Český šport bojuje s najhorším obdobím v histórii: Totálne kritická situácia u našich susedov!

Miroslav JanstaMiroslav Jansta Zdroj: Profimedia

NYMBURK/PRAHA - Valné zhromaždenie Českej únie športu (ČUS) označilo situáciu českého športu za najhoršiu v histórii. Spojenie poklesu štátnej pomoci a energetickej krízy, ktorá prináša nárast výdavkov na prevádzku športovísk, môže mať ďalekosiahle dôsledky vrátane uzatvárania športovísk a krachu klubov. Delegáti preto vyzvali vládu, aby urýchlene začala konať. Minister financií Zbyněk Stanjura po rokovaní vlády uviedol, že sa rokovaniu nebráni.

"Prechádzame najťažším obdobím českého športu v jeho histórii. V čase, keď je nutné deti privádzať k pohybovým aktivitám a do organizovaného športu, nám budú kluby zanikať z ekonomických dôvodov. A súčasná vláda to zatiaľ nerieši," uviedol na valnom zhromaždení predseda ČUS Miroslav Jansta. Delegáti zastupovali 75 národných športových zväzov a viac ako 7000 klubov a telovýchovných jednotiek, ktoré majú cez milión členov.

Na rokovaní sa zúčastnil predseda Národnej športovej agentúry Filip Neusser, naopak premiér Petr Fiala sa ospravedlnil. "Len to dokumentuje reálny stav - vládni činitelia nechcú prevziať zodpovednosť za radikálnu pomoc českému športu na všetkých jeho úrovniach. Takmer vo všetkých európskych štátoch je prístup k športu úplne odlišný. Pán premiér mohol osobne počuť, aký je skutočný stav českého športu," komentoval to Jansta.

Minister Stanjura po celodennom zasadnutí vlády uviedol, že sa rokovaniu nebráni. "Ak sa na mňa alebo iných členov vlády obrátia s ponukou rokovaní, tak sa ho zúčastníme," povedal na tlačovej konferencii. Predtým odkázal športové organizácie na plošné vládne riešenie, ktorého podmienky pre firmy a spolky ale ešte kabinet nezverejnil.

Nová česká vláda výrazne znížila výdavky na šport, ktoré sú plánované na 4,6 miliardy českých korún. Znamená to reálny medziročný pokles o štvrtinu, upozornila ČUS. Je to o tretinu nižší objem financií ako v roku 2007.

"Podpora športu klesá aj bez inflácie a narastajúcich cien za energie. Od novej vlády sme očakávali zmenu, racionalitu a pochopenie významu športu pre štát, to ale zatiaľ neprichádza. Pritom podľa vládou schválenej koncepcie Sport 2025 malo byť všetko inak a na šport by malo ísť v roku 2025 minimálne 19 miliárd českých korún. Sme niekde na jednej štvrtine. Ak by mal byť cieľ koncepcie v roku 2025 splnený, museli by byť výdavky na šport v nasledujúcich rokoch medziročne zvyšované o sto percent," upozornil Jansta.

Delegáti v uznesení vyzvali premiéra a parlament, aby zaradili šport na rovnakú úroveň ako kultúru. "Sme v historicky najhoršom stave, zdravie národa je ohrozené - a nielen to. Dostatočný počet adeptov v požadovanej kondícii nemá v súčasnej dobe polícia ani armáda. Kde chce štát naberať napríklad nových vojakov v dobe súčasného nebezpečenstva? Silovým rezortom je prekvapivo jedno, že štát zlyháva už pri vedení telesnej výchovy na základných školách a hľadá dôvody, prečo to nejde, namiesto hľadania ciest, ako to ide,“ poznamenal Jansta.

Pokiaľ majitelia športovísk nezískajú peniaze na prevádzku, budú musieť od septembra obmedziť svoje fungovanie. "Máme správy zo všetkých častí republiky o tom, že najmä kluby ľadového hokeja vôbec nevedia, kedy začnú fungovať pred novou sezónou a či cez prázdniny vôbec nechajú zamraziť plochu. Ak štát klubom a jednotám nepomôže s uhradením čiastok za energie, nastane kolaps, ktorý odnesú opäť deti a rodiny. Buď šport v ich okolí prestane fungovať, alebo budú musieť platiť za tréningy viac peňazí," varoval Jansta.

Viac o téme: Česko Miroslav Jansta Zbyněk Stanjura
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy