Bahrajnské prekvapenia očami fotografa F1 Martina Trenklera

Piloti F1 pred prvými pretekmi v sezónePiloti F1 pred prvými pretekmi v sezóne Zdroj: Martin Trenkler

SACHIR - Cestovanie s cirkusom Formuly 1 je zaujímavé z mnohých dôvodov. Jedným z nich je variabilita scenérií a kultúr, ktoré človek zažije. Púštny Bahrajn je úplne iný ako zelená Austrália, belgické Spa je na míle vzdialené charakteru Monaka.

Sezónu F1 2023 som odštartoval práve v Bahrajne. Vrátil som sa sem po 15 rokoch, kedy na svoj prvý titul ašpiroval dnes už sedemnásobný šampión Lewis Hamilton. Tento rok bude britský majster zjavne siahať len na pravidelné pódiové priečky, bež šance na ôsmy titul.

"Lewis má v sebe aspoň ďalšie štyri roky, ten ôsmy titul mu dáme!" nechal sa počuť šéf tímu Mercedes Toto Wolff. Ich tohtoročný monopost W14 je, žiaľ, krokom späť a dnes už aj oni priznávajú, že musia prísť s úplne iným konceptom. Napriek kríze, pretrvávajúcej od minulej sezóny, dosiahli čierne šípy v Bahrajne aspoň 5. (HAM) a 7. (RUS) miesto. Ďaleko za Sainzom, Alonsom, Perezom a Verstappenom... 

Štart pretekov na Veľkej Galéria fotiek (22) Zdroj: Martin Trenkler

Býk je na koni! Teda aspoň ten červený Red Bull Racing RB19 stále s motormi od Hondy. Žiadna veľká dráma, napriek penalizácii za podvádzanie s rozpočtovými stropmi, ktorá ich okrem siedmich miliónov dolárov stála aj 10% straty času vo vývoji aerodynamiky.

Mnohí sa však zhodnú, že sa táto strata prejaví až o rok. Red Bull dal čerstvému dvojnásobnému šampiónovi Maxovi Verstappenovi takmer dokonalý stroj a ten s ním deklasoval v pretekoch celé pole. Náskok, s akým dokážu jazdiť, je odstrašujúci. No zároveň takmer každá éra priniesla so sebou dominanciu jedného tímu, či jazdca.


Unikátne snímky z Veľkej ceny Bahrajnu si môžete pozrieť v našej galérii.


Som presvedčený, že o zaujímavé preteky nebude núdza ani tento rok. Určite sa o to postarajú aj jazdci Scuderie Ferrari Charles Leclerc a Carlos Sainz, napriek faktu, že zaostávajú o celú sekundu za býkmi. Z tváre Leclerca bolo v Bahrajne poznať odovzdanosť situácii - Max a Red Bull Racing budú zjavne neporaziteľní, no nikto nehádže flintu do žita, aj keď Leclercovi vypadnutie pre mechanickú poruchu rozhodne nepomohlo. 

Posledným prekvapením víkendu bol dozaista Fernando Alonso a jeho tím Aston Martin s motormi Mercedes. Keď hovorím "jeho", myslím tím toto: Alonso a AM sa zjavne našli, splynuli v jednu entitu a "Nando" si tak "privlastnil" ďalší tím...

Max Verstappen, Sergio Pérez Galéria fotiek (22) Zdroj: Martin Trenkler

Výsledok? Fantastické preteky a suverénne tretie miesto! Na titul to ešte nevyzerá, no cez zimu našli dve sekundy a sú oprávnene čiernym koňom sezóny. Alonsov kolega Lance Stroll odjazdil celý víkend v bolestiach po úraze rúk a nohy, ktoré utrpel počas predsezónneho tréningu na bicykli. Klobúk dole pred jeho odhodlaním. Preteky skončil šiesty. 

Bahrajnský okruh je v mojich očiach jeden z tých najzaujímavejších v kalendári, čo sa týka fotenia. Denné tréningy strieda nočná akcia a tá má úplne iné čaro. Iskrenie spod monopostov je fantastické a rovnako celá nočná atmosféra pretekov, ktoré zakončil obrovský ohňostroj.

Čaká nás dlhá 23-dielna sezóna. Čo sa mňa týka, uvidíme sa najbližšie v Imole. Sledujte moje fotky na www.trenkler.photos a Instagrame pod martintrenklerf1. 

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 22
Viac o téme: Formula 1 F1 Veľká cena Bahrajnu Martin Trenkler
  • Autor: © Zoznam/Martin Trenkler
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy