancí. Teraz je dôležité pozerať sa dopredu, poučiť sa z chýb a čo bolo dobré, na tom stavať do odvety," zdôraznil Kukučka.

Na snímke zľava Jef Galéria fotiek (8) Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Výraznú zásluhu na obrate v druhom polčase mal Michal Martin Konečný, ktorý po zmene strán nahradil v bránke Mariána Žernoviča: "Snažil som sa nevnímať tlak a veľmi mi pomohla obrana. Podarilo sa mi pochytať aj čisté šance a už to išlo. V druhom dejstve sme si začali viac veriť, padli nám tam nejaké góly, niektoré aj so šťastím, ale to k tomu patrí.

Vyhrali sme a chvíľu sa môžeme potešiť, ale potom sa už musíme koncentrovať na odvetu. To bude ešte dôležitejšie stretnutie, posledný krok býva najťažší. Do odvety musíme ísť naplno. Nemôžeme ísť s tým, že ideme len udržiavať náskok. Pre nás je to nový zápas, ktorý sa začína od stavu 0:0. Potrebujeme znovu predviesť bojovný výkon a s víťazným koncom.“

Zomkli sme sa

Najlepším strelcom slovenského tímu bol už tradične Tomáš Urban, autor ôsmich presných zásahov. V dueli hral striedavo na poste krídla i spojky a v záverečnej minúte spečatil gólom triumf domácich. Pred odvetou tak zabezpečil dvojgólové plus.

"V prvom polčase sme robili zbytočné chyby a Belgičania nám veľmi jednoducho brali lopty. V kabíne sme si v prestávke povedali, že chceme hrať rýchlejšie, streľbou z diaľky sme potom otvorili belgickú obranu a bolo jednoduchšie sa presadzovať. Slová cez prestávku padli na úrodnú pôdu a zomkli sme sa," tvrdí T. Urban.

Na snímke zľava Quinten Galéria fotiek (8) Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

V odvete neočakáva jednoduchú úlohu pred vypredaným hľadiskom dvojtisícovej haly: "Netrúfam si povedať, či nám bude dvojgólový náskok stačiť. Bude to veľmi ťažké. My sa musíme odraziť od druhého polčasu a ten prvý hodiť za hlavu. Potrebujeme využívať to, čo nás zdobilo po zmene strán. Potrebujeme mať kompaktnú obranu, ktorá pomôže brankárom. Ide o veľa. Dajme do toho všetko. Potrebujeme hrať našu hru a nie sa sústrediť na súpera. Keď to dokážeme, tak aj naša hra vyzerá inak."

Víťaz tohto súboja 1. kola play off kvalifikácie MS už druhé kolo hrať nebude musieť, keďže pôvodne vyžrebovaného ďalšieho súpera Rusko vylúčili z kvalifikácie po vojenskej invázii na Ukrajinu. Slováci tak majú uľahčenú príležitosť predstaviť sa po domácich ME 2022 na druhom vrcholnom podujatí za sebou.

Svetový šampionát v roku 2023 budú od 11. do 29. januára hostiť Švédsko a Poľsko v piatich dejiskách - Štokholm, Malmö, Göteborg, Krakov a Gdansk.

Viac o téme: Slovensko Belgicko Tomáš Urban Peter Kukučka Marián Žernovič