VIDEO Takýchto pretekov nie je veľa: Slovensko opäť privíta absolútnu svetovú špičku

Zľava prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) Peter Korčok, atlét a chodec Miroslav Úradník, riaditeľ pretekov Július Korčok a tréner slovenskej reprezentácie v chôdzi Roman Benčík počas tlačovej konferencie k 42. ročníku chodeckých pretekov DudinskZľava prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) Peter Korčok, atlét a chodec Miroslav Úradník, riaditeľ pretekov Július Korčok a tréner slovenskej reprezentácie v chôdzi Roman Benčík počas tlačovej konferencie k 42. ročníku chodeckých pretekov Dudinsk Zdroj: TASR/Jakub Kotian

DUDINCE - Už najbližšiu sobotu sa v Dudinciach uskutoční 42. ročník medzinárodných pretekov Dudinská päťdesiatka, na ktorú sa predbežne prihlásili chodci z 32 krajín.

Podujatie so zlatým štatútom seriálu World Athletics Race Walking Tour slúži ako národné majstrovstvá Slovenska, Česka, Chorvátska, Litvy, Maďarska, Poľska a Rumunska v chôdzi na 35 km mužov a žien. Chodci sa zároveň budú snažiť získať body do kvalifikácie na augustové MS v Budapešti.

Do Dudiniec mieri, podobne ako vlani, dvojica olympijských víťazov. Pred rokom štartovali v kúpeľnom meste Číňanka Čchie-jang Š’-ťie a Talian Massimo Stano, víťazi hlavných kategórií na 35 km.

Tentoraz sú prihlásení Číňanka Liou Chung, olympijská víťazka na 20 km z Ria de Janeiro 2016, a Poliak Dawid Tomala, olympijský šampión z Tokia 2020. Takisto ako vlani štartuje aj dvojnásobná majsterka sveta z Eugene 2022 Kimberly Garciová Leonová z Peru.

Najvyššie ambície slovenskej jednotky

Zo slovenských chodcov má opäť vysoké ambície Miroslav Úradník, šiesty na 35 km na ME 2022 v Mníchove. "Prípravu sme začali na Kanárskych ostrovoch, absolvoval som tam vysokohorské sústredenie zamerané na objemy. Vo februári sme cestovali do Juhoafrickej republiky, kde som sa pripravoval mesiac po boku Dawida Tomalu a celej poľskej reprezentácie.

Až na drobné svalové problémy prebehla príprava v poriadku. Prvotný cieľ v Dudinciach je obhájiť titul majstra Slovenska a dosiahnuť kvalitný čas smerom k MS. Sú to však prvé preteky sezóny, preto idem do toho s pokorou," povedal na utorňajšej tlačovej konferencii Úradník, po ukončení kariéry Mateja Tótha najlepší slovenský chodec.

"S radosťou môžeme povedať, že preteky sú pripravené. Postupne začínajú prichádzať športovci z celého sveta. Teší ma, že podujatie patrí do seriálu World Athletics Race Walking Tour. Počas 41 doterajších ročníkov pretekalo v Dudinciach približne 7000 športovcov.

Sme hrdí na to, že takéto podujatie na Slovensku máme. Nie je veľa pretekov v slovenskej atletike i športe ako takom, na ktoré pravidelne chodia olympijskí víťazi a najlepší športovci z celého sveta," uviedol prezident Slovenského atletického zväzu a predseda OV Dudinskej päťdesiatky Peter Korčok.

Jedinečná možnosť pre našich chodcov

Šéftréner chodeckej sekcie Slovenského atletického zväzu Roman Benčík tvrdí, že v Dudinciach majú chodci jedinečnú možnosť plniť kvalifikačné kritériá: "Súťaž v Dudinciach je v tomto smere pre našich chodcov najdôležitejšia, keďže ide o domáci šampionát. Prví traja budú mať bonusové body, ktoré okrem Dudiniec už nikde nedokážu nazbierať."

Tréner slovenskej reprezentácie v Galéria fotiek (7) Zdroj: TASR/Jakub Kotian

"Aktuálny stav je taký, že na postupových miestach sú traja muži - Miroslav Úradník. Michal Morvay a Dominik Černý, tí pôjdu s cieľom upevniť si svoje pozície. Zo žien sú zatiaľ na postupových miestach Hana Burzalová a Ema Hačundová," objasnil šéftréner chodeckej sekcie SAZ Roman Benčík.

Program 42. ročníka Dudinskej päťdesiatky

sobota 25. marca:
8.10 otvárací ceremoniál
8.30 muži - 35 km
8.31 ženy - 35 km
12.00 dorastenci, dorastenky, veteráni a veteránky - 5 km, starší žiaci a žiačky - 3 km
12.30 mladší žiaci a žiačky, najmladší žiaci a žiačky - 1 km
13.10 muži a ženy - 20 km, juniori, juniorky a dorastenci - 10 km

Viac o téme: Peter Korčok Miroslav Úradník Roman Benčík Dudinská päťdesiatka SAZ Slovenský atletický zväz Július Korčok
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: TASR/Jakub Kotian
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy