Smúti celé športové Česko: Správa, ktorú nechcel počuť žiaden fanúšik

Český cyklista Zdeněk ŠtybarČeský cyklista Zdeněk Štybar Zdroj: Profimedia

PEJ-CHAJ - Tridsaťsedemročný Zdeněk Štybar zrejme po tejto sezóne ukončí kariéru cestného cyklistu. Jeden z najlepších jazdcov českej histórie to povedal serveru cyclingnews počas pretekov Okolo Kuang-si v Číne.

V zime by chcel Štybar absolvovať ešte niekoľko štartov v cyklokrose, v ktorom je trojnásobným majstrom sveta medzi mužskou elitou a má dva tituly z kategórie do 23 rokov.

"Nie je to ľahké ukončiť kariéru v Číne, ďaleko od rodiny," povedal Štybar pred štartom dnešnej druhej etapy v Pej-chaj. "Ale na druhú stranu sa snažím na to veľmi nemyslieť. Proste tu pretekám a robím, čo musím. V zime by som ešte rád absolvoval nejaké cyklokrosové preteky, ale na ceste si myslím, že je hotovo," uviedol rodák zo Stříbra, medzi ktorého najväčšie úspechy patria etapové víťazstvá na Tour de France (2015) a Vuelte (2013).

V posledných rokoch trápili Štybara zdravotné problémy. Opakovane ochorel na covid-19 a tento rok v máji sa podrobil operácii bedrovej tepny oboch nôh.

"Problém s bedrovými tepnami som mal tak tri sezóny, kedy kvôli tomu moja výkonnosť krôčik po krôčiku klesala. Nevedel som, prečo, pretože motivácia mi nechýbala. Teraz aspoň viem prečo. Posledný rok som pretekal v podstate na jednej nohe," zveril sa Štybar.

Endofibróza ilickej tepny je medzi elitnými cyklistami stále rozšírenejšia. V dôsledku intenzívnej námahy dochádza k zúženiu a skrúteniu bedrových tepien a teda aj menšiemu prietoku krvi, čo spôsobuje bolesť a nižší výkon. Štybar sa po operácii vrátil do pelotónu v auguste v etapových pretekoch v Nórsku.

"Človek si potom hovorí: 'Prečo sme na to neskúsili prísť skôr?' Ale mal som v tej dobe vždy nejaký problém. Bol som na operácii srdca a potom som mal štyrikrát covid. Takže vždy sa dalo nejako vysvetliť, prečo som nebol v top forme. Medzi tým sa mi nejaké preteky podarili a mal som za to, že forma prichádza," povedal český cyklista. Posledný zo svojich 18 prvenstvo medzi profesionálmi vybojoval vo februári 2020 na Vuelte San Juan v Argentíne.

K jeho myšlienkam na koniec kariéry výrazne prispelo, že s ním nepredĺži zmluvu stajňa Jayco AlUla, kam prišiel pred touto sezónou. Austrálsky tím tento týždeň angažoval špurtérsku hviezdu Caleba Ewana a už má plnú súpisku na budúcu sezónu.

"Bohužiaľ, novú zmluvu nemám a v našom tíme už nie je miesto. Môj manažér, samozrejme, ešte s nejakými tímami rokoval, ale po všetkých tých operáciách, po mojich výkonoch a pri mojom veku už nikto nemá veľmi záujem," vyhlásil víťaz domácej ankety Kráľ cyklistiky z rokov 2014 a 2015, ktorý sa začal naplno venovať cestným pretekom v roku 2011 už ako dvojnásobný majster sveta v cyklokrose. Odvtedy až do vlaňajška pretekal za belgický tím Quick-Step českého miliardára Zdeňka Bakalu.

Viac o téme: Zdeněk Štybar
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá