Kauza zákazu štartu pre Rusov sa stále zamotáva: Názor pridal aj mocný muž svetovej atletiky

Sebastian CoeSebastian Coe Zdroj: SITA/AP/Gregorio Borgia

BATHURST - Prezident Svetovej atletiky Sebastian Coe neočakáva, že by medzinárodná federácia zrušila zákaz štartov pre ruských atlétov kvôli vojne na Ukrajine.

Povedal to v austrálskom Bathurste, ktorý bude v sobotu hosti majstrovstiev sveta v krose. Rada Svetovej atletiky sa bude na marcovom zasadnutí touto témou zaoberať až po prerokovaní posunu, aký urobila Ruská atletická federácia v dopingovej kauze.

Kvôli afére s užívaním nedovolených podporných prostriedkov je RAF suspendováná od roku 2015, ale až do minuloročnej februárovej invázie na Ukrajinu mohli vybraní ruskí atléti súťažiť ako neutrálni. Potom sa to kvôli mimoriadnej situácii na Ukrajine, ktorá dopadla aj na tamojších atlétov, zmenilo.

"Rada vlani rozhodla, že je nemysliteľné, aby ruskí atléti mohli pretekať. Takže rada bude rozhodovať, či táto pozícia stále pretrváva. Pokiaľ ide o mňa, tak tie zásady sú stále rovnaké," povedal.

Najskôr bude vedenie Svetovej atletiky znovu hodnotiť, do akej miery RAF plní požiadavky potrebné na obnovenie jej členstva. "Na základe tejto diskusie sa potom posunieme k druhej diskusii," poznamenal Coe.

Na športovej i politickej scéne sa aktuálne intenzívne riešia úvahy Medzinárodného olympijského výboru umožniť účasť ruských a bieloruských športovcov na OH 2024 v Paríži, hoci v neutrálnych farbách.

Desiatky krajín na čele s okupovanou Ukrajinou, medzi ktorými je aj Česko, sa proti tomu vymedzili a požadujú zachovanie súčasných sankcií. Vojna na Ukrajine, pri ktorej Rusko útočí s podporou Bieloruska, totiž pokračuje.

MOV bezprostredne po invázii odporučil medzinárodným federáciám, aby ruských a bieloruských športovcov vylúčili, a drvivá väčšina z nich tak urobila. Teraz však vedenie svetového olympizmu svoj postoj zmenilo a odvoláva sa na stanovisko OSN, podľa ktorého ide o diskrimináciu. MOV uvažuje o tom, že by sa ruskí a bieloruskí športovci mohli kvalifikovať zo súťaží v Ázii.

Pre konečné riešenie tejto otázky bude kľúčový postoj medzinárodných federácií v jednotlivých športoch, ako je Svetová atletika. Tie rozhodujú o systéme olympijskej kvalifikácie a povoľujú športovcom účasť v kvalifikačných súťažiach.

Viac o téme: Rusko Ukrajina Sebastian Coe
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy