VIDEO Svitko má našliapnuté k parádnemu výsledku: V ôsmej etape finišoval opäť v TOP 10

Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko Zdroj: Profimedia

HA´IL - Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko obsadil v pondelňajšej ôsmej etape rely Dakar desiatu priečku.

Jazdec Slovnaft Rally Team na KTM zaostal za argentínskym víťazom Kevinom Benavidesom na továrenskej KTM o 5:28 minúty. Jeho krajan Juraj Varga bol tretí v kategórii štvorkoliek s mankom 15:39 minúty na víťaza i lídra celkového poradia Manuela Andujara z Argentíny.

Svitko si tak udržal deviate miesto v celkovom hodnotení a na Američana Rickyho Brabca (Honda) stráca 1:11:53 hodiny. Varga je priebežne tretí so stratou 2:43:25 hodiny na Andujara za ktorým je o 11:26 minúty Francúz Alexandre Giroud.

Jazdci absolvovali celkovo 678 kilometrov na trase z Dawadmi do Ha'ilu. Samotný špeciál mal 458 km a Svitko prenikol do top 10 až po štyristo kilometroch. Udržal sa v nej však po šiestykrát na tohtoročnom Dakare a štyri etapy pred koncom prestížnej rely má tak našliapnuté k najlepšiemu výsledku od roku 2021, keď skončil celkovo ôsmy.

Taktika je nespadnúť a nezablúdiť

Benavides zvíťazil druhýkrát na tohtoročnom Dakare a desiaty raz v kariére. Len o 31 sekúnd bol za ním jeho brat Luciano na Husqvarne, o 1:27 min zaostal Francúz Adrien van Beveren na Honde. Celkový líder Brabec bol siedmy, len 1:20 minúty pred Svitkom.

"Sme v cieli a konečne máme signál. Včerajšia etapa bola dlhá a ťažká navigačne aj technicky. Tá dnešná bola o niečo kratšia, ale tak isto navigačne náročná. Oba dni sa mi išlo super, pár sekúnd som síce stratil, ale dôležité je, že som nespadol. Cítim sa super, motorka je nachystaná, čakajú náš ešte štyri etapy. Taktiku mám už jasnú - nespadnúť, nezablúdiť a nespraviť veľkú chybu," povedal Svitko na svojej oficiálnej stránke na sociálej sieti Facebook.

Varga naďalej v TOP 3

Varga chýbal medzi najlepšou štvorkou len v prológu, v top tri sa umiestnil v pondelok piatykrát a jednu etapu vyhral. Na Dakare je druhýkrát a mieri za vylepšením celkového štvrtého miesta z vlaňajška.

"Konečne som neprišiel do cieľa po tme a mám signál. Dnes sa mi išlo celkom dobre, na začiatku boli duny, stred bol náročný na navigáciu a na konci ma čakali balvany. Snažím sa ísť takticky, držíme tretie miesto a máme dobrý náskok na štvrtého, ktorý som dnes ešte navýšil," povedal Varga vo videu na sociálnej sieti Facebook.

Tretiu pozíciu držal počas celej etapy a na celkovo štvrtého Litovca Laisvydasa Kanciusa navýšil náskok o takmer desať minút. V celkovom hodnotení je to 1:41:47 hodiny. Andujar vyhral napriek vysokému náskoku na väčšinu pretekárov len druhú etapu, celkovo má na Dakare na konte sedem triumfov a mieri za druhým titulom v kategórii štvorkoliek.

V kategórii áut triumfoval Švéd Mattias Ekström na Audi a v celkovom hodnotení poskočil na 21. miesto. Majster sveta v rallycrosse a dvojnásobný šampión DTM sa výrazne prepadol po nedeľňajšej etape a na matadora Carlosa Sainza st. zo Španielska (Audi), ktorý vedie celkové poradie, stráca 4:44:07 h.

Medzi kamiónmi vyhral etapu Holanďan Mitchel van den Brink s náskokom 1:18 minúty pred lídrom celkového poradia Čechom Martinom Macíkom. Tretí skončil jeho krajan Aleš Loprajs (+13:45 min).

Výsledky 8. etapy Rely Dakar:

motocykle: 1. Kevin Benavides (Arg./KTM) 3:53:03 h, 2. Luciano Benavides (Arg./Husqvarna) +31 s, 3. Adrien Van Beveren (Fr./Honda) +1:27, ...10. Štefan SVITKO (SR/KTM) +5:28

celkové poradie: 1. Ricky Brabec (USA/Honda) 36:16:31 h, 2. Ross Branch +42 s (Botsw./Hero Motosports), 3. Jose Ignacio Cornejo (Čile/Honda) +4:21, ...9. SVITKO +1:11:53

štvorkolky: 1. Manuel Andujar (Arg./7240 Team) 4:24:40 h, 2. Alexandre Giroud (Fr./Yamaha) +5:06 min, 3. Juraj VARGA (SR/VARGA MOTOPOSRT TEAM)

celkové poradie: 1. Andujar 45:12:40 h, 2. Giroud +11:26 min, 3. VARGA +2:43:25 h

automobily: 1. Mattias Ekström (Švéd./Audi) 3:17:15 h, 2. Stephane Peterhansel (Fr./Audi) +2:45 min, 3. Guerlain Chicherit (Fr./Overdrive Racing) +3:10

celkové poradie: 1. Carlos Sainz (Šp./Audi) 33:29:10 h, 2. Sebastien Loeb (Fr./Bahrain Raid Xtreme), 3. Lucas Moraes (Braz./Toyota)

kamióny: 1. Mitchel van den Brink (Hol./Eurol RallySport) 3:38:27 h, 2. Martin Macík (ČR./MM Technology Team) +1:18 min, 3. Aleš Loprajs (ČR./Instaforex Loprajs Praga) +13:45

celkové poradie: 1. Macík 38:19:55 h, 2. Van den Brink +1:49:20, 3. Loprajs +1:51:37

Viac o téme: Štefan Svitko Rely Dakar Kevin Benavides