VIDEO Montreal schytal poriadny debakel, z víťazstva sa tešili iba Slováci v Calgary

Gólová radosť hráčov Flames, medzi nimi aj slovenský útočník Adam RužičkaGólová radosť hráčov Flames, medzi nimi aj slovenský útočník Adam Ružička Zdroj: SITA/AP/Jeff McIntosh/The Canadian Press

MONTREAL - Slovenský hokejista Adam Ružička prispel asistenciou k víťazstvu Calgary, ktoré v noci na piatok zdolalo Carolinu 3:2.

Rekord za najvyšší počet víťazstiev na začiatku sezóny na ľade súperov stanovilo Los Angeles, ktoré vyhralo po 11. raz v Montreale (4:0). Za domácich nastúpil ďalší Slovák Juraj Slafkovský, celkovo bolo v akcii osem slovenských hráčov.

Udalosťou noci bol míľnik, ktorý dosiahol kapitán Washingtonu Alexander Ovečkin. Tridsaťosemročný ruský krídelník zaznamenal v stretnutí proti Dallasu (4:5 pp a sn) asistenciu, vďaka čomu sa tešil z 1500. bodu v kariére.

Ovečkinovi sa to podarilo pred domácim publikom. "Vždy som hovoril a teraz to zopakujem, že bez mojich spoluhráčov by som sa na túto métu nikdy nedostal. Moja vďaka patrí v prvom rade im. Je to skvelé číslo," reagoval Ovečkin pre nhl.com. Jubilejného 1500. bodu sa dočkal pri 100. góle Dylana Stromea v NHL, keď zaknihoval druhú asistenciu. Stalo sa tak v strede záverečnej tretiny a hoci Capitals viedli 4:3, nakoniec prehrali 4:5 po nájazdoch.

Alexander Ovečkin počas samostatného Galéria fotiek (17) Alexander Ovečkin počas samostatného nájazdu na bránku Dallasu Zdroj: SITA/AP/Stephanie Scarbrough

"Myslím, že si puk po mojom góle zobral ´Ovi´. Je to žijúca legenda a dosiahol niečo neuveriteľné, takže to beriem v pohode. Je pre mňa česť hrať s ním v jednom tíme. Dúfam, že naša spolupráca bude ďalej fungovať a nabudúce mu ja prihrám na gól," želal si Strome. Tisíci duel v NHL odohral útočník Dallasu Matt Duchene. Za domácich nastúpil aj slovenský obranca Martin Fehérváry, ktorý ukončil zápas s mínuskou a strelou na bránu, jeho ice time bol 20:06 minúty.

Ovečkin nazbieral 1500 bodov za 827 gólov a 673 asistencií v 1370 zápasoch, pričom všetky absolvoval v drese Washingtonu. Dokázal to ako druhý aktívny hráč NHL po Sidneym Crosbym z Pittsburghu, ktorý má na konte 1529 bodov. V histórii NHL túto métu pokoril Ovečkin ako 16. hráč.

Okrem neho a Crosbyho to dokázali aj Wayne Gretzky (2857), Jaromír Jágr (1921), Mark Messier (1887), Gordie Howe (1850), Ron Francis (1798), Marcel Dionne (1771), Steve Yzerman (1755), Mario Lemieux (1723), Joe Sakic (1641), Phil Esposito (1590), Ray Bourque (1579), Joe Thornton (1539), Mark Recchi (1533) a Paul Coffey (1531). Ovečkin odohral v tejto sezóne 23 zápasov, v ktorých má na konte 15 bodov za päť gólov a desať asistencií. Momentálne ho od gólového rekordu Gretzkého (894) delí 67 presných zásahov.

Slováci v Calgary sa tešili z víťazstva

Flames dali všetky góly v záverečnom dejstve, Ružička asistoval pri presnom zásahu Connora Zaryho v 48. minúte na 2:2. Kanaďan zaznamenal okrem gólu aj asistenciu a tím podržal i brankár Dustin Wolf, ktorý si pripísal 30 zákrokov.

Jaccob Slavin (Carolina) a Galéria fotiek (17) Jaccob Slavin (Carolina) a Martin Pospíšil (Calgary) v súboji pri mantineli Zdroj: SITA/AP/Jeff McIntosh/The Canadian Press

Ružička zaznamenal ôsmy kanadský bod v sezóne, ako hráč štvrtej formácie strávil na ľade 10:12 minúty. Za domácich hral aj jeho krajan Martin Pospíšil. Ten odohral v treťom útoku 11:04 minúty, rozdal dva hity a dvakrát vystrelil na bránku. Zablokoval aj jednu strelu, dôsledkom čoho musel opustiť ľadovú plochu. Po chvíli však dokázal pokračovať v hre.

Rekordný zápis LA Kings

Rekord za najvyšší počet víťazstiev na začiatku sezóny na ľade súperov stanovilo Los Angeles, keď vyhralo po 11. raz v Montreale (4:0). Kings udržali víťaznú sériu a prekonali tak rekord Buffala zo sezóny 2006/07. Quinton Byfield i Anže Kopitar si pripísali po tri body – Kanaďan strelil dva góly a asistoval, jeho spoluhráč a kapitán mal tri asistencie.

Víťazná radosť hráčov LA Galéria fotiek (17) Víťazná radosť hráčov LA Kings Zdroj: SITA/AP/Christinne Muschi/The Canadian Press

Cam Talbot si udržal s 24 zákrokmi 30. čistý štít v kariére. Ako brankárovi sa mu podarilo uspieť v úvodných deviatich zápasoch v úvode sezóny vonku, čím vyrovnal rekordný zápis Glenna Halla.

Legendárny brankár Chicaga Blackhawks vychytal deväť triumfov za sebou na klziskách súperov v sezóne 1965/1966, Talbot ho môže prekonať v noci na nedeľu v zápase proti New Yorku Islanders. Juraj Slafkovský nastúpil v elitnej formácii Montrealu, odohral 18:16 minúty a raz vystrelil na bránku.

Debut Patricka Kanea

Za Detroit si odbil proti San Jose (5:6 pp) premiéru hviezdny Patrick Kane, nezapísal sa však do štatistík. Sharks prehrávali na ľade súpera ešte v 34. minúte 0:4. Tréner David Quinn reagoval striedaním brankárov a Mackenzieho Blackwooda, ktorý inkasoval trikrát v priebehu 49 sekúnd, nahradil Kaapo Kähkönen.

Patrick Kane počas debutového Galéria fotiek (17) Patrick Kane počas debutového zápasu v drese Detroitu Zdroj: SITA/AP/Paul Sancya

Jeho tím sa následne dotiahol na rozdiel jedného gólu v priebehu 2:12 minúty. Celkovo padlo v rozmedzí 3:01 min. šesť gólov a len jedna sekunda chýbala k vyrovnaniu rekordu NHL, ktorý 22. februára 1981 stanovili Nordiques a Capitals. Predĺženie ukončil po 37 sekundách Mikael Granlund.

Buffalo zastavilo víťaznú sériu Bostonu na čísle tri a nedovolilo mu dostať sa na čelo tabuľky Východnej konferencie. "Šable" zvíťazili na ľade Bruins 3:1 a prvýkrát v decembri sa tešili z triumfu. Rozdielový gól strelil v 37. minúte Tage Thompson, bol to jeho prvý presný zásah od 4. novembra.

"V našej hre chýbala energia a viac života. Súperovi sme dávali veľa priestoru a on to využil. Prekvapilo ma, s akou ľahkosťou dnes Buffalo hralo," uviedol Jim Montgomery, kouč Bruins.

Kelemen, Tatar aj Černák bez bodov

Hokejisti Arizony nenatiahli sériu víťazstiev na šesť, keď v domácej Mullett Arene podľahli Philadelphii 1:4. Dvomi gólmi sa o to pričinil Travis Konecny, ktorý v 11. minúte otvoril skóre a v 25. minúte vo vlastnom oslabení zvýšil náskok Flyers na 3:1. Jeho tím dosiahol tretie víťazstvo za sebou a v tabuľke Východnej konferencie poskočil na šiestu priečku, v Metropolitnej divízii je druhý.

Za Coyotes odohral 9:24 minúty slovenský útočník Miloš Kelemen, ktorý na bránku súpera vyslal jednu strelu.

Tomáš Tatar (Colorado) strieľa Galéria fotiek (17) Tomáš Tatar (Colorado) strieľa puk Zdroj: SITA/AP/David Zalubowski

V drese Tampy Bay vyšiel naprázdno so 44 bodmi najproduktívnejší hráč súťaže Nikita Kučerov. Lightning, za ktorých odohral slovenský obranca Erik Černák 19:20 minúty a pripísal si okrem mínusky dve strely na bránku, prehrali na ľade Nashvillu 1:5.

Tomáš Tatar si vyrovnal sezónne maximum s troma strelami na bránku, ale prvý gól v drese Colorada stále nestrelil. Odohral necelých 14 minút, jeho tím prehral s Winnipegom 2:4. Odvrátiť štvrtú prehru z uplynulých piatich zápasov nepomohol Avalanche ani návrat obrancu Caleho Makara. Vancouver zdolal Minnesotu 2:0 a ukončil sériu štyroch víťazstiev Wild. Brankár Casey DeSmith zlikvidoval všetkých 26 striel.

NHL - sumáre:

Boston Bruins - Buffalo Sabres 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)
Góly: 38. Marchand (Lindholm) – 22. Peterka (Cozens), 37. Thompson (Clifton), 52. Olofsson. Brankári: Ullmark - Levi, strely na bránku: 32:35

Detroit Red Wings - San Jose Sharks 5:6 po predĺžení (0:0, 4:4, 1:1 - 0:1)
Góly: 30. Kostin, 33. Rasmussen (Sprong), 34. Rasmussen (Chiarot, Copp), 34. Raymond (Chiarot, Fabbri), 54. Larkin (Raymond, Fabbri) – 35. Hertl (Eklund, Rutta), 35. Zetterlund (Rutta, Granlund), 36. Sturm (Vlasic, Burroughs), 40. Sturm (Bailey, Labanc), 59. Hertl (Granlund, Barabanov), 61. Granlund (Zetterlund). Brankári: Husso - Blackwood (34. Kähkönen), strely na bránku: 31:36

Montreal Canadiens - Los Angeles Kings 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)
Góly: 9. Doughty (Byfield, Kopitar), 18. Byfield (Kempe, Kopitar), 39. Byfield (Kopitar, Fiala), 48. Moore (Fiala, Doughty). Brankári: Montembeault - Talbot, strely na bránku: 24:42

Ottawa Senators - Toronto Maple Leafs 3:4 (1:0, 0:2, 2:2)
Góly: 20. Norris (Chychrun), 46. Bernard-Docker (Batherson, Stützle), 59. Giroux (Sanderson) – 22. Marner (Rielly, Brodie), 38. Kämpf (Tavares, McCabe), 44. Järnkrok (Domi, Robertson), 54. Nylander (McCabe, Brodie). Brankári: Forsberg - Woll (51. Jones), strely na bránku: 41:22

New York Islanders - Columbus Blue Jackets 7:3 (1:0, 3:2, 3:1)
Góly: 4. Engvall (Dobson), 35. Clutterbuck (Fasching, Cizikas), 39. Barzal (Mayfield, Reilly), 40. Palmieri (Nelson, Barzal), 46. Barzal (Horvat), 52. Horvat (Gauthier), 52. Horvat (Barzal, Bolduc) – 26. Bemström (Fantilli, Johnson), 31. Fantilli (Werenski, Johnson), 42. Fantilli (Bemström). Brankári: Varlamov - Martin, strely na bránku: 36:35

Nashville Predators - Tampa Bay Lightning 5:1 (1:1, 2:0, 2:0)
Góly: 18. Pärssinen (Tomasino, McDonagh), 23. Forsberg (Josi, Nyquist), 25. McDonagh, 47. Josi (Smith), 54. Trenin (Sherwood) – 14. Barré-Boulet (Hagel, Cirelli). Brankári: Saros - Johansson, strely na bránku: 30:33

Washington Capitals - Dallas Stars 4:5 po predĺžení a nájazdoch (1:1, 2:1, 1:2 - 0:0, 0:1)
Góly: 8. Protas, 25. Strome (Wilson, van Riemsdyk), 28. Kuznecov (Phillips, Protas), 50. Strome (Mantha, Ovečkin) – 16. Seguin (Steel, Heiskanen), 35. Marchment (Duchene), 42. Hintz (Benn, Robertson), 54. Hintz (Robertson, Pavelski), rozh. nájazd Robertson. Brankári: Lindgren - Wedgewood, strely na bránku: 27:38

Chicago Blackhawks - Anaheim Ducks 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Gól: 30. Kurashev (Bedard, Johnson). Brankári: Mrázek - Dostál, strely na bránku: 25:37

Arizona Coyotes - Philadelphia Flyers 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)
Góly: 18. Crouse (Maccelli, Zucker) – 11. Konecny (Couturier), 14. Farabee (Atkinson, York), 25. Konecny (Laughton, Seeler), 42. York (Sanheim, Deslauriers). Brankári: Ingram - Hart, strely na bránku: 26:26

Calgary Flames - Carolina Hurricanes 3:2 (0:2, 0:0, 3:0)
Góly: 46. Andersson (Coleman, Weegar), 48. Zary (RUŽIČKA, Kadri), 52. Coleman (Šarangovič) – 3. Noesen (Slavin, Drury), 9. Bunting (Orlov, Nečas). Brankári: Wolf - Kočetkov, strely na bránku: 27:31

Colorado Avalanche - Winnipeg Jets 2:4 (0:1, 2:2, 0:1)
Góly: 23. MacKinnon (Toews, Malinski), 40. Kiviranta (MacKinnon, Byram) – 20. Lowry (Jonsson Fjällby), 21. Connor (Ehlers, Morrissey), 36. Morrissey (Samberg, Niederreiter), 60. Connor. Brankári: Georgiev - Hellebuyck, strely na bránku: 34:28

Vancouver Canucks - Minnesota Wild 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Góly: 19. Höglander (Boeser, Myers), 43. Blueger (Garland, Joshua). Brankári: DeSmith - Gustavsson, strely na bránku: 17:26

Seattle Kraken - New Jersey Devils 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Góly: 28. Kartye (Wennberg) – 18. Palát (Marino, Hischier), 30. NEMEC (Bratt, Siegenthaler). Brankári: Grubauer - Schmid, strely na bránku: 38:17

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 17

Viac o téme: Washington Capitals Detroit Red Wings Tomáš Tatar Montreal Canadiens Tampa Bay Lightning New Jersey Devils Colorado Avalanche Patrick Kane Calgary Flames Erik Černák Arizona Coyotes Martin Fehérváry Adam Ružička Martin Pospíšil Miloš Kelemen Šimon Nemec Juraj Slafkovský