Zátopek prepísal históriu atletiky: Toto sa už nikomu nikdy nepodarí

Emil ZátopekEmil Zátopek Zdroj: Twitter/Rothschmitt Bernd

HELSINKI - Úplne ojedinelý zápis do atletickej histórie sa pred 70 rokmi podaril českému bežcovi Emilovi Zátopkovi na olympijských hrách v Helsinkách.

Legendárny vytrvalec vyhral vo fínskej metropole počas ôsmich dní preteky na päť a desať kilometrov a napokon 27. júla 1952 aj maratón, čo doteraz nikto iný nedokázal a vzhľadom na čoraz väčšiu špecializáciu atlétov už pravdepodobne ani nedokáže.

Po suverénnej obhajobe zlata z Londýna na desiatke Zátopek, ktorého prípravu na olympiádu narušili rôzne zdravotné komplikácie, ovládol po dramatickom poslednom kole aj polovičnú trať. A hoci mal po druhom prvenstve na regeneráciu iba tri dni, rozhodol sa vtedy dvadsaťdeväťročný bežec vyskúšať aj maratón, ktorý nikdy predtým neabsolvoval. Miesto oddychu trénoval pomalšie tempo a stanovil si taktiku držať sa najväčšieho favorita pretekov Brita Jima Petersa.

Olympijský rekord na maratóne

V polovici pretekov Peters nevydržal ostré tempo a na čele zostali iba Zátopek so Švédom Gustavom Janssonom. O pár kilometrov neskôr odpadol aj Jansson a osamotený Zátopek si s obrovským náskokom dobehol pre nečakaný triumf, do tretice v olympijskom rekorde (2:23:03,2). Strieborný Argentínčan Reinaldo Gorno dorazil na Olympijský štadión o dve a pol minúty neskôr.

"Už dvakrát som pribiehal k cieľu pred svojimi súpermi, ale tentoraz to bolo priam vznešene krásne. Štadiónom zazneli slávnostné fanfáry a všetci povstali, akoby vítali najväčšieho hodnostára. Posledných tristo metrov som dobiehal za takých štartovacích, že som celkom zabudol na svoju únavu," opísal svoje pocity hrdina hier, ktorý k veľkému nadšeniu publika pridal aj čestné kolo.

"Meno škpt. Emila Zátopka sa rozletelo do celého sveta a s ním aj meno našej vlasti. A všade, kde máme priateľov, zavládla radosť. V kapitalistických krajinách, kde doteraz pracujúci žijú pod jarmom vykorisťovateľov, sa robotníci, roľníci a ostatní pracujúci radujú nad úspechom nášho atléta, príslušníka našej armády, ktorej úlohou je strážiť mier a bdieť na jeho posilnení," písalo po treťom Zátopkovom víťazstve ideologicky silno orientované Červené právo.

Národný hrdina sa živil aj ako robotník

Rodinné galapredstavenie na helsinskej olympiáde ešte vyšperkovala Zátopkova manželka Dana, ktorá krátko po Emilovom druhom triumfe v behu na 5000 m vyhrala súťaž oštepárok. Z bežca s preriedenými vlasmi, svojráznymi tréningovými metódami a zmučeným výrazom v tvári sa definitívne stal národný hrdina. Na konci roka 1952 bol tretíkrát vyhlásený za najlepšieho športovca sveta.

Na OH 1956 v Melbourne dobehol Zátopek šiesty v maratóne, úspešnú kariéru ukončil mnohonásobný svetový rekordér o dva roky neskôr. Ako vojak z povolania bol komunistickým režimom dosadený do niekoľkých politických funkcií, po Pražskej jari v roku 1968 bol ale zo všetkých pozícií odvolaný a musel sa živiť aj ako robotník. Neskôr svoje postoje odvolal a až do dôchodku pracoval v dokumentačnom stredisku Československého zväzu telesnej výchovy (ČSTV).

Po novembri 1989 sa rodák z Kopřivnice dočkal rehabilitácie, pri príležitosti storočného výročia českej atletiky v roku 1997 bol vyhlásený domácim atlétom storočia a dva roky nato tiež českým olympionikom storočia. Jeden z najslávnejších českých športovcov všetkých čias zomrel v novembri 2000 vo veku 78 rokov.

Viac o téme: Emil Zátopek OH Helsinki
  • Autor: © Zoznam/
  • Twitter/Lubos Brabec, Jan Neubauer
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy