​Český bežec na lyžiach mal víťazstvo na dosah: Preteky na 20 km vyhral v Ruke náhradník Jenssen

Nórsky bežec na lyžiach Jan Thomas Jenssen zaznamenal najväčší úspech svojej doterajšej kariéry. Zdolal Čecha Michala Nováka. Tretí skončil ďalší Nór Harald Östberg AmundseNórsky bežec na lyžiach Jan Thomas Jenssen zaznamenal najväčší úspech svojej doterajšej kariéry. Zdolal Čecha Michala Nováka. Tretí skončil ďalší Nór Harald Östberg Amundse Zdroj: Profimedia

RUKA - Nórsky bežec na lyžiach Jan Thomas Jenssen zaznamenal najväčší úspech svojej doterajšej kariéry. V nedeľu vyhral preteky na 20 km voľne s hromadným štartom na podujatí Svetového pohára vo fínskej Ruke, keď v záverečnom šprinte zdolal Čecha Michala Nováka o sedem desatín sekundy.

Tretí skončil ďalší Nór  Harald Östberg Amundsen (+2,1). Slováci neštartovali. V záverečnej pasáži mužskej dvadsiatky sa vpredu vyprofilovala 14-členná vedúca skupina. Ako prvý z nej na poslednom stúpaní zaútočil Novák, ktorý rovnako bojoval o svoj najlepší výsledok v seriáli.

V zákrute pred cieľovou rovinkou ho však predstihol Jenssen a tesný náskok si už udržal. Pôvodne pritom v Ruke ani nemal štartovať, ale v tíme zaskočil za chorého Sjura Rötheho, informovala nórska televízia NRK. Tesne za pódiom na štvrtej pozícii skončil senzačne rakúsky reprezentant Mika Vermeulen, za ním sa zoradili traja Nóri. Z nórskeho tímu sa až sedem zmestilo do elitnej jedenástky. Obhajca veľkého glóbusu Johannes Hösflot Kläbo však skončil až na 21. pozícii.

Svetový pohár bežcov na lyžiach má na budúci víkend na programe 2. kolo vo švédskom Gällivare.

SP v behu na lyžiach, Ruka - 20 km voľne s hromadným štartom

muži: 1. Jan Thomas Jenssen (Nór.) 48:08,9 min, 2. Michal Novák (ČR) +0,7, 3. Harald Östberg Amundsen (Nór.) +2,1, 4. Mika Vermeulen (Rak.) +3,6, 5. Simen Hegstad Krüger (Nór.) +3,6, 6. Paal Golberg (Nór.) +3,8, 7. Didrik Tönseth (Nór.) +3,8, 8. Andrew Musgrave (V.Brit.) +4,6, 9. Iver Tildheim Andersen (Nór.) +4,7, 10. Beda Klee (Švajč.) +5,1

poradie v SP (3 z 33): 1. Amundsen 229, 2. Golberg 215, 3. Novák 209, 4. Erik Valnes (Nór.) 202, 5. Johannes Hösflot Kläbo  (Nór.) 202, 6. Martin Löwström Nyenget (Nór.) 183

poradie v dištančných pretekoch (2 z 20): 1. Nyenget 183, 2. Musgrave 166, 3. Amundsen 165

Viac o téme: Michal Novák Jan Thomas Jenssen