Cyklisti musia bojovať proti spoločnému nepriateľovi: Tour de France ohrozujú extrémne horúčavy

Unavený Tadej Pogačar v cieli 17. etapyUnavený Tadej Pogačar v cieli 17. etapy Zdroj: SITA/Anne-Christine Poujoulat/Pool Photo via AP

LOURDES - Nielen so súpermi, ale aj s veľkými horúčavami, ktoré v posledných dňoch sužujú Európu, bojujú jazdci na najslávnejších cyklistických pretekoch sveta Tour de France. Kým pretekári sa snažia v zdraví prežiť vďaka rôznym vychytávkam, starosti majú kvôli vysokým teplotám aj organizátori.

Doteraz najťažšia s ohľadom na klimatické podmienky bola nedeľňajšia rovinatá 15. etapa do Carcassonne. Teploty siahali až k štyridsiatim stupňom Celzia. A aj keď niektoré preteky počas roka idú cyklisti v ešte väčších horúčavach a ich tímy majú o klimatických podmienkach dobrý prehľad, nie je ľahké sa pripraviť a s teplom sa potom na bicykli vysporiadať.

Takéto teplo som ešte nezažil

"Na Tour som takéto teplo ešte nezažil," pripustil po nedeľňajšej etape domáci jazdec Romain Bardet. "Nebolo to dobré. Pre všetkých to bolo skôr veľmi nekomfortné a išlo hlavne o to, aby sa k nám dostalo dostatočné množstvo nápojov a ľadu," uviedol Bardet.

Vyčerpaný Romain Bardet prichádza Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Daniel Cole

Voda a ľad sú kľúčové. Jazdci sa často polievajú, musia sa mať na pozore pred dehydratáciou. V akcii sú aj chladiace vesty a tímy sa im snažia uľaviť po dojazde aj ľadovými kúpeľmi. Britská hviezda Thomas Pidcock si pomohol po svojom, keď sa po nedeľňajšom dojazde išiel schladiť do neďalekej fontány.

"V takýchto horúčavách trpí každý, tak to jednoducho je," poznamenal Američan Quinn Simmons. "Toto bolo už trošku veľa," povedal skúsený Nór Alexander Kristoff.

"Človek sa jednoducho len musí snažiť udržať telo dostatočne vychladené. Nemyslím, že by ktokoľvek rád šliapal päť hodín na bicykli v štyridsiatich stupňoch. A tiež si nemyslím, že je to pre nás práve zdravé. Je to ale rovnaké pre všetkých," vyhlásil Slovinec Tadej Pogačar, ktorý útočí na víťazný hattrick po triumfoch z minulých dvoch rokov.

Unavený Tadej Pogačar v Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/Anne-Christine Poujoulat/Pool Photo via AP

Najhoršie majú cyklisti za sebou

Dobrou správou pre účastníkov Tour je, že to najhoršie majú podľa všetkého za sebou. Teplotné vrcholy podľa predpovedí počasia panovali medzi nedeľou a utorkom.

Zrejme tak zostane zatiaľ neprekonaný aj jeden rekord, ku ktorému bolo veľmi blízko. Pri teplotách vyše 38 stupňov sa cesty rozpaľujú až na 60 stupňov a absolútnym maximom je 63 stupňov pri víťazstve Sylvaina Chavanela v siedmej etape v roku 2010.

"Len sa nad tým trochu zamyslite. Ak je povrch vozovky rozpálený na 55 alebo 60 stupňov a pedál bicykla je iba 20 centimetrov nad tým, potom je jazdec vystavený naozaj extrémnym teplotám," uviedol André Bancala, ktorý má na Tour na starosti logistiku a bezpečnosť.

Cestu musia ochladzovať

Aj preto spolupracujú organizátori s hasičmi. "Máme na ochladzovanie cesty pripravených desaťtisíc litrov vody. Na určitých miestach začne asfalt tiecť. Nie všade, ale je oveľa mäkkší. Viete si predstaviť, ako by sa to mohlo skončiť? A práve ochladiť cestu vodou je riešenie," povedal Bancala.

Momentka zo 17. etapy Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Thibault Camus

Aj keď k tejto technike siahajú organizátori len v najnutnejších prípadoch, zásadné je načasovanie. "Musíte trafiť ten správny moment. Keď kropíte cestu príliš skoro, tak sa voda vyparí a vozovka sa zase rýchlo zohreje. Keď to naopak urobíte neskoro, príde pelotón na mokrý povrch. Musí to byť zhruba štvrť hodiny pred tým, ako budú prechádzať pretekári," uviedol Bancala.

Viac o téme: Tour de France Peter Sagan
  • Autor: © Zoznam/
  • Twitter/Velon CC, Ineos Grenadiers
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá