MS V HOKEJI 2023 Obrovské sklamanie! S takýmto výsledkom sa neuspokojíme

Na snímke hore zľava tréner hokejistov Slovenska Craig Ramsay, asistenti Andrej Podkonický a Peter Frühauf v zápase B-skupiny Slovinsko - SlovenskoNa snímke hore zľava tréner hokejistov Slovenska Craig Ramsay, asistenti Andrej Podkonický a Peter Frühauf v zápase B-skupiny Slovinsko - Slovensko Zdroj: TASR/Martin Baumann

RIGA - Slovenskí hokejisti nepostúpili do záverečnej vyraďovacej časti na MS v hokeji 2023. Rozhodol o tom včerajší zápas medzi Lotyšskom a Švajčiarskom. Na úkor našich chlapcov smeruje medzi osmičku najlepších práve domáce mužstvo, ktoré dokázalo Helvétov zdolať 4:3 po predĺžení.

Na Slovensku tak po dvoch úspešných rokoch zavládlo ohromné sklamanie. Nepostup mrzí nielen hráčov, ale aj trénerov. Jeden z asistentov Craiga Ramsayho Peter Frühauf predstúpil po záverečnom zápase základnej skupiny v Rige pred novinárov. Prečítajte si, ako vníma vypadnutie Slovenska pred bránami štvrťfinále. 

Ako ste v hľadisku prežívali zápas Lotyšov proti Švajčiarom?

Boli to nervy. Trošku sme v prvej tretine šomrali na Švajčiarov, že možno do toho nedávajú všetko, ale je nič im nemôžeme vyčítať. Je to ich taktika, s akou išli do zápasu. Mali nahraté, takto to poňali, vedia prečo. Určite chceli nechať odpočívať hráčov, ktorí sú u nich nositeľmi kvality.

Možno sme im tiež vyčítali, že málo strieľali v šanciach, ktoré mali v prvej tretine, ale opakujem, je to ich záležitosť. Mali sme si to uhrať sami. Je to smutné, ale je to šport a život ide ďalej.

Keď dal Ambühl tretí gól, aj ste si poskočili? Do konca 60. minúty zostávalo päť minút...

Všetci sme videli, že keď Švajčiari zapli, tak nepustili Lotyšov von z pásma, tá kvalita u nich bola obrovská. Hneď ďalšie striedanie po treťom góle ich zavreli, ale jednoducho potom spravili chybu, ktorú by možno v inom zápase za takého stavu nespravili. Ale opakujem, je to ich vec. Táto facka sa im môže aj vypomstiť, ale myslím si, že pôjdu na turnaji veľmi ďaleko.

Môže sa Švajčiarom vo štvrťfinále vypomstiť kalkulovanie a oddychovanie hráčov?

Tá história je jasná. Švajčiarom sa už stalo, že vyhrali skupinu a potom rýchlo vypadli. Môže sa stať čokoľvek. Jeden šťastný odraz a je hotovo. Na to mužstvo môže padnúť deka a z tej krízy už nevie vyjsť von. Môžete strieľať koľko chcete, ale tá šťastena vás opustí.

Zápasy play off sú presne o takýchto situáciách a momentoch. Môžu povstať neznámi hrdinovia, takí, čo nedali gól celý turnaj. To všetko prináša systém play off. Ja si napriek všetkému myslím, že Švajčiari to zvládnu a dostanú sa minimálne do finále.

Postup do štvrťfinále mužstvu unikol. Aké vo vás prevládajú emócie z turnaja?

Je to obrovské sklamanie. V každom zápase sme siahali na body, aj v tých, ktoré sme prehrali, a to platí aj o zápase proti Kazachstanu. V každom zápase sme mohli získať viac bodov, ako sa nám podarilo, ani jeden zápas nebol prepadák. Kazachstan vyhral tri zápasy v skupine a to nebola náhoda. Samozrejme viem, že ten zápas sme nezvládli a mali sme.

Pozitívom je, že sme našli nových hráčov, ktorí sa uviedli prvýkrát na majstrovstvách sveta vo veľmi dobrom svetle. Našli sme fantastických brankárov, takže nemôžeme sa na to pozerať len negatívne, hoci sklamanie je momentálne obrovské.

Slovenskí hokejisti oslavujú výhru Galéria fotiek (3) Slovenskí hokejisti oslavujú výhru na MS v hokeji Zdroj: SITA/AP/Roman Koksarov

Vymenovali ste pozitíva, kde boli najväčšie rezervy?

Mali sme málo efektívnych striel, to znamená, že sme málo strieľali z pozícií, kde bola väčšia šanca, aby puk skončil v bránke. To sme riešili celý turnaj, bola to naša slabina a na tom musíme zapracovať do budúceho roka. Jednoducho, keď už sme v tom streleckom lichobežníku, aby sme strieľali namiesto prihrávky, akokoľvek pekne to vyzerá. Musíme hrať jednoducho a účelne, vystreliť, doraziť a dať gól. Akýkoľvek, aj škaredý.

Craig Ramsay vravel, že nebude zápas sledovať a pôjde sa radšej prejsť. Písali ste mu, ako to dopadlo?

Nie. Myslím si, že je dosť skúsený na to, aby niekde sedel a prežíval tento zápas. Podľa mňa bol niekde v izbe, veď už aj bolo dosť veľa hodín. Je profesionál, toto ho nezlomí a dúfam, že už myslí na budúcu sezónu

Aký máte vy osobný pocit z trénera Ramsayho. Myslíte si, že bude pokračovať na lavičke Slovenska?

My všetci dúfame, ale je to skôr také prianie, že ostane. V tomto momente je to tak 50 na 50. Treba ho v prvom rade nechať odpočinúť, možno aj od tých otázok smerom k budúcej sezóne. Určite vám za týždeň alebo za dva nepovie odpoveď.

Treba ho nechať zrelaxovať, oddýchnuť si, prehodnotiť všetky veci a ja verím, že potom príde s pozitívnym rozhodnutím a ostane ešte minimálne jednu sezónu.

Na snímke hore tréner Galéria fotiek (3) Craig Ramsay na lavičke Slovenska počas MS v hokeji 2023 Zdroj: TASR/Martin Baumann

Ako ste si vy užívali premiérovú reprezentačnú sezónu na trénerskej lavičke?

Musím povedať, že to pre mňa bola ohromná skúsenosť, veľmi som si to užíval. Ten zápas s Lotyšskom bol pre mňa fantastický. Pri našej hymne som mal aj slzy a všetky emócie sveta. Užil som si ale každý zápas. Mám aj pozitívne, ale trochu aj negatívne emócie, najmä keď nám nešla hra tak, ako sme chceli.

Boli tam stresové situácie, ale aj také, kde sa trebalo rýchlo rozhodnúť… To všetko sme zažili na jednom turnaji. Mňa len mrzí, že keď som už zažil všetko, tak som nezažil štvrťfinále. Neuspokojím sa s tým.

Máte tip na víťaza MS v hokeji?

Vidíme, ako hrali Švajčiari. Američania hrajú taktiež skvelo, aj keď nemajú až tak skúsený mančaft. Sú tam ale aj Švédi. Favoriti môžu byť aj Fíni, aj keď možno nehrajú až tak dobre. Je to tím, ktorý má veľa titulov, vyhral ho aj minulý rok a treba s ním počítať. Ja, aj podľa toho, že sme ich mali v skupine, favorizujem Švajčiarov.

Spomínali ste, že sa s touto situáciou neuspokojíte. Ostanete v pozícii asistenta aj v budúcej sezóne?

Teraz vám neviem povedať, pretože je na to naviazaných strašne veľa vecí. Ja som sa na dva mesiace úprimne ponoril do tejto práce. Teraz však nechcem a ani neriešim svoju budúcnosť. Uvidíme, čo prinesú najbližšie týždne.

Viac o téme: Slovensko MS v hokeji Peter Frühauf
  • Autor: © Zoznam/Martin Turčin
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy