Extraligisti stále nevedia, čo a ako ďalej: Pozor, zásadný termín hneď po majstrovstvách sveta

Riaditeľka Asociácie profesionálnych hokejových klubov (APHK) Aneta BüdiováRiaditeľka Asociácie profesionálnych hokejových klubov (APHK) Aneta Büdiová Zdroj: TASR/Dano Veselský

BRATISLAVA - Riaditeľka Asociácie profesionálnych hokejových klubov Aneta Büdiová verí, že so Slovenským zväzom ľadového hokeja príde k racionálnej dohode ohľadom nadchádzajúceho ročníka TIPOS Extraligy.

APHK vo štvrtok oznámila zmenu zastrešenia najvyššej slovenskej súťaže, ktorá by mala pokračovať práve pod jej vedením.  Pre kluby je podľa nej kľúčové samostatné ekonomicko-marketingové riadenie.

Svoju účasť v novej súťaži deklarovalo deväť z dvanástich extraligových klubov. SZĽH v reakcii uviedol, že je prekvapený "z kroku iniciátorov súkromnej hokejovej ligy", podľa zväzu rokovania o budúcej podobe najvyššej súťaže stále prebiehajú.

"My stále veríme, že príde k nejakej racionálnej dohode. Napriek tomu, že sme vyhlásili vlastnú organizáciu, ktorá by mala riadiť ligu v nadchádzajúcom ročníku," uviedla Büdiová na piatkovom tlačovom brífingu v Bratislave. Asociácia chce so zväzom ďalej fungovať na báze zmluvy s cieľom zlepšiť riadenie extraligy nielen po marketingovej, ale aj športovo-technickej stránke.

"Takto fungujú všetky vyspelé hokejové európske krajiny - majú vlastnú inštitúciu, ktorá riadi športovo-technické a marketingové aktivity a má zmluvu so zväzom. Preto naozaj nevidím problém, aby boli akceptované požiadavky väčšiny klubov," povedala ďalej Büdiová. Detaily ohľadom fungovania súťaže plánuje APHK predstaviť na oficiálnom tlačovom brífingu po majstrovstvách sveta.

Víťazné oslavy hokejistov HKM Galéria fotiek (4) Víťazná ďakovačka zvolenských hokejistov Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Samotné kluby sú podľa nej prístupné kompromisom a ide im najmä o princíp ohľadom ekonomiky a marketingu: "Kluby sú určite ochotné ustúpiť a rokovať v otázkach športovo-technického riadenia. Je to napríklad otázka počtu legionárov, nasadzovanie mladých hráčov, akceptovanie asociačných termínov, poskytovanie hráčov pre reprezentácie.

Je veľa vecí, kde sú kluby ochotné diskutovať, ale sú tam aj principiálne veci. Hlavne ekonomicko-marketingové riadenie klubov, ktoré chcú rozhodovať o svojich právach sami. Prinesie im to stabilitu a istotu v ďalších sezónach."

Správa o pokračovaní súťaže pod vedením strešnej organizácie Profesionálna hokejová liga (PHL) prišla deň pred úvodným zápasom slovenskej reprezentácie na MS v Rige, v kádri je aj šesť hokejistov z domácej súťaže vrátane všetkých troch bankárov.

"Zväz sme vyzývali k stretnutiu od konca minulej sezóny, no musíme to riešiť v tomto období. Pre kluby je však toto obdobie tiež veľmi podstatné - skladajú si celoklubové zázemie a ich život sa pre majstrovstvá nemohol zastaviť. Do začiatku leta musia mať jasno, ako bude vyzerať nadchádzajúca sezóna," vysvetlila načasovanie správy riaditeľka.

Radosť fanúšikov Košíc po Galéria fotiek (4) Košickí diváci

Kluby chcú uviesť do praxe viacero noviniek, ktorými chcú zlepšiť fungovanie extraligy. "Medzi konkrétne ciele patrí vytváranie podmienok pre podporu talentovaných mladých hokejistov, posilnenie informačného systému či zefektívnenie iných foriem sledovania ligy. Jednotlivé prvky by mali byť implementované už v septembri, keď plánuje APHK spustiť novú súťaž.

Máme rozpracované aktivity s firmami, ktoré zastrešujú veľké medzinárodné organizácie i zahraničné ligy. Podľa spätnej väzby to budeme mať do septembra predpripravené," priblížila Büdiová pre TASR. SZĽH plánuje zorganizovať tlačový brífing ohľadom vzniknutej situácie priamo v dejisku majstrovstiev, jeho termín nie je zatiaľ známy.

Kluby PHL sú jednotné, extraligu si chcú riadiť sami

Slovenskú hokejovú Tipos extraligu si chce aj v nasledujúcej sezóne riadiť väčšina klubov samostatne. Potvrdil to na piatkovom tlačovom brífingu zástupca Profesionálnej hokejovej ligy ako strešnej organizácie najvyššej slovenskej súťaže a zároveň prezident HC ´05 Banská Bystrica Tomáš Boľoš.

Až deväť klubov tejto organizácie zastáva názor, aby si marketing a obchod riadili kluby sami a rovnako tak spadalo pod PHL aj športovo technické riadenie Tipos extraligy.

"Nie sme síce oficiálne zaregistrovaní pod hlavičkou Medzinárodnej hokejovej federácie IIHF, treba však povedať, že PHL je ako občianske združenie riadne zaregistrované na Ministerstve vnútra SR, je športovou organizáciou a spĺňa všetky náležitosti, aby si mohlo ligu organizovať. Nemá žiadne právne prekážky.

Je tu otázka transferov, ktoré zabezpečuje IIHF a SZĽH je jej členom, takže prioritne sa chceme so zväzom dohodnúť. Ak nevznikne dohoda, hľadáme právne riešenia, akým spôsobom si aj túto časť zabezpečíme. Prioritná je však v súčasnosti dohoda so zväzom," uviedol Tomáš Boľoš

Na snímke nový vlastník Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Šéf bystrického hokeja prezentoval dve podstatné požiadavky nového subjektu: "Marketing a obchod musí spadať pod kluby, sú to práva klubov. Zväz však chce o tom rozhodovať, ale mali by si o týchto veciach rozhodovať kluby. Rovnako trváme aj na športovo-technickom riadení súťaže, ktoré dokážeme zabezpečiť na profesionálnej úrovni.

Nedokážeme nájsť dohodu so Slovanom Bratislava, pretože máme zmluvu na dva roky s Tiposom a rovnako aj so spoločnosťou Tipsport, je tu aj dohoda s RTVS na ďalšie dve sezóny. Všetky dohody chceme dodržať. Sú tam aj zmluvné záväzky, tie treba tiež dodržiavať. Tu sme sa nezhodli. Slovan tvrdí, že sme v zmluvnej núdzi, ale to nie je pravda.

My máme podpísané relevantné kontrakty a tie chceme splniť. Nie je možné v súčasnosti tendrovať práva na ligu a nových partnerov, keď ich už máme zazmluvnených. Ak sa tieto zmluvy ukončia, nemáme problém ísť do nového tendra. S týmto súhlasí deväť klubov. Vieme, že Slovan má generálneho partnera Niké, ale musí sa aj on prispôsobiť a rešpektovať, že máme jednotného partnera ligy."

Každý z klubov chce zostať súčasťou SZĽH

S najnovším stanoviskom PHL súhlasí deväť klubov - HC Košice, HC Nové Zámky, HK Poprad, HC‘05 Banská Bystrica, HK Nitra, MHk 32 Liptovský Mikuláš, HK Dukla Trenčín, HC 21 Prešov, HK Spišská Nová Ves. Nováčik z Humenného sa nateraz nevyjadril, pridruženým členom sa stal Martin, ktorý je tiež na strane PHL. Zhodu okrem Slovana Bratislava nepotvrdili ani kluby zo Zvolena a Michaloviec.

"Náš väčšinový názor nie je rešpektovaný medzi všetkými dvanástimi klubmi, čo si myslíme, že je škoda. Ak je väčšina názorovo jednotná, tak aj vo vyspelej spoločnosti a demokraciách sa názorová menšina prispôsobí väčšine.

Každý z klubov chce zostať súčasťou SZĽH, chceme si len ligu športovo technicky riadiť a obchodovať si ju sami. Našou víziou je priblížiť sa hokejovo vyspelým krajinám. Tam si ligy organizujú kluby v kooperácii s národnými zväzmi," dodal Boľoš.

PHL plánuje na budúci týždeň stretnutie so zástupcami Slovana Bratislava, Zvolena a Michaloviec a vynasnaží sa nájsť dohodu, aby sa našiel spoločný kompromis a zhoda na uvedených dvoch podstatných požiadavkách.

Viac o téme: HC Košice HK Poprad HKM Zvolen HK Nitra HC Slovan Bratislava HC 05 Banská Bystrica HK Dukla Trenčín HK Spišská Nová Ves HC Nové Zámky MHk 32 Liptovský Mikuláš HK Dukla MIchalovce Tipos extraliga HC 21 Prešov HC Humenné
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: TASR/Daniel Veselský
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy