ROZHOVOR s rozhodcom Marekom Žákom: Mnohí mladí hráči na Slovensku to podceňujú

Na snímke slovenský hokejový rozhodca Marek ŽákNa snímke slovenský hokejový rozhodca Marek Žák Zdroj: CHL

BRATISLAVA – Začínal s hokejom ako mladý hráč, ale po zranení musel, chtiac-nechtiac, usúdiť, že z neho nikdy nebude profesionál so zahnutou čepeľou. Preto prijal výzvu a prešiel na druhú stranu barikády – stal sa rozhodcom.

Slovenský rozhodca Marek Žák sa od čiarového rozhodcu prepracoval k hlavnému a svojimi podarenými a sústredenými výkonmi si dokonca vyslúžil miesto na nedávnych MS v hokeji do 20 rokov. Na ľade pôsobí počas zápasov vyrovnane a pozoruhodne pokojne komunikuje nielen s hráčmi, ale i skúsenými harcovníkmi v úlohe trénerov.

Pre Športky poskytol exkluzívny rozhovor, v ktorom nám prezradil nejednu zaujímavú informáciu z arbitrovského prostredia. Vy si ho môžete teraz prečítať v plnom znení a rozsahu. Prajeme príjemné čítanie!

V rozhovore s Marekom Žákom sa okrem iného dozviete:

  • Ako sa dostal k práci rozhodcu,
  • Ktorý zápas mu najviac utkvel v pamäti,
  • Testovanie projektu so špeciálnymi okuliarmi,
  • Trest do konca zápasu už v 11. sekunde,
  • V čom spočíva príprava rozhodcu na zápas,
  • Ako sa vyrovnáva s tlakom okolia,
  • Čo je svätý grál pre rozhodcu.

V prvom rade, dobrý deň, Marek. Gratulujeme vám k úspešnej premiére na juniorskom šampionáte. Ako sa máte dva týždne po skončení MS?

"Hneď na druhý deň po prílete som mal extraligový duel v Michalovciach a odvtedy ďalšie zápasy, takže som v klasickom hokejovom tempe."

Povedzte nám v krátkosti, ako ste sa dostali k práci rozhodcu?

"V deviatej triede som počas zápasu utrpel vážne zranenie – išlo o zlomeninu v oblasti stehennej kosti. Ešte som to skúsil rok v doraste, ale už to nebolo ako predtým. Sám na sebe som videl, že nestíham konkurencii a vedel som, že hokejom sa ako hráč živiť nebudem. Prišla ponuka byť rozhodcom od trénera Miloša Pauloviča a išiel som do toho."

Od čoho závisí, aby sa rozhodca dostal na takýto šampionát?

"Každý rozhodca môže mať inú cestu. Postupne som absolvoval viaceré šampionáty nižších divízií a medzinárodné turnaje, taktiež Ligu majstrov. Základom je však výkonnosť v domácej súťaži, aby ste vôbec mohli dostať licenciu od IIHF. Potom musíte presvedčiť aj vo svete."

Hokejisti sa pred zápasmi na MS pripravujú niekoľko hodín. Majú mítingy na hoteli a potom niekoľko činností absolvujú aj na štadióne. Popíšte, ako vyzerá deň rozhodcu na takomto veľkom podujatí.

"Pred MS sme mali dva dni na prípravu, mítingy a rôzne rozbory, videá. V deň zápasu sme zvyčajne išli s kolegami na obed, kde sme sa už rozprávali o konkrétnych tímoch, hráčoch a očakávaniach od zápasu. Pred zápasom už to bolo iba o krátkej porade, rozcvičke a išli sme na to."

O juniorskom hokeji sa hovorí, že sa v ňom robí veľa chýb a je oveľa dynamickejší a živelnejší ako ten seniorský. Dá sa to isté povedať aj o správaní mladíkov na ľade? Aký rozdiel ste videli v správaní sa hráčov do 20 rokov oproti ostrieľaným dospelákom?

"Skôr by som povedal, že hlavný rozdiel je v tom, že hráči na medzinárodnom fóre si k rozhodcom dovolia oveľa menej, než je tomu v lige. MS sú krátkodobý turnaj a aj hráči si to uvedomujú. Môžem povedať, že na tejto úrovni bolo minimum situácií, kedy nejaký hráč simuloval, sťažoval sa na niečo alebo vykrikoval zo striedačky."

Po tom, čo americký hokejista Adam Johnson zomrel po nešťastnom zásahu korčuľou do krku, Medzinárodná hokejová federácia rozhodla, že nákrčníky budú povinnou súčasťou každého hráča na turnajoch pod záštitou IIHF, vrátane ZOH a MS. Platí povinné nasadenie chráničov krku aj pre rozhodcov?

"Pred turnajom sme všetci rozhodcovia dostali rovnaký typ nákrčníkov a na MS sme ich museli mať povinne. Osobne mi vôbec neprekážal a cítil som sa bezpečnejšie. Aj z toho dôvodu ho nosím aj po MS v extralige. Navyše, ochráni vás aj pred chladom niektorých štadiónov. Myslím si, že minimálne na podujatiach IIHF bude nákrčník povinný aj pre rozhodcov."

Máte v talóne nejaké pikošky, zaujímavosti alebo nevšedné zážitky z MS, o ktoré by ste sa chceli podeliť s čitateľmi Športiek?

"V rámci MS sa testoval projekt so špeciálnymi okuliarmi, ktoré mali niektorí rozhodcovia počas vybraných zápasov. Ja som ich mal dve tretiny v dueli medzi Švédskom a Nemeckom. Cieľom bolo zistiť, kam sa rozhodca pozerá v kritických chvíľach a ako reaguje na samotné situácie. Bolo to pre mňa novinka, rovnako aj oznamovanie trestov či vysvetľovanie situácií na celú arénu po vzore NHL."

Na seniorských MS v hokeji sme mali minulý rok len jedného rozhodcu. Aká je šanca, že Slovensko bude na veľké turnaje posielať viacerých arbitrov?

"Verím, že už na najbližších seniorských MS bude mať Slovensko minimálne dvojnásobné zastúpenie. Úspechom pre slovenský hokej je mať pravidelne na vrcholových turnajoch zastúpenie.. Každá nominácia rozhodcov je vždy iba obrovským plusom."

Na šampionáte ste pískali štyri zápasy. Ktorý z nich vám najviac utkvel v pamäti?

"Každý zápas bol v niečom špecifický. Duel Česko – Nórsko bol môj prvý na šampionáte top úrovne, Švédsko – Nemecko bol vypredaný a domáce publikum vytvorilo žlté peklo. Najviac si však zapamätám, keď som v zápase Kanada – Nemecko udelil trest do konca zápasu pre hráča Kanady už v 11. sekunde."

Slovenský hokejový rozhodca Marek Galéria fotiek (7) Zdroj: IIHF

Váš kolega na čiare Oto Durmis viedol aj finálové stretnutie. Váš posledný zápas bol priamy súboj o záchranu medzi Nemeckom a Nórskom. Ako sa môže rozhodca na turnaji dostať až do duelu o zlato? Je nominácia urobená vopred alebo sa rozhoduje len pár hodín pred zápasom v dejisku šampionátu?

"Rozhoduje sa podľa aktuálnej výkonnosti a nominácia na konkrétne zápasy sa tvorí postupne. Oto Durmis bol absolútne zaslúžene vo finále. Je potrebné si uvedomiť, že už ani po základnej skupine nemôžu byť všetci rozhodcovia v akcii, keďže na turnaji bolo 12 hlavných a 11 čiarových rozhodcov. Všetci traja Slováci sme však dostali aj zápasy v play-off, vrátane čiarového Daniela Konca ml."

Medailové ambície nášho tímu sa rozpadli hneď vo štvrťfinále. Ako hodnotíte vystúpenie výnimočnej generácie slovenských mladíkov na turnaji vo Švédsku?

"Priznám sa, že som nevidel ani jeden zápas Slovenska, keďže sa ich zápasový program vždy krížil s tým mojím. Povedal by som k tomu iba toľko, že je potrebné si uvedomiť aj kvalitu ostatných súperov, ktorá bola enormná."

Dá sa popri tom všetkom zhone nájsť si čas aj na obhliadku mesta alebo malú prechádzku? Aké bolo mesto, s ktorým sa spája najväčší úspech slovenského hokeja?

"Našli sa aj také dni, počas ktorých sme mali prakticky úplné voľno. To sme využili práve na prechádzku po meste, ktoré bolo veľmi pekné a aj pomerne rušné. Mňa aj tak najviac zaujala aréna Scandinavium, prerobená do moderného štýlu mala svoje čaro. S viacerými Švédmi som sa bavil o slovenskom zlate z roku 2002, náš tím tu vtedy zanechal silný dojem."

Môže sa stať, že rozhodca bude za istých okolností viesť aj zápas svojej rodnej krajiny, alebo je to absolútne vylúčené a vaši nadriadení nepripúšťajú takúto možnosť?

"Práveže je v hre aj takáto možnosť. Počas zápasov nehrá pas žiadnu rolu a tak to vnímame aj na ľade, sme v tom absolútni profesionáli. Myslím, že na týchto MS sa podobná nominácia stala približne štyrom rozhodcom. My Slováci sme zápas Slovenska nerozhodovali."

Nachystať korčule, píšťalku, dres a zopakovať pravidlá… Ako sa pripravujú muži v pruhovanom na zápas?

"V prvom rade musí byť rozhodca kondične pripravený rozhodovať na najvyššej úrovni. Samozrejmosťou je znalosť pravidiel, to všetko sa však rieši ešte pred sezónou. Počas sezóny sa už viac-menej iba udržiava v kondícii a občas si zopakuje niektoré body pravidiel. Popri tom analyzujeme situácie, ktoré sa v daných zápasoch stanú, a tým na sebe v podstate stále pracujeme. Príprava na zápas spočíva už iba v tom, že si povieme nejaké základné fakty o tímoch a o tom, čo od zápasu čakať."

Je možnosť v rámci šampionátu si povedať, že nejaký zápas by ste chceli pískať?

"Sám pre seba určite áno. O nominácii na zápasy rozhodujú naši rozhodcovskí koučovia, čiže my ako rozhodcovia na to nemáme žiadny vplyv."

Každý šampionát so sebou prináša nové prvky, napríklad katarské MS vo futbale si budeme pamätať aj pre rekordne dlhé nadstavené časy. Ani najrýchlejší kolektívny šport nikdy nespí na vavrínoch a neustále sa posúva dopredu. Aké poznatky ste si odniesli z juniorských MS? Kam sa uberá moderný svetový hokej?

"Aj hokej sa neustále zrýchľuje a vstupujú do neho rôzne moderné technológie, takže v tomto sa stále posúva vpred. Na tomto šampionáte sa však apelovalo hlavne na bezpečnosť hráčov a ochranu krku. Pred každým zápasom sme na to prikladali dôraz a boli na to upozorňované aj tímy. Môžem povedať, že mnohí mladí hráči na Slovensku to podceňujú a niekedy sa snažia byť zbytočne frajermi. Ako keby si neuvedomovali, že chránia sami seba."

Zľava Oto Durmis, Marek Galéria fotiek (7) Zdroj: Športky.sk

Kamery na hlavách či dresoch a mikrofóny, vďaka ktorým vás počuje celý štadión. Ako vnímate priblíženie rozhodcovskej práce divákom? Ste fanúšikom moderných technológií alebo stará škola, kde sú rozhodcovia “zahalení rúškom tajomstva”?

"Aj hokej kráča s dobou a fanúšikov chce čo najviac vtiahnuť do deja zápasu. Ja osobne s tým nemám žiadny problém, trendom sa musíme prispôsobiť aj my. Sme pod čoraz väčším drobnohľadom, ale je to súčasť našej práce."

Čo by ste odkázali mladým chlapcom alebo adeptom, ktorí sú fanúšikovia vášho remesla? Mali by to jednoznačne skúsiť?

"Ak nevidia možnosť hráčskej kariéry a chceli by zostať pri hokeji, nech skúsia rozhodovanie. Možno raz v kariére dosiahnu na méty, ktoré by ako hráči nikdy nedosiahli. Stačí mať len chuť na sebe pracovať."

Aké ľudské a rozhodcovské metódy uplatňujete voči trénerom a hráčom počas zápasu?

"Vždy sa snažím vystupovať a komunikovať slušne. Dôležité je povedať svoj pohľad na danú situáciu a vypočuť si názor hráča či trénera. Je to vzájomné prepojenie, pri ktorom by sa mali obe strany rešpektovať. Netreba si to však mýliť s tým, keď na vás niekto doslova kričí alebo iba zbytočne vyvoláva nátlak. Vtedy je dôležité nenechať sa rozhodiť."

Nešvár útokov (nielen) voči rozhodcom, komentátorom a ľuďom zo športového prostredia sa v poslednom období mimoriadne rozmohol. V najkrajnejších prípadoch slovné ataky voči rodine. Mali ste aj vy takúto nepríjemnú skúsenosť?

"Pokriky z tribún filtrujeme a prakticky ich ani nevnímame. Dnešná doba však praje moderným internetovým hrdinom. Väčšinou však takým, ktorí sa skrývajú za fiktívne profily či fotky. V športe to však nie je iba prípad rozhodcov, ale aj hráčov. Koľkokrát im ľudia naložia kdekoľvek v diskusiách a urážajú ich. Normálna kritika či vyjadrenie názoru je v poriadku, všetko však má svoje hranice."

Ako sa vyrovnávate s tlakom na rozhodcu, najmä v prípadoch, keď na vás tlačia hráči aj publikum?

"Je potrebné si zachovať chladnú hlavu a v prvom rade vedieť vyhodnotiť dané situácie, ktoré sa počas zápasu udiali. Tlak tribún či od hráčov k tomu patrí, ale musíme si zachovať odstup a nevkladať do toho zbytočné emócie. Vždy chceme hlavne urobiť správne rozhodnutie."

Hokejisti po zápase majú často videoanalýzy stretnutí, a čo rozhodcovia? Pozeráte si po zápase záznam svojho výkonu?

"Po každom zápase máme hodnotenie priamo od inštruktora, s ktorým si rozoberieme rôzne zaujímavé momenty a situácie aj na videu. Ja sa snažím si pozrieť určité pasáže zápasu aj doma, vnímam to ako prirodzenú súčasť zlepšovania sa."

Na Slovensku pískate hokejovú extraligu, pár zápasov ste mali aj na seniorskom medzinárodnom fóre a taktiež máte za sebou niekoľko duelov v hokejovej Lige majstrov. Čo považujete za svoj najväčší rozhodcovský úspech?

"Jednoznačne nomináciu na MS hráčov do 20 rokov vo Švédsku. Bol to fantastický zážitok a výnimočná skúsenosť."

Vyhrať Stanleyho pohár, olympijské hry či medaila zo svetového šampionátu - toto sú najväčšie méty pre hokejistov. Čo je svätý grál pre hokejového rozhodcu?

"Určite sa dostať na seniorské MS alebo na zimné olympijské hry. Je to nesmierne náročná cesta, ktorá sa naozaj podarí iba niektorým rozhodcom."

Viac o téme: Rozhodca MS v hokeji do 20 rokov Marek Žák
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy