VIDEO St. Louis predlžuje konferenčné semifinále, Coloradu nestačil hetrik MacKinnona

Útočník St. Louis Tyler Bozak oslavuje gól so spoluhráčmiÚtočník St. Louis Tyler Bozak oslavuje gól so spoluhráčmi Zdroj: SITA/AP/David Zalubowski

ST. LOUIS - Hokejisti St. Louis Blues zvíťazili v piatom stretnutí semifinále Západnej konferencie NHL na ľade Colorada Avalanche 5:4 po predĺžení. Znížili tak stav série na 2:3 na zápasy. O víťazný zásah sa postaral v 4. min predĺženia Tyler Bozak. Domácim nestačil ani výkon Nathana MacKinnona, ktorý si pripísal tri góly a asistenciu. Šiesty zápas je na programe v noci na sobotu v St. Louis.

Colorado viedlo po dvoch góloch MacKinnona a zásahu Gabriela Landeskoga 3:0 a bolo na najlepšej ceste k prvému postupu do finále konferencie od roku 2002. Blues však dal nádej v 35. minúte Vladimir Tarasenko, ktorý svojim prvým gólom v tejto sérii znížil na 1:3. Hostia zacítili šancu a v tretej tretine vyrovnali po góloch Roberta Thomasa a obrancu Justina Faulka, ktorý v 55. minúte rozvlnil sieť prvýkrát v tohtoročnom play off.

Necelé tri minúty pred treťou sirénou však získali Avalanche vedenie späť. Fantastické sólo “od pobrežia k pobrežiu” predviedol hviezdny MacKinnon, prekonal Villeho Hussa strelou do horných poschodí bránky a zavŕšil svoj druhý hetrik v kariére v play off. “Neskutočný gól. Najkrajší aký som videl za dlhý čas,” okomentoval zásah svojej opory tréner “lavín” Jared Bednar. Blues sa však nevzdali a 56 sekúnd pred koncom vyrovnal pri hre bez brankára svojim druhým gólom v zápase aj v tohtoročnom play off Thomas.

Hridnom Blues Bozak

V druhom predĺžení v tejto sérii sa napokon tešili Blues, keď nenápadnou strelou z vrchu pravého kruhu rozhodol člen štvrtého útoku Bozak. Jeho strela preletela pod lapačkou Darcyho Kuempera. “Videl som, že je tam voľný priestor, tak som to vyskúšal. V predĺžení to treba hrať smerom na bránku, neexistuje zlá strela. Skúsil som, padlo to dnu a tešíme sa, že sme sa udržali v hre o postup. Tvrdo sme pracovali a podaril sa nám veľký obrat,” povedal Bozak pre nhl.com.

Tarasenko pridal ku gólu aj asistenciu, tri gólové prihrávky zaznamenal Nick Leddy a brankár Husso zlikvidoval 30 striel. “Tento duel je za nami, ideme ďalej a koncentrujeme sa na šiesty zápas. MacKinnon hral fantasticky, všetci vieme, že je to vynikajúci hokejista a je ťažké ho zastaviť. Musíme ho brániť lepšie,” dodal tréner Blues Craig Berube.

Devon Toews a Ryan Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/David Zalubowski

Avalanche mali zápas perfektne rozohratý, ale napokon sa im nepodarilo sériu ukončiť. “V prvých dvoch tretinách sme hrali veľmi dobre. V tretej hrali Blues o všetko, čo sa dalo čakať. Chceli zachrániť sezónu a podarilo sa im to,” dodal kapitán “lavín” Landeskog.

MacKinnon sa stal takmer hrdinom večera, ale Blues ukázali veľkú odolnosť. “Nič sa nedeje, stále v sérii vedieme. Nedá sa vyhrať v štyroch, alebo v piatich zápasoch len tak. Blues majú výborný tím a vedeli sme, že to nebude ľahké. Spravíme všetko pre to, aby sme si postup vybojovali v šiestom zápase na ich ľade,” povedal MacKinnon, ktorý sa s 36 gólmi v play off dostal na tretie miesto histórie Avalanche/Quebec Nordiques pred Michela Gouleta a Milana Hejduka (obaja 34).

V počte bodov v play off prekonal MacKinnon zápis Petra Šťastného a s 82 bodmi sa posunul v klubovej histórii na tretie miesto.

2. kolo play off NHL - 5. zápas:

semifinále Západnej konferencie

Colorado Avalanche - St. Louis Blues 4:5 pp (2:0, 1:1, 1:3 - 0:1)
Góly: 4. MacKinnon (Lehkonen, Byram), 19. MacKinnon (Rantanen, Makar), 25. Landeskog (Toews, MacKinnon), 58. MacKinnon (Byram) - 35. Tarasenko (Leddy, Schenn), 50. Thomas (Bučnevič, Leddy), 56. Kyrou (Faulk, Toropčenko), 60. Thomas (Tarasenko, Bučnevič), 64. Bozak (Leddy, Barbašov). Brankári: Kuemper - Husso, strely na bránku: 34:30, 18.117 divákov.