Extraligu možno čakajú zmeny od základu: Šéf zväzu prehovoril o pálčivých problémoch

Prezident českého hokejového zväzu Alois HadamczikPrezident českého hokejového zväzu Alois Hadamczik Zdroj: Profimedia

PRAHA - Prezident českého hokejového zväzu Alois Hadamczik počas včerajšieho rozhovoru s novinármi pri príležitosti spustenia podujatia Puky pomáhajú uviedol, že sa vedenie Českého hokeja zaoberá možnosťou zaviesť v extralige limit na počet cudzincov v tíme.

Zároveň však priznal, že je zatiaľ ešte ďaleko k realizácii tejto myšlienky, ktorá by mala napomôcť udržať doma mladých hráčov a otvoriť im tak o niečo väčší priestor pri prechode do kategórie dospelých.

"V myšlienkach to máme, vieme o tom, vnímame a denne sa o tom bavíme, ale neviem vám dnes presne odpovedať, ako to urobiť. Nepoznám ešte právny výklad Európskej únie, čo môžeme a čo nie. Asi by sme si pravidlá vedeli upraviť, ale momentálne je to rozpracovaný materiál, takže nemôžem povedať, že to má byť budúci rok tak, či tak.

Určite však nechcem, aby mal český hokej zásadu, ako mali raz Nemci, že tam hralo v mužstve 15 cudzincov a traja domáci hráči, to v žiadnom prípade. Mládež musí byť naším základným kameňom, aby sme v budúcnosti nemali v tíme polovicu cudzincov," vyhlásil Hadamczik.

Úplne by stačilo, keby...

Aký by mal byť podľa neho ideálny počet povolených zahraničných posíl? "Ideálne nie je v živote nikdy nič, vždy sú nejaké kompromisy a zlé stránky veci. Myslím si ale, že by úplne stačilo, keby boli len traja cudzinci. Berte to ale s rezervou, to sa bavíme len o tom, čo by mohlo raz v budúcnosti byť. Momentálne to nie je na programe," vysvetlil Hadamczik.

Aktuálne sú kluby podľa herného poriadku extraligy, ktorú riadi Asociácia profesionálnych klubov ľadového hokeja (APK LH), obmedzené tak, že v stretnutí Tipsport extraligy môže za mužstvo nastúpiť maximálne šesť cudzincov. Za cudzieho štátneho príslušníka však nie je považovaný hráč, ktorý pôsobil v troch po sebe nasledujúcich sezónach v súťažiach ČSLH.

Novozvolený šéf českého hokejového Galéria fotiek (3) Prezident českého hokejového zväzu Alois Hadamczik Zdroj: Profimedia

"Ideálne by, samozrejme, bolo mať toľko dobrých hráčov, že by sme cudzincov vôbec nepotrebovali. Že by sme potom mali peniaze na to kúpiť úplné špičky, na to zase peniaze nemáme. Keby ste chceli priviesť Crosbyho alebo Malkina, to nikdy nebudeme schopní zaplatiť, musíme sa pohybovať v rámci relácií Českej republiky.

A to je vychovávať hráčov tak, aby naše reprezentačné tímy uspeli v medzinárodných súťažiach a aby sme v extralige videli čoraz viac mladých hráčov," dodal Hadamczik.

Nemám nič proti Jágrovi a spol., ale liga je prestarnutá

Domácu najvyššiu súťaž označil za prestarnutú. "Nie je to nič proti starým hráčom, ale keď v nej kedysi Jaromír Jágr nastupoval ako mladý chlapec, musel mať obrovský výkon, aby si tam zahral. Jedným z najlepších hráčov extraligy je teraz 40-ročný Tomáš Plekanec, ktorý v Kladne hrá 30 minút na zápas a vydrží to.

Dávam pred ním klobúk dole, veď v minulej sezóne sa mohol pozerať aj po národnom tíme, ak on sám chcel zaň hrať. Tou víziou je, že mladosť musí ísť dopredu, ale nesmie to mať ustlané. Musí za tým byť tvrdý tréning," zdôraznil Hadamczik.

Je presvedčený, že ďalší posun prinesie vo svojej novej podobe juniorská extraliga, hoci sa jej pelotón rozšíril zo 14 na 16 mužstiev. "Je to zmena k lepšiemu. Tá súťaž je kvalitná a ťažšia ako bola, aj keď sme pridali dva tímy navyše. V mládežníckych kategóriách je odmenou za víťazstvo v lige cesta na zápasy NHL. Nie je to až tak ako odmena, ale skôr psychologická vojna.

Tréner by tam mal povedať chlapcom: 'Pozri sa, tu raz môžeš hrať, ale musíš denne o dve hodiny viac trénovať. Pretože trénovať hodinu denne na ľade je strašne málo na to, aby ste sa stali svetovým hráčom," povedal Hadamczik.

Spokojný tréner Hadamczik na Galéria fotiek (3) Prezident českého hokejového zväzu Alois Hadamczik ešte ako tréner národného tímu Zdroj: TASR

Na celkovej zmene k lepšiemu sa musí podľa jeho názoru podieľať celé hokejové prostredie, aby hráči hokejovo dorastali radšej doma ako v zahraničí.

"Nemôžeme všetkých dávať do jedného vreca, ale veľa agentov, skôr aby nám pomáhali, tak hovoria hráčom, nech idú von. Niektorí hráči nám v Břeclavi (po Hlinka Gretzky Cupe) hovorili, že ani nevedia, prečo idú von, že im to hovorí agent.

Musíme každým dňom a mesiacom vylepšovať prostredie v Česku. Ten systém musí byť ale nastavený tak, že mladí budú dostávať šancu v A-tíme, ak budú mať zodpovedajúcu výkonnosť. A tréner ich musí podržať. Mladí hráči potrebujú vidieť tú šancu hrať za prvý tím," uviedol Hadamczik.

Ďalšie rezonujúce témy posledných mesiacov ako napríklad novú Sieň slávy či návrat štátneho znaku na reprezentačné dresy ale odmietol otvárať s tým, že na to bude zvolaná tlačová konferencia.

Viac o téme: Česko Alois Hadamczik TEHL
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy