Špindlerov Mlyn uspel aj vďaka fanúšikom Vlhovej: Shiffrinová krásnym gestom nadchla organizátorov

Tribúna so slovenskými fanúšikmi, ktorí povzbudzujú Petru Vlhovú v českom Špindlerovom MlyneTribúna so slovenskými fanúšikmi, ktorí povzbudzujú Petru Vlhovú v českom Špindlerovom Mlyne Zdroj: TASR/Martin Baumann

PRAHA - Víkendové preteky Svetového pohára v alpskom lyžovaní v českom Špindlerovom Mlyne zožali podľa organizátorov medzinárodné uznanie, akcia prekonala v úspešnosti aj predchádzajúce podujatie v roku 2019.

Pozitívne reakcie prišli nielen zo strany Medzinárodnej lyžiarskej federácie FIS, ale tiež od výprav či pretekárov vrátane americkej hviezdy Mikaely Shiffrinovej, uviedol prezident Zväzu lyžiarov David Trávníček. Na stretnutí s novinármi si želal, aby sa preteky na sever Čiech do troch rokov vrátili. Ak by ale prišla šanca organizovať ich skôr, nebránil by sa.

Prispeli aj fanúšikovia Vlhovej

"Použil by som slová 'maximálny rešpekt'. Ten mám voči počasiu, Špindlerovmu Mlynu ako mestu, ski areálu a ľuďom, ktorí pracovali na tom, aby Svetový pohár prebehol v plnom rozsahu a výrazne nad očakávania. Ešte dva týždne pred termínom sme si totiž neboli istí, či ho dokážeme zorganizovať," povedal Trávníček.

Za dva dni navštívilo víkendové slalomy v areáli Svätý Peter 19 079 fanúšikov, teda zhruba o 400 viac ako pred štyrmi rokmi (18.697). Veľký vplyv mali aj slovenskí fanúšikovia, ktorí prišli podporovať Petru Vlhovú.

"V tvrdých dátumoch sme prekonali rok 2019. Prekonali sme aj rozpočet, ale to je dané situáciou, v ktorej sa nachádzame. Boli tu dva roky covidu alebo je tu vojnový konflikt na východe od nás, energetická kríza či inflácia," uviedol Trávníček.

"Z pokladníc treba vidieť, že takáto akcia prináša väčšie útraty a tiež sledovanosť v televízii zaznamenala vysoké čísla. Toľko pozitívneho z roku 2019 si nepamätám," doplnil Trávníček.

Veľké poďakovanie aj od Shiffrinovej

Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Giovanni Maria Pizzato

Organizátori si poradili s logistikou, organizáciou, na poslednú chvíľu im vyšlo aj počasie. Pripravenosť tratí, zázemie či divácku atmosféru si pochvaľovala aj americká hviezda Shiffrinová, ktorá po sobotňajšom triumfe atakovala rekordné 86. víťazstvo Švéda Ingemara Stenmarka. Napokon ju v nedeľu o šesť stotín sekundy porazila Nemka Lena Dürrová.

"Mikaela zverejnila pred pretekmi pozdrav zo Špindlerovho Mlyna, že tu pretekala prvýkrát vo Svetovom pohári, a po ňom nám na sociálnych sieťach vystrihla poďakovanie. Urobila to sama bez akejkoľvek zmluvy a to je pre nás neuveriteľná vizitka a pochvala," poznamenal riaditeľ Skiareálu Špindlerov Mlyn René Hroneš.

Pevné miesto v kalendári?

Podľa organizátorov sa kvôli počasiu začal kopec zasnežovať v poslednom možnom termíne. Nízke teploty cez víkend ale prišli vhod. "Mali sme šťastie. Máme pozitívnu spätnú väzbu na kvalitu zjazdovky alebo zázemie," poznamenal šéf organizačného výboru Max Gottfried.

Usporiadatelia by chceli kladné reakcie využiť v ďalších rokoch. Podľa Trávníčka by bolo ideálne, aby sa Svetový pohár vrátil do Špindlerovho Mlyna za tri roky.

"V mojich očiach by bolo najväčšie poďakovanie, keby sme sa dostali na pevné miesto v kalendári. Ideálny výhľad by bol, aby dochádzalo k opakovaniu Jasná (Slovensko), Špindlerov Mlyn a prípadne rok pauza alebo Poľsko. A potom znovu opakovať," priblížil Trávníček.

Ideálny scenár návrat o tri roky

Po pretekoch rokoval aj s Romanom Kumpoštěm, ktorý je členom vedenia FIS. "Reálne by som to videl o tri roky, ale keby prišla ponuka dostať sa do kalendára ihneď, tak je to niečo, čo by sme zvažovali. Takúto príležitosť totiž veľakrát nedostanete," povedal Trávníček.

Scenár usporiadateľstva za tri roky by bol ideálny aj z hľadiska rozpočtu. "Situácia okolo športu nie je optimálna. Množstvo peňazí sa skôr znižuje a lyžovanie nie je jediným športom, ktorý chce organizovať v Česku vrcholné podujatia. Verím, že ale raz za tri roky je v našich silách finančné prostriedky získať," doplnil Trávníček

Naďalej má záujem o preteky Svetového pohára žien. "Myslím, že v Česku nie je kopec, ktorý by spĺňal kritériá pre organizáciu mužských pretekov. Máme ambíciu prilákať Európsky pohár. V Špindli sa navyše odohrávajú ďalšie preteky, ako je snouboardový Snowjam," dodal Trávníček.

Viac o téme: Petra Vlhová Mikaela Shiffrinová Špindlerov Mlyn David Trávníček
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK, Športky

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy