Výborný hokej, diváci si prišli na svoje: Zvolen v šlágri zosadil Spišiakov z vedúcej pozície

Na snímke zľava Róbert Džugan (Spišská Nová Ves) a Matej Kašlík (Zvolen) bojujú o pukNa snímke zľava Róbert Džugan (Spišská Nová Ves) a Matej Kašlík (Zvolen) bojujú o puk Zdroj: TASR/Ján Krošlák

ZVOLEN - Hokejisti Zvolena sa po piatom kole Tipos extraligy dostali na čelo tabuľky. V piatkovom šlágri zdolali doma Spišskú Novú Ves 3:2 a nielenže jej uštedrili prvú prehru v sezóne, ale zároveň ju aj zosadili z líderskej pozície.

Zvolenčania doposiaľ v každom dueli bodovali, podľahli iba v úvodnom kole na ľade Liptákov po predĺžení. Piatkový duel bol o špeciálnych formáciách. Všetky góly padli v časoch, kedy sedeli hráči na trestných laviciach.

Dobré akcie na oboch stranách

"Hral sa výborný hokej, zruční hráči boli na oboch stranách, diváci videli veľmi dobré akcie na oboch stranách. Zápas sa lámal v presilovkách a oslabeniach. My sme boli práve v presilovkách veľmi úspešní, v hre päť na päť to bolo vyrovnané. Podržali nás dnes aj oslabenia, boli tam veľmi dlhé v troch proti piatim a to až dve, no ustáli sme to. Od brankára až po posledného hráča to bola skvelá práca," zhodnotil výhru nad Spišiakmi asistent trénera Zvolena Andrej Kmeč.

Na snímke zľava Juraj Galéria fotiek (7) Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Oba tímy v úvodných štyroch kolách ani raz neinkasovali v oslabení. Udialo sa tak v piatkovom dueli piateho kola. "Rozobrali sme si presilovky a oslabenia súpera, no ani my sme ešte nedostali gól v oslabení, až teraz prvé dva. Takže poklona patrí aj súperovi. Nejde to iba vtedy, ak máte dobré oslabenia, musíte mať aj dobré presilovky, takže veľká vďaka patrí chlapcom v oboch špeciálnych formáciách.

Čiara úspechu a neúspechu je veľmi tenká, čo sa potvrdilo v závere pri hre Spišiakov v šiestich proti piatim a zákroku Jakea Kupského. Priklonilo sa na našu stranu aj šťastie," povedal Kmeč a vyjadril sa aj k aktuálnej líderskej pozícii mužstva: "Netreba to preceňovať, je to príjemný pohľad, no zápasov je ešte veľa, hoci tie body, ktoré nahráte na začiatku, vám už nik nezoberie. My sme za to radi."

"Spišiaci dali prvý gól, my sme to potom doťahovali a výborne sme zahrali presilovky. Otočili sme to nimi na 3:1. Využívali sme ich tak prvá ako aj druhá naša špeciálna formácia. Bolo to práve o presilovkách. Hráme ich rýchlo, dávame si presné nahrávky, je tam veľa striel, vieme ich premieňať.

Spišiaci hrali ku koncu zápasu vyše dve minúty piatich proti trom, tam prišiel zlom, keď sa im nepodarilo dať gól. Parádne sme to ubránili. Hovorí sa, že keď nedáš v piatich proti trom gól, tak nemôžeš vyhrať a to sa potvrdilo," hovoril po víťazstve zvolenský kapitán Peter Zuzin.

"Vedeli sme, o čo sa hralo, že išlo o prvé miesto. Aj keď je iba úvod sezóny, tak body sú dôležité. Toto víťazstvo tak ako aj ostatné nás posúvajú dopredu, v kabíne je určite lepšia atmosféra, ako keby sa prehrávalo. Bol to parádny a kolektívny výkon celého mužstva. Aj mne sa momentálne darí, dúfam, že to bude pokračovať ďalej. Dostávam sa do množstva šancí, zatiaľ mi to tam padá a verím, že i naďalej bude."

Víťazná séria skončila

Spišiaci po štyroch výhrach v sérii podľahli na ľade Zvolena tesne o gól. Môže za to aj fakt, že sa nevedeli presadiť v hre piatich proti piatim. "Prvú tretinu sme boli lepší v hre piatich proti piatim, Zvolen sme prestrieľali. V druhej a tretej tretine už to nebolo úplne dobré pri rovnovážnom počte síl na ľade. Rozhodli špeciálne formácie, i keď aj my sme dali počas presilovky dva góly, ale v tretej tretine za stavu 2:3 sme si neporadili s dvojnásobnou početnou výhodou piatich proti trom, čo sa vypomstilo.

Na snímke zľava Viktor Galéria fotiek (7) Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Ťažko sa hrá na ľade súpera, keď nevyužijete takto dlhú presilovku o dvoch hráčov. Hoci prvú sme využili, no zlomovú už nie. Navyše až trikrát sme inkasovali v oslabení. Pripravovali sme sa na presilovky súpera, no ten nás nimi i napriek tomu zaskočil, najmä strelami zo strany. Štyri zápasy sme oslabenia udržali na nule a teraz sme z troch úvodných presiloviek Zvolena dostali tri góly," lamentoval po stretnutí tréner Vlastimil Wojnar.

Spišiaci vo Zvolene výkonom nesklamali. Napriek tomu prehrali a museli prvú priečku prepustiť súperovi spod Pustého hradu. Ich druhý gól strelil mladý 20-ročný Oleksij Myklucha. Aj on si uvedomoval, že o osude duelu rozhodli práve presilovky a oslabenia: "Zápas rozhodli špeciálne formácie. Nevyužili sme kľúčovú dvojminútovú presilovku piatich proti trom v tretej tretine a potom sa ťažko vyhrávajú zápasy. Tie rozhodujú aj špeciálne formácie. Tých vylúčení bolo veľa, pomaly sme si ani nezahrali v hre päť na päť.

Avšak boli tam šance aj pri rovnovážnom stave síl na ľade. My sme ich nevyužili, musíme ich premieňať. V závere to bolo i o šťastí, to tiež patrí hokeju. Duel bol však na vysokej kvalitatívnej úrovni. Dá sa naň nadviazať do ďalších zápasov. Myslím si, že sa bude ešte zlepšovať, je iba úvod sezóny. Stále sme pokorní, ideme za svojim cieľom a to v štýle od zápasu k zápasu. Mňa gól potešil, ale radšej by som bol, aby to bol gól víťazný."

Viac o téme: HKM Zvolen HK Spišská Nová Ves