Putin obvinil MOV z politizácie športu: Uvidíme Rusov na olympiáde v Paríži?

Ruský prezident Vladimir PutinRuský prezident Vladimir Putin Zdroj: SITA/AP/Vladimir Smirnov, Sputnik, Kremlin

VLADIVOSTOK - Ruský prezident Vladimír Putin obvinil Medzinárodný olympijský výbor a svetové federácie z politizácie športu. Na ekonomickom fóre vo Vladivostoku tak reagoval na odkladanie rozhodnutí o účasti ruských športovcov na olympijských hrách 2024 v Paríži.

Krátko po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu vo februári 2022 väčšina športových federácií vylúčila športovcov z Ruska a spojeneckého Bieloruska z medzinárodných súťaží. Vtedy to odporúčal aj MOV, ktorý ale o rok neskôr zmenil postoj a odporučil medzinárodným federáciám umožniť návrat športovcov s ruským a bieloruským pasom v neutrálnych farbách a za splnenia ďalších podmienok.

Mnoho federácií od jari postupne otvorilo súťaže aj pre Rusov a Bielorusov, ale niektoré na čele s atletikou naďalej trvajú na striktnom zákaze kvôli pokračovaniu vojny na Ukrajine. MOV navyše nerozhodol, či povolí neutrálnym športovcom z Ruska a Bieloruska účasť pod piatimi kruhmi v Paríži. Ruská hlava štátu rokovania športových funkcionárov kritizuje. 

"Koniec koncov, zmysel (športu) nie je o robení rekordov, ale o spájaní ľudí. K olympijskému hnutiu by som povedal: 'Myslím si, že súčasné vedenie medzinárodných federácií a samotného Medzinárodného olympijského výboru prekrúcajú pôvodnú myšlienku baróna Pierrea de Coubertina – šport by mal byť oddelený od politiky," povedal Putin.

V poslednom desaťročí podľa neho olympismus podlieha finančným záujmom. "Nastala neakceptovateľná komercionalizácia medzinárodného športu a medzinárodného olympijského hnutia," vyhlásil.

Pozvánka ešte neprišla

Ak by ruskí a bieloruskí športovci štartovali na olympijských hrách v Paríži, bolo by to bez národných symbolov, ako sú vlajka alebo štátna hymna. Rusko a Bielorusko ešte spoločne s Guatemalou nedostalo od MOV oficiálnu pozvánku na OH 2024.

Putin napriek týmto reštrikciám a kritike voči MOV viac-menej podporil ruských športovcov, ktorí by prípadne pretekali pod neutrálnou vlajkou, ak by to bola jediná možnosť. "Pochopiteľne sa musíme v tejto situácii riadiť v prvom rade záujmami športovcov. Každý z nich sa roky, niekto desiatky rokov, pripravoval na tie najdôležitejšie súťaže a musí sa rozhodnúť sám za seba," uviedol.

Kvôli sankciám za organizovaný doping majú ruskí športovci s účasťou v neutrálnych farbách skúsenosti z posledných štyroch vydaní letných či zimných olympijských hier. Naposledy bol plnohodnotný ruský tím s kompletnou symbolikou na ZOH 2014 v Soči.

Okupovaná Ukrajina a rad najmä európskych krajín so zvažovanou účasťou ruských a bieloruských športovcov v Paríži nesúhlasí. Ukrajinci dokonca pohrozili bojkotom olympiády, pokiaľ MOV účasť športovcov z Ruska a Bieloruska povolí.

Viac o téme: Bielorusko Rusko Vladimír Putin Ukrajina MOV
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy