VIDEO Noc plná skvelého hokeja: Veľký zápas Tatarovcov, prvý postupujúci je známy

Dawson Mercer oslavuje gól so spoluhráčmi, na lavičke Devils vľavo aj Tomáš TatarDawson Mercer oslavuje gól so spoluhráčmi, na lavičke Devils vľavo aj Tomáš Tatar Zdroj: SITA/AP/Frank Franklin II

NEW YORK - Hokejisti Vegas Golden Knights sa stali prvým postupujúcim tímom do 2. kola play off zámorskej NHL. Najlepší tím Západnej konferencie po základnej časti zdolal v noci na piatok Winnipeg 4:1 a rovnakým skóre zvíťazil aj v celej sérii.

Šancu na postup nevyužili hráči Toronta, doma s Tampou prehrali 2:4 a séria sa za stavu 3:2 pre Maple Leafs vracia na juhovýchod USA. New Jersey aj so slovenským útočníkom Tomášom Tatarom delí už iba jeden triumf od postupu, “diabli” zdolali New York Rangers 4:0 a v sérii vedú po obrate z 0:2 už 3:2 na zápasy.

Hrdinom Devils bol opäť brankár Akira Schmid, ktorý chytil 23 striel a vo svojom treťom štarte v play off zaznamenal prvý shutout. "Chalani hrali predo mnou fenomenálne, nemal som veľa práce. Zblokovali až 24 striel, neviem ako ich vynachváliť," povedal pre nhl.com švajčiarsky brankár, ktorého tréner Lindy Ruff poslal do bránky namiesto Víteka Vaněčeka za stavu 0:2 v sérii a po tejto zmene Devils vyhrali tri zápasy za sebou.

Mika Zibanejad (Rangers) strieľa Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP/Frank Franklin II

Schmid zaznamenal prvý shutout New Jersey v play off od 19. apríla 2012, keď Floridu “vynuloval” Martin Brodeur.

Tatar bol na ľade 16 minút a 6 sekúnd a so 6 strelami na bránku Rangers, v ktorej bol opäť Igor Šesťorkin, bol najaktívnejší muž v celom zápase. Na prvý bod v tohtoročnom play off zatiaľ Tatar čaká. Slovenský brankár Jaroslav Halák bol opäť striedačke Rangers ako dvojka Šesťorkina.

O dva góly Devils sa postaral Erik Haula a pridal aj asistenciu. Gól a asistenciu si zapísal aj Dawson Mercer. "Splnili sme plán a využili sme naše silné stránky. Každý odviedol skvelú prácu," dodal kapitán Nico Hischier. Devils vyhrali na strely 43:23 a na ľade dominovali.

Erik Haula (New Jersey) Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP/Frank Franklin II

Tón udal už v 39. sekunde Ondřej Palát, ktorý po dorážke prekonal Šesťorkina a strelil svoj 50. gól v play off. "Jersey dnes hrali fantasticky, bol to ich najlepší výkon v sérii. Snažili sme sa hrať agresívne, ale ich brankár bol skvelý. Výborne chytal aj Igor, ale nestačilo to," uviedol tréner “jazdcov” Gerard Gallant.

V druhej tretine skórovali Devils dvakrát, keď sa presadili Haula a svojim prvým gólom v play off Mercer. "Je to skvelý pocit, teším sa z prvého gólu a verím, že sme na začiatku veľkej cesty. Úžasná emócia," povedal Mercer. V závere už Rangers riskovali a v čase 54:48 spečatil Haula svojim tretím gólom v sérii do prázdnej bránky triumf NJ.

Devils vyhrali v tejto sérii ako prvý tím na domácom ľade. "Teraz sa vraciame domov my a musíme tam uspieť. Máme skvelú fanúšikovskú základňu. Nastal čas hrať celých 60 minút a vyhrať zápas," burcuje útočník Rangers Chris Kreider. Šiesty zápas v Madison Square Garden je na programe v noci na nedeľu.

Toronto nevyužilo mečbal

Hokejisti Toronta nevyužili prvý postupový mečbal do druhého kola play off, kam sa naposledy pozreli v roku 2004. Maple Leafs viedli nad Tampou Bay 3:1 na zápasy, ale postup doma nepotvrdili a po prehre 2:4 sa séria vracia na Floridu.

"Javorové listy" otvorili skóre na konci 6. minúty, keď sa tretím gólom v sérii prezentoval obranca Morgan Rielly, ale takmer 20-tisíc divákov v Scotiabank aréne a ďalšie tisícky pred ňou schladil o 26 sekúnd neskôr vyrovnávajúcim gólom Anthony Cirelli.

Anthony Cirelli sa raduje Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP/Nathan Denette/The Canadian Press

V druhej tretine dostal Lightning, ktorí opäť nastúpili bez zraneného slovenského obrancu Erika Černáka, do vedenia svojim prvým gólom v play off Michael Eyssimont a v polovici záverečnej časti prekonal Iľju Samsonova dvojgólový hrdina siedmeho zápasu z minulej sezóny medzi Torontom a Tampou Bay Nick Paul.

Domáci ešte tri a pol minúty pred koncom vykresali iskierku nádeje, keď na 2:3 znížil Auston Matthews, ale päť sekúnd pred sirénou uzavrel do prázdnej bránky skóre Alex Killorn. "Myslím, že to bola správna odpoveď. Našim cieľom bolo vyhrať v Toronte a vrátiť sériu domov," povedal útočník “bleskov” Paul.

Tréner Jon Cooper pochválil celý tím, ale špeciálne brankára Andreja Vasilevského, autora 28 zákrokov. "Jeho meno sa v posledných dňoch skloňovalo v rôznych súvislostiach. Dnes dokázal, že vie zabrať vždy keď treba," povedal kormidelník Tampy.

Brankár Toronta Iľja Samsonov Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP/Nathan Denette/The Canadian Press

V tábore Maple Leafs zavládlo sklamanie, ale tím je odhodlaný. Štatistika v zápasoch z posledných rokov, keď mohli hráči Toronta potvrdiť postup v sérii je však neúprosná 0:11. "Veríme si, hráme dobrý hokej. Už sme ich v tejto sérii trikrát zdolali a chceme misiu úspešne dokončiť. Nečakali sme, že ich doma prejdeme ako valec, majú skúsený tím a dali do toho všetko," povedal obranca Rielly.

Do zostavy Toronta sa už po odpykaní trojzápasového trestu za faul na Černáka mohol vrátiť Michael Bunting, ale tréner Sheldon Keefe ho nechal na tribúne a šancu dostal opäť americký útočník slovenských rodičov Matthew Knies, ktorý mal asistenciu pri prvom góle Toronta. Šiesty duel sa hrá v noci na nedeľu na ľade Lightning.

Obrovské sklamanie, na druhej strane eufória radosti

O postup Vegas sa najviac zaslúžilo duo z druhého útoku. Chandler Stephenson dal dva góly a Mark Stone ho doplnil gólom a dvoma asistenciami. Veľkou oporou "zlatých rytierov" bol opäť brankár Laurent Brossoit, ktorý zaznamenal 30 úspešných zákrokov. V semifinále Západnej konferencie sa Golden Knights stretnú s víťazom série Edmonton - Los Angeles (priebežne 3:2).

Hokejisti Vegas Golden Knights Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP/David Becker

Hráči Vegas si vypracovali štvorgólové vedenie, Jets už len upravili skóre v poslednej tretine po góle Kylea Connora. Tréner Winnipegu Rick Bowness kritizoval svojich top hráčov.

"Som sklamaný a znechutený. Nekládli sme žiadny odpor. Vegas majú lepších hráčov, vyhrali konferenciu a postúpili zaslúžene, ale my sme nekládli odpor a to ma mrzí najviac," hneval sa tréner Jets.

NHL - 1. kolo play off

štvrťfinále Východnej konferencie - 5. zápasy:
Toronto Maple Leafs - Tampa Bay Lightning 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)
Góly: 6. Rielly (Knies, Tavares), 57. Matthews (Tavares, Marner) - 7. Cirelli (Hagel, Perbix), 25. Eyssimont (Bogosian, Cole), 52. Paul (Colton, Eyssimont), 60. Killorn (Hedman, Cirelli). Brankári: Samsonov - Vasilevskij, strely na bránku: 30:38.
/stav série: 3:2/

New Jersey Devils - New York Rangers 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Góly: 1. Palát, 24. Haula (Mercer, Severson), 34. Mercer (Haula), 55. Haula (Hischier, Graves). Brankári: Schmid - Šesťorkin, strely na bránku: 43:23.

štvrťfinále Západnej konferencie - 5. zápas:
Vegas Golden Knights - Winnipeg Jets 4:1 (1:0, 3:0, 0:1)
Góly: 1. Stephenson (Stone, Howden), 21. Stone (Pietrangelo), 25. Karlsson (Amadio, Smith), 29. Stephenson (Stone, Eichel) - 55. Connor (Wheeler, Lowry). Brankári: Brossoit - Hellebuyck, strely na bránku: 25:30.
/konečný stav série: 4:1, postúpil Vegas/

Viac o téme: New York Rangers Tomáš Tatar Winnipeg Jets Tampa Bay Lightning New Jersey Devils Toronto Maple Leafs Vegas Golden Knights