MS V HOKEJI 2023 Severské derby, ako sa patrí: Fíni hrali na krásu, Švédi jeden za druhého

Hokejisti ŠvédskaHokejisti Švédska Zdroj: SITA/AP/Pavel Golovkin

TAMPERE - Švédski hokejisti pokračujú na 86. majstrovstvách sveta bez prehry. V pondelkovom šlágri A-skupiny zaznamenali tretie víťazstvo, keď v Tampere zdolali domácich Fínov 2:1 po samostatných nájazdoch.

O triumfe švédskeho tímu v severskom derby rozhodol v šiestej sérii Lucas Raymond, ktorý prekonal fínskeho brankára Emila Larmiho aj v prvom prípade. V oboch nájazdoch zvolil strelu pomedzi betóny, čo slávilo úspech. "Bol to tesný zápas. Oba tímy hrali veľmi dobre, bolo pekné zvíťaziť," povedal 21-ročný krídelník Detroitu Red Wings pre iihf.com.

Tréner Švédska Sam Hallam poslal do bránky skúseného Larsa Johanssona, ktorý proti Nemecku vychytal čisté konto a jeho tím vyhral 1:0. Tridsaťjedenročný hráč Frölundy opäť držal svoje mužstvo a aj vďaka nemu obhajcovia titulu nevyužili dve presilové hry v prvej polovicu duelu.

Faul domáceho kapitána Marka Anttilu ešte zostal nepotrestaný, keď Oscar Lindberg trafil len ľavú žŕdku. Center Bernu však v 38. minúte po prihrávke od Fabiana Zetterlunda už otvoril skóre duelu.

Fíni v tretej tretine prestrieľali svojho súpera 14:2 a dočkali sa vyrovnania na 1:1. Harri Pesonen vystrelil z ľavej strany a Juho Lammikko z dorážky prekonal Johanssona. Švédi tak inkasovali prvý gól na turnaji až po 166 minútach. Domáci mohli rozhodnúť o trojbodovom triumfe. Päť minút pred koncom tretej časti hrali tretiu početnú výhodu, no opäť ju nevyužili.

Lucas Raymond a Marko Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Pavel Golovkin

"V zakončení musíme byť suverénnejší a častejšie strieľať. Myslím si, že to hráme až príliš na krásu. To bol ten hlavný dôvod, pre ktorý sme dali iba jeden gól," uviedol kapitán Olli Määttä. Prvá formácia "Suomi" s Mikkom Rantanenom, Sakarim Manninenom a Teemu Hartikainenom sa v sobotňajšom zápase s Nemeckom (4:3) postarala spolu o sedem bodov, ale tentokrát sa nepresadila.

Švédi dostali v predĺžení šancu rozhodnúť, keď hrali presilovku 4 na 3. Fíni ju však ubránili a nepustili súpera do vyloženej šance. Napínavý zápas, ktorý sledovalo viac ako 12-tisíc fanúšikov v zaplnenej aréne v Tampere, tak rozhodli po roku opäť až samostatné nájazdy.

Hráme jeden za druhého

Brankára Johanssona síce prekonali Ahti Oksanen a Joel Armia, no k dvojgólovému Raymondovi sa pridal aj Henrik Tömmernes a Švédi tak zopakovali minuloročný triumf. Vtedy zvíťazili 3:2 po nájazdoch, keď rozhodol Emil Bemström.

"Snažil som vydať zo seba to najlepšie. Veril som, že sa niekoľko našich skvelých hráčov presadí. Som trocha sklamaný, že som dvakrát inkasoval v nájazdoch, ale teším sa z víťazstva," povedal Johansson, ktorého doplnil Marcus Sörensen.

"Hráme jeden za druhého a sústredíme sa na obranu. Súpera sme pustili k niekoľkým strelám, ale nemal žiadne veľké šance z nebezpečných priestorov. S vydareným štartom sme spokojní a myslím si, že sme aj v tomto zápase zopakovali skvelú hru v obrane."

"Tre Kronor" sú s ôsmimi bodmi na druhej priečke v A-skupine. Fíni majú na konte iba jedno víťazstvo v riadnom hracom čase a so štyrmi bodmi figurujú na priebežnom štvrtom mieste.

Viac o téme: Švédsko Fínsko Olli Määttä Lucas Raymond MS v hokeji 2023