Rely Dakar 2024 je za nami: Životný úspech českého pretekára, kraľoval aj otec pilota F1

Martin Macík ovládol kategóriu kamiónov na Rely Dakar Martin Macík ovládol kategóriu kamiónov na Rely Dakar Zdroj: Profimedia

JANBU - Martin Macík ovládol kategóriu kamiónov na Rely Dakar a postaral sa o prvý český triumf od roku 2001, kedy vyhral naposledy Karel Loprais.

Druhé miesto na 46. ročníku legendárnej súťaže obsadil synovec šesťnásobného víťaza Aleš Loprais. Obaja českí jazdci si vytvorili osobné maximá, Macík bol najlepšie druhý vlani a Loprais tretí v roku 2007.

Darilo sa aj ďalším českým reprezentantom. Automobilový jazdec Martin Prokop obsadil 5. miesto a vylepšil svoje osobné aj české historické maximum v kategórii. Medzi motocyklistami skončil desiaty Martin Michek, ktorý si tak vyrovnal najlepšie umiestnenie z roku 2021 a zároveň české.

Z víťazstva sa radovali Španiel Carlos Sainz, kraľujúci osobným automobilom už po štvrtýkrát, a Ricky Brabec. Americký motocyklista nadviazal na triumf z roku 2020.

Poslednú 12. etapu, ktorá mala štart aj cieľ v Jambe a pretekárov počas nej čakala rýchlostná skúška s dĺžkou 175 km, vyhral v hlavnej kategórii Sébastien Loeb z Francúzska. Medzi motorkami bol najrýchlejší minuloročný šampión Kevin Benavides z Argentíny.

Tridsaťštyriročný Macík štartoval na Dakare dvanástykrát, desiatykrát ako pilot. Tento rok sa do čela dostal v 6. etape, keď predstihol minuloročného víťaza Janusa van Kasterena z Holandska a prvé miesto už neopustil. Nakoniec porazil druhého Lopraisa o hodinu a 54 minút. Tretí skončil Mitchel van deň Brink z Holandska, ktorý si tiež vytvoril osobné maximum. Vlani bol štvrtý.

Štyridsaťjedenročný Prokop bol doteraz na Dakare najlepšie dvakrát šiesty, naposledy vlani. Vo štvrtkovej etape sa posunul na priebežne 5. pozíciu a tú dnes udržal. Za najrýchlejším Loebom, ktorý neúspešne útočil na celkovo druhé miesto a nakoniec skončil tretí, zaostal o 10:46 minúty.

Rovnako ako jazdec Orlen Jipocar tímu išiel dnes na istotu aj Sainz, ktorý mal na čele náskok takmer hodinu a pol na druhého Guillaumea de Meviuse z Belgicka. Šesťdesiatjedenročný Španiel bol ešte o štyri sekundy pomalší ako Prokop.

Michek vyrovnal český rekord

Tridsaťpäťročný Michek štartoval na piatom Dakare, absolvoval tak všetky ročníky slávnej súťaže, ktoré sa konali v Saudskej Arábii. Oproti minulému roku si jazdec tímu Orion Moto Racing Group o jednu pozíciu polepšil a rovnako ako pred troma rokmi vyrovnal výsledkom Stanislava Zlochu z roku 1998.

"Vyzerá to skutočne na desiate miesto a vyrovnanie českého rekordu na Dakare. Je to magické, ani som v to nedúfal. Síce som mal v etape menší pád, ale išiel som tak, aby tempo vyhovovalo a hlavne aby som to niekde nezahodil," povedal Michek, ktorý mal v priebehu 46. ročníka problémy s poranenou rukou a niekoľko dní ho limitovalo aj ochorenie.

"Bolo to pre mňa náročné fyzicky, psychicky aj zdravotne. Som rád, že sme to dostali do konca," vydýchol si. Popri tradičnej účastníckej medaile by si mal Michek domov odviesť aj malú sochu beduína, ktorú dostávajú najlepší. "Mali by ho dostať všetky motorky do 10. miesta," povedal.

Viac o téme: Carlos Sainz Rely Dakar Martin Michek Karel Loprais Martin Macík Martin Prokop