Drahý šampus pripravený, poďme pretekať: Verstappen chystá sobotné oslavy titulu

Max VerstappenMax Verstappen Zdroj: Martin Trenkler

LOSAIL - Vo formule 1 sa cez víkend s vysokou pravdepodobnosťou rozhodne o majstrovi sveta.

Suverén sezóny Max Verstappen z Red Bullu sa môže radovať na Veľkej cene Kataru z tretieho titulu za sebou už v sobotu, kedy je na programe šprint. A stačí mu dokončiť stokilometrové preteky na šiestom mieste znamenajúcim zisk troch bodov. Tento rok pritom ešte taký zlý výsledok nezajazdil, najhoršie bol piaty v septembrovej Grand Prix v Singapure, vo všetkých ostatných prípadoch sa umiestnil na stupňoch víťazov.

Verstappen v sezóne vyhral dva z doterajších troch šprintov, len v tom úvodnom v Azerbajdžane bol tretí. V hlavných pretekoch bol až na Singapur najhoršie druhý, a to len dvakrát okrem trinástich víťazstiev. Dvadsaťšesťročný Holanďan má v priebežnej klasifikácii šesť pretekov pred koncom náskok 177 bodov na krajana a tímového kolegu Sergia Péreza, po triumfe v Japonsku pred dvoma týždňami zaokrúhlil svoj zisk na 400.

Drahý šampus pripravený, poďme Galéria fotiek (2) Max Verstappen Zdroj: Martin Trenkler

Pred sedemnástym dielom seriálu z celkových 22 je k dispozícii ešte maximálne 180 bodov - v hlavných pretekoch po 25 za víťazstvo a po jednom za najrýchlejšie kolo, osem bodov sa udeľuje za prvenstvo v šprintoch, ktoré sa okrem Kataru pôjdu ešte v USA a Brazílii.

Pérez je jediný, kto má ešte prvé miesto matematicky v dosahu, a ak by v šprinte skončil štvrtý alebo horší, bude šampionát tiež rozhodnutý v prospech holandského jazdca, aj keby už Verstappen do konca sezóny vyšiel naprázdno.

"Titul je možné získať už v sobotu, takže to je hlavný cieľ. Dúfajme, že z toho bude pamätný víkend," povedal Verstappen pred cestou do Perzského zálivu. "Je fajn pocit ísť do Kataru s istotou Pohára konštruktérov. Trať v Katare je zábavná, ale pre všetkých to bude ťažký víkend vzhľadom na horúčavy. Kvôli tým teplotám to bude zaujímavé," dodal Holanďan, ktorého stajňa si zaistila tímový titul minule v Suzuke.

Prípadná korunovácia staronového šampióna už v sobotu by nebola vo formule 1 novinka, stalo by sa tak ale prvýkrát po 40 rokoch. Do polovice 80. rokov minulého storočia mali Grand Prix spravidla sobotný termín a v roku 1983 sa v prvom víkendovom dni stal na Veľkej cene JAR šampiónom Brazílčan Nelson Piquet. Jeho dcéra Kelly zhodou okolností tvorí pár práve s Verstappenom.

Veľká cena Kataru sa pôjde druhýkrát v histórii. V predminulej premiére, kedy sa uskutočnila v novembri ako náhrada za zrušenú austrálsku Grand Prix, zvíťazil Lewis Hamilton pred Verstappenom. Katarskí organizátori majú desaťročný kontrakt na organizovanie pretekov počnúc tento rok, vlani sa ešte na okruhu v Losaile nejazdilo s ohľadom na konanie futbalových majstrovstiev sveta.

Program Veľkej ceny Kataru odštartuje piatkový prvý tréning a po ňom bude nasledovať kvalifikácia na nedeľné hlavné preteky. V sobotu sa najskôr uskutoční kvalifikácia šprintu, ktorý potom bude mať štart o 19:30 SELČ. Hlavné preteky sa začnú v nedeľu o pol hodinu skôr.

Viac o téme: Lewis Hamilton Carlos Sainz Ferrari Mercedes Max Verstappen Red Bull Racing Sergio Perez Charles Leclerc George Russell VC Kataru