Košice napriek rýchlemu gólu podľahli Žiline

Stanislav Gron z Košíc (vľavo) ohrozuje brankára Miroslava Lipovského zo Žiliny (vpravo)Stanislav Gron z Košíc (vľavo) ohrozuje brankára Miroslava Lipovského zo Žiliny (vpravo) Zdroj: SITA

KOŠICE - Pred úvodným buly pribudla v Košiciach pod strechu Steel arény šiesta majstrovská vlajka, ktorá bude pripomínať zisk titulu zo sezóny 2008/2009. Obhajca prvenstva mal do zápasu so Žilinou raketový nástup. Už v 30. sekunde našiel Jenčík pred bránkou Faitha a ten prekonal Lipovského. V 4. min pálil nad Gron.

V polovici prvej tretiny sa pre Lipovským ocitol Jenčík, ale ten jeho pokus kryl. Pri hre štyroch na štyroch minul v 13. min Rudolf Huna hosťujúcu bránku. Žilina pohrozila v 14. min pri hre štyroch proti štyrom. Po Spilarovej strele vyletela pohotová Hudáčekova lapačka. V závere prvého dejstva mieril v presilovke Dravecký nad bránku a Húževka netrafil odkrytú časť žilinskej svätyne.

Druhú tretinu rozkúskovalo množstvo vylúčení. V 25. min pri početnej výhode dvoch hráčov pálil spomedzi kruhov Turoň, ale Hudáček reagoval pohotovo. V oslabení sa potom v úniku ocitol Barinka, ale košický brankár jeho pokus vyrazil. Žilina sa dočkala vyrovnania 59 sekúnd pred koncom druhej tretiny, keď Nádašdi vysunul Škodu a ten prekonal Hudáčeka - 1:1.

V 7. min tretej tretiny sa Jenčík márne pokúšal pretlačiť puk za Lipovského chrbát. Hostia hrali v 53. min presilovku piatich proti trom a vyťažili z nej víťazný gól odrazený puk sa dostal ku Krajčimu a ten skóroval ponad Hudáčeka. Košičania si v samom závere vytvorili tlak, ale brankára Lipovského už prekonať nedokázali, aj keď sa o to pokúšali v záverečnej 45 sekúnd trvajúcej power play.

Hokej - Slovnaft extraliga - 1. kolo základnej časti:

HC Košice - MsHK Garmin Žilina 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)
Góly: 1. Juraj Faith (Jenčík, P. Mikuš) - 40. Škoda (Nádašdi), 53. R. Krajči (Škuta, Palovčík)
Vylúčení: 9:10 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš - T. Orolin, Snášel, 5586 divákov

Zostavy:
Košice: J. Hudáček - P. Mikuš, Tabaček, Kledrowetz, Chmelo, M. Grman, Deyl - Jenčík, Juraj Faith, P. Bartoš - Rudolf Huna, S. Gron, Dravecký - Höglund, Húževka, Kmiť - Šimurda, Juraj Sýkora, M. Mertel
Žilina: Lipovský - Škuta, Rúfus, Turoň, Nádašdi, V. Urban, M. Horák, Krčula, Ondrej - R. Krajči, Palovčík, P. Barinka - Török, Pleva, Škoda - Spilar, M. Hreus, Vala - Kokavec, Valášek, Drevenák

Hlasy:

Anton Tomko (tréner Košíc): "Vedúci gól v 30. sekunde priniesol na naše hokejky prílišný pokoj. Potom sme nepremenili tri-štyri čisté šance. Škoda, lebo za stavu 2:0 by to bol iný zápas. V druhej tretine nás vylúčenia rozhodili a stáli nás aj vyrovnávajúci gól. V poslednej tretine sme inkasovali v oslabení o dvoch hráčov. V závere sme mali aj smolu, puk skákal na bránkovej čiare, ale nám sa nepodarilo vyrovnať."

Ladislav Spišiak (tréner Žiliny): "Gól v 30. sekunde nás trochu zhodil. Košice potom mali vyložené šance, ale podržal nás brankár Lipovský. V druhej tretine nám pomohla nedisciplinovanosť domácich hráčov. Dostali sme sa na koňa, gól visel vo vzduchu. V tretej tretine to bolo o tom, že kto dá gól zvíťazí. Viac šťastia sme mali my."