Šialený víkend F1: Bezmocní piloti odpadávali a končili v rukách zdravotníkov!

Zničený majster sveta Max Verstappen po VC KataruZničený majster sveta Max Verstappen po VC Kataru Zdroj: Martin Trenkler

LOSAIL - Niekoľko automobilových pretekárov skončilo po VC Kataru majstrovstiev sveta formuly 1 v zdravotnom centre. Pre vysoké teploty a vlhkosť boli jazdci dehydrovaní, niektorí navyše počas pretekov zvracali.

"Je to smiešne. Krvný tlak klesal, jednoducho som odpadával. Najmä vo vysokorýchlostných zákrutách s vysokým preťažením. Nevidel som, kam idem, pretože som omdlieval. Teplota bola jednoducho privysoká," citovala Lancea Strolla z Astonu Martin agentúra AFP.

Štart bol na programe o 20.00 h tamojšieho času, no teplota napriek tomu dosahovala 32 stupňov Celzia, vlhkosť bola na úrovni 70 percent. Počas pretekov odstúpil pre zlý fyzický stav Američan Logan Sargeant na Williamse a jeho thajský tímový kolega Alex Albon skončil v zdravotnom centre. Esteban Ocon zo stajne Alpine sa dokonca pozvracal priamo do helmy. 

VC Kataru je nebezpečná

Viacero pilotov po pretekoch uviedli, že preteky v Katare sú hraničné a nebezpečné. Situáciu podľa agentúry Reuters chcú riešiť s vedením šampionátu, keďže jazdci boli na hrane kolapsu.

"Narazili sme na limit," povedal pilot Lando Norris z McLarenu. "Je smutné, že sme na to museli prísť tak, že veľa chlapcov omdlelo, alebo museli k doktorovi. Bolo to dosť nebezpečné a musíme to riešiť, pretože k tomu v prvom rade nemalo vôbec dôjsť," dodal.

"Keď jazdci zastavujú, pretože nie sú schopní pokračovať, tak sme veľmi na hrane, alebo dokonca za ňou. A to ešte zastavili, ale pokojne mohli tiež nabúrať. To nesmieme len tak nechať," uviedol šéf Ferrari Frédéric Vasseur.

Podľa staronového majstra sveta Maxa Verstappena z Red Bullu bolo teplo príliš veľké na to, aby sa v ňom dalo pretekať. A jazdec Mercedesu George Russell označil podmienky za absolútne brutálne.

"Bolo to, akoby ste boli v rúre. Občas trénujem v saune, aby som išiel na limit. Po chvíli sa dostanem do bodu, keď je horúco neznesiteľné a musím ísť von. Tu som sa tak cítil od dvanásteho kola," uviedol Russell.

V Katare si zaistil zisk tretieho majstrovského titulu za sebou Holanďan Max Verstappen na Red Bulle. Stačilo mu na to druhé miesto v sobotňajšom šprinte, no formu potvrdil aj v nedeľu, keď zvíťazil pred dvojicou Oscar Piastri a Lando Norris z McLarenu.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 185

Viac o téme: F1 Lance Stroll Alex Albon VC Kataru Logan Sargeant
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: Twitter/Fastest Pitstop
  • Zdroj: TASR, ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy