VIDEO Súboj ako hrom! Dva najlepšie tímy sem, rozdáme si to o prvenstvo v lige

Giannis Antetokounmpo (Milwaukee) sa zavesil do vzduchu a bol z toho nádherný kôšGiannis Antetokounmpo (Milwaukee) sa zavesil do vzduchu a bol z toho nádherný kôš Zdroj: SITA/AP/Charles Krupa

BOSTON - Basketbalisti Bostonu potvrdili pozíciu momentálne najlepšieho tímu zámorskej NBA, v noci na štvrtok zvíťazili v priamom súboji o čelo tabuľky nad Milwaukee 119:116.

Basketbalisti Dallasu aj vďaka skvelému výkonu dvoch hlavných opôr vyhrali stredajšie stretnutie NBA v hale Los Angeles Lakers 104:101. Luka Dončič zaznamenal 30 bodov, 12 doskokov a osem asistencií, Kyrie Irving mu sekundoval s 28 bodmi.

Nevídanú prestrelku bolo možné vidieť v Atlante, kde domáci po predĺžení zdolali Brooklyn 147:145. Ani v poradí 111. triple double Nikolu Jokiča v kariére nestačil majstrovskému Denveru, ktorý prehral v Orlande 119:124.

Mavericks temer prehajdákali 20-bodový náskok

Mavericks stratili v Los Angeles dvadsaťbodový náskok, Lakers ovládli poslednú štvrtinu v pomere 30:13 a minútu a štvrť pred koncom sa ujali vedenia o dva body. Vzápätí ale Irving trafil trojku a neskôr aj dve šestky, na čo LeBron James ťažkú a potenciálne vyrovnávaciu strelu so sirénou už nepremenil. Aj tak bol s 26 bodmi a deviatimi doskokmi najlepším domácim hráčom.

Fantastický finiš v zápase Lakers - Mavericks

"Zabojovali sme a mali sme šancu zvíťaziť. Je to však náročné, keď musíte zmazať tak výraznú stratu. Páčilo sa mi, ako sme bránili v záverečnej štvrtine, musíme však hrať dobre všetky štyri," zhodnotil James, ktorý zakončil duel na 26 bodoch, 16 dal v záverečnej dvanásťminútovke.

"Keď máte v tíme takéto dobre spolupracujúce duo, môžete mu plne dôverovať. Luka dal v rozhodujúcom momente skvelú prihrávku ako quarterback a Kyrie vedel, čo má urobiť. Premrhali sme veľký náskok, ale prečo z toho robiť vedu. Zdolali sme veľmi kvalitného súpera a môžeme si užiť vďakyvzdanie," zhodnotil duel tréner Dallasu Jason Kidd.

Hrdina predĺženia menom Trae Young

V Atlante sekundu pred koncom základnej hracej doby mohol Trae Young zo šestiek rozhodnúť, ale trafil len jednu z dvoch a iba vyrovnal na 131:131. V predĺžení sa potom osemkrát zmenil líder a starali sa o to prakticky iba Young a Mikal Bridges. Young dal v nadstavení 13 zo 16 bodov Hawks a celkom zaznamenal sezónne maximum 43 bodov vrátane ôsmich trojok a pridal aj deväť asistencií. Bridges sa v predĺžení postaral o 11 zo 14 bodov Nets a spolu zapísal 45 bodov a 10 doskokov.

Hawks zohrali druhý zápas s nadpriemerne vysokým skóre v dvoch dňoch, v utorok prehrali v Indianapolise proti Indiane 152:157. "Darovali sme im množstvo bodov, ale keď to bolo nutné, dnes sme v obrane zapli," povedal tréner Quin Snyder.

Bláznivý záver v predĺžení medzi Atlantou a Brooklynom

30 bodov a triple-double? Nestačí...

Denveru bolo v Orlande málo Jokičových 30 bodov, 13 doskokov a 12 asistencií. Srbská hviezda zaznamenala šieste triple-double v sezóne, ale bez zraneného Jamala Murrayho si Nuggets zatiaľ držia bilanciu 4-4. Spoluhráč Michael Porter nastrieľal 25 bodov vrátane piatich trojok.

Hviezdou domáceho tímu bol nemecký krídelník Franz Wagner, majster sveta zaznamenal v druhom polčase 24 bodov z celkových 27. Ďalších 23 bodov pridal Paolo Banchero, ktorý trafil štyri z piatich trojok, hoci v minulej sezóne nemal pri streľbe z diaľky úspešnosť ani 30 percent. "Súperi ma chcú zastaviť v ceste do koša, tak chcem, aby za to platili," povedal Banchero. Magic vyhrali piatykrát v rade.

Paolo Banchero čelí obrane Galéria fotiek (26) Paolo Banchero čelí obrane Michaela Portera Jr. Zdroj: SITA/AP/Kevin Kolczynski

"Orlando má dobrý tím, najlepšiu obranu v lige, ich lavička zaznamenala 58 bodov a vyhrali päť duelov v rade. Napriek tomu sme dnes mali uspieť. Vo vyrovnanom stretnutí však nemôžete v záverečnej štvrtine inkasovať 42 bodov," našiel príčinu prehry kouč úradujúcich šampiónov Mike Malone.

Dychberúca bitka v TD Garden

Líder Východnej konferencie Boston porazil silné Milwaukee 119:116. Celtics v zápase ani raz neprehrávali, naopak, viedli až o 21 bodov. V skvelej atmosfére pred viac ako 19.000 divákmi zažiaril po chorobe hviezdny krídelník Jayson Tatum, ktorý zaznamenal 23 bodov a 11 doskokov. O tri body viac dal Jaylen Brown, Kristaps Porzingis si pripísal 21 bodov.

"V hale bola skvelá energia. My sme hrali dobre, a hoci súper tlačil a takmer predviedol comeback, zostali sme silní," povedal Porzingis.

Kam chceš ísť, Jayson? Galéria fotiek (26) Jayson Tatum sa tlačí cez obranu Bucks Zdroj: SITA/AP/Charles Krupa

"Každý v aréne vedel, že hrá prvý s druhým, dodalo to duelu poriadnu iskru. My sme hrali intenzívne, súper v závere zvýšil aktivitu, no udržali sme to," pochvaľoval si domáci pivot Kristaps Porzingis, autor 21 bodov.

Hostia, ktorí prehrali po piatich zápasoch, mali aj troch hráčov s dvadsaťbodovými výkonmi. Najlepší bol Brook Lopez s 28, Damian Lillard mal o jeden menej a Giannis Antetokounmpo pridal 21.

"Bol to zápas najvyššej úrovne, no obe mužstvá vedeli, že dnes večer sa titul získať nedá. Boston sa na prvej priečke odpútal od súperov, čo však nič neznamená," snažil sa hodiť prehru za hlavu Lillard.

Wembanyama zažíva trpký štart kariéry v NBA

San Antonio nezvládlo po dvoch dňoch ani druhý zápas s Los Angeles Clippers a prehralo 102:109. Hviezdny nováčik Victor Wembanyama po predchádzajúcom slabšom výkone zaznamenal 22 bodov a 15 doskokov, ale nestačilo to. Hostí ťahal Kawhi Leonard s 26 bodmi.

Victor Wembanyama s loptou, Galéria fotiek (26) Victor Wembanyama s loptou, vedľa neho Kawhi Leonard Zdroj: SITA/AP/Darren Abate

Phoenix prehral Golden State 123:115 aj vďaka 32 bodom Kevina Duranta a vyhral piaty zápas za sebou. Hostia sa opierali o Klaya Thompsona s 23 bodmi.

Na čele Západnej konferencie je Minnesota, ktorá si poradila s Philadelphiou 112:99. Sixers chýbal MVP uplynulej sezóny Joel Embiid pre problémy s bedrom. Oklahoma City si pripísala šiesty triumf v rade, keď zdolala Chicago 116:102 a je o pol duelu na 2. mieste za Timberwolves. Thunder ako tradične viedol Shai Gilgeous-Alexander, kanadský rozohrávač nazbieral 40 bodov a 12 asistencií.