VIDEO Svitko na Rely Dakar splnil svoj cieľ: Uvidíme ho na slávnych pretekoch aj budúci rok?

Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko počas tlačovej konferencie po návrate z pretekov Rely Dakar 21. januára 2024 v Bratislave.Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko počas tlačovej konferencie po návrate z pretekov Rely Dakar 21. januára 2024 v Bratislave. Zdroj: TASR/Jakub Kotian

BRATISLAVA – Trojnásobný majster Európy, 25-násobný majster Slovenska v enduro a cross country a najúspešnejší slovenský motocyklista Štefan Svitko sa v sobotu v noci vrátil zo Saudskej Arábie.

Na prestížnych pretekoch Rely Dakar štartoval už po pätnásty raz. V nabitej konkurencii továrenských jazdcov skončil na konečnom 9. mieste, pričom v jednotlivých etapách skončil šesťkrát v najlepšej desiatke.

"Sám som príjemne prekvapený, že sa mi po dvoch predchádzajúcich štartoch podaril návrat medzi Top 10 a splnil som svoj cieľ. Každý rok 'fabriky' naberajú nových mladých talentovaných jazdcov, ktorí navyše v priebehu roka absolvujú päť podujatí svetového pohára. Ťažko im konkurovať," povedal na tlačovej konferencii po návrate na Slovensko 41-ročný veterán.

Zľava podpora tímu Rastislav Galéria fotiek (8) Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Najťažší Dakar

Následne dodal: "Tohtoročný Dakar považujem za najťažší z predošlých piatich, ktoré sa uskutočnili v Saudskej Arábii. Pritom v pieskových dunách som jazdil rýchlejšie ako minulé roky a dokázal som stíhať továrenskym jazdcom. Motorka nemala vážnejšie poruchy, zostal som koncentrovaný.

Išiel som naplno, no bez zbytočného riskovania, čo bola aj naša taktika, ktorá priniesla veľmi dobrú celkovú pozíciu už v polovici pretekov. S výnimkou pádu v predposlednej etape som absolvoval preteky bez výraznejších nehôd alebo technických problémov. Bol som dobre fyzicky a psychicky pripravený, spolu s novými kolegami zo Slovnaft Rally Teamu sme boli super partia."

Svitko jazdil na motocykli KTM Rally Replica, o ktorý sa staral mechanik Ladislav Morinec.

"Veľa času sme venovali príprave motorky a boli sme pripravení aj na nepredvídateľné situácie. Hoci väčšinu času sme riešili iba drobné opravy a pravidelný servis po každej etape, spotrebovali sme takmer všetky náhradné diely, ktoré sme mali k dispozícii," uviedol Morinec.

Mechanik Ladislav Morinec počas Galéria fotiek (8) Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Svitko doplnil: "Niekedy pracoval s motocyklom aj päť hodín a ráno pred štartom ďalšiu kontrolnú hodinu."

Nevyhol sa pádu

V predposlednej jedenástej etape sa Svitko nevyhol pádu, napriek tomu obsadil desiate miesto.

"Potrebujem si oddýchnuť, doliečiť sa, po páde ma ešte pobolieva rameno. Vo februári pôjdem jazdiť do Talianska, mám tam obľúbené trate, jazdenie si budem užívať. Pokiaľ ide o môj ďalší štart na Dakare, nebudem ešte konkrétny.

Už som občas uvažoval, že keď skončím, tak by to malo byť v top desiatke. Tú som dosiahol, ale súčasne som si aj potvrdil, že sa ešte stále viem dobre pripraviť, pribudli mi ďalšie skúsenosti. Uvidíme," zhodnotil Svitko.

Štefan Svitko na tohtoročnom Dakare opäť dokázal, že je súčasťou svetovej elity. Pri jeho mene už trvalo svieti aj titul "Legenda Dakaru" pre jazdcov, ktorí sa na najnáročnejšej rely sveta zúčastnili viac ako desaťkrát.