Iná alternatíva nebola: Organizátori Wimbledonu vysvetlili, prečo vylúčili Rusov a Bielorusov

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA/AP/Alberto Pezzali

LONDÝN - Vylúčenie ruských a bieloruských tenistov z Wimbledonu bolo podľa organizátori trávnatého grandslamu jediné možné riešenie vzhľadom na nariadenie a požiadavky britskej vlády. Iná alternatíva nebola, uviedol predseda All England Lawn Tennis Clubu Ian Hewitt v reakcii na niektoré kritiky či možný trest od tenisových organizácií WTA a ATP, ktoré rozhodnutie tiež odsúdili.

"Sme presvedčení, že sme urobili to najzodpovednejšie rozhodnutie, aké bolo za daných okolností možné," povedal Hewit britským médiám a zopakoval, že štart ruských a bieloruských tenistov v Londýne a ich prípadný úspech by mohol byť zneužitý na propagáciu ruského režimu.

Rusom a Bielorusom bola zakázaná účasť na treťom grandslamovom turnaji roka kvôli invázii na Ukrajinu. Turnaj sa uskutoční od 27. júna do 10. júla a je prvou akciou, na ktorej tenisoví profesionáli z oboch krajín nesmú kvôli vojnovému konfliktu štartovať. Inde sa môžu zúčastniť ako neutrálni športovci.

V mužskej dvojhre kvôli tomu budú chýbať svetová dvojka Daniil Medvedev alebo osmička Andrej Rubľov, ktorý pritom bezprostredne po začatí invázie vystúpil proti vojne na Ukrajine. O Wimbledon príde aj dvojnásobná grandslamová šampiónka Viktoria Azarenková.

Proti rozhodnutiu sa postavili napríklad svetová jednotka Novak Djokovič, legendárna Martina Navrátilová a tiež predstavitelia mužského okruhu ATP aj ženského WTA. Obe organizácie navyše voči organizátorom Wimbledonu zvažujú sankcie, ako napríklad neudelenie bodov do svetových rebríčkov.

Djokovič má zelenú

Vedenie Wimbledonu dnes zároveň potvrdilo, že pre účasť na turnaji nebude platiť povinnosť absolvovať očkovanie proti ochoreniu Covid-19. Nič preto nebráni svetovej jednotke Djokovičovi v pokuse o obhajobu titulu.

Na januárovom Australian Open takúto možnosť dvadsaťnásobný grandslamový šampión nedostal, pretože bol v dobe pokračujúcej pandémie tesne pred turnajom ako nezaočkovaný po dlhších ťahaniciach a zrušení víz z krajiny deportovaný. Na májovom French Open môže po uvoľnení opatrení tiež štartovať.

Viac o téme: Novak Djokovič Bielorusko Rusko Anastasia Pavľučenkovová Victoria Azarenková Wimbledon Vojna Andrej Rubľov Daniil Medvedev Aryna Sabalenková Ian Hewitt
  • Autor: © Zoznam
  • Twitter/Wimbledon
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy