Dojemné odkazy a želania Petre Vlhovej: Takto vyzeral víkend v Jasnej z pohľadu fanúšikov

Fanúšikovia na pretekoch v JasnejFanúšikovia na pretekoch v Jasnej Zdroj: SITA/AP/Giovanni Maria Pizzato

JASNÁ - Hluk utíchol, všetci sa vrátili domov a v Demänovskej doline ostali len spomienky. Nádherné okamihy, ale aj ťažké chvíle. Tretie podujatie Svetového pohára pod Chopkom prinieslo viacero dojímavých situácií, víťazstiev, ale aj pádov.

V nasledujúcich riadkoch sa dočítate, ako prežívali víkend v Jasnej domáci a zahraniční fanúšikovia. Svetové lyžiarske hviezdy si prišlo vychutnať viac ako 12-tisíc priaznivcov. Niekoľko z nich sme vyspovedali v nedeľu, počas prestávky medzi prvým a druhým kolom slalomu.

Už piatok predpovedal, čo sa bude v slovenskom stredisku diať. Na večerné žrebovanie prišli stovky, možno aj tisíce nadšených divákov. Tí chceli zachytiť každý okamih Svetového pohára v Jasnej a nechceli zmeškať ani chvíľu lyžiarskeho sviatku. Veď ten, nie je pre našu malú krajinu samozrejmosťou a v novodobej histórii sa konal len tretíkrát.

V sobotu od skorého rána smerovali do strediska v Demänovskej doline tisíce nadšených fanúšikov, ktorí si brúsili zuby na povestný súboj Petra Vlhová vs. Mikaela Shiffrinová. Tento duel mal byť jednou z mnohých nádherných chvíľ, ktoré sa mali odohrať na svahoch pod Chopkom.

Namlsaní diváci poslúchli organizátorov a do Jasnej sa pokúšali dostať od skorých ranných hodín. Už od 6:00 čakali nadšení priaznivci alpského lyžovania na sprievodné autobusy, ktoré ich mali dopraviť na miesto činu.

Sám som si s nimi vystál rad a "natlačil" sa do jedného zo stoviek autobusov. Vlajky, trúby, rapkáče… Všetky nástroje na podporu lyžiarok boli pripravené na použitie. Z autobusu som sa presunul na lanovku, ktorá ma dopravila do cieľového priestoru. Počas cesty som míňal vstupnú bránu, pri ktorej sa od šiestej hodiny zbierali desiatky divákov, ktorí chceli stáť v prvom rade a ktorí sa chceli dostať k hviezdam Svetového pohára čo najbližšie.

Fanúšikovia čakajú pred vstupnou Galéria fotiek (21) Fanúšikovia čakali na vstup do cieľového priestoru od skorého rána Zdroj: Audi FIS Svetový pohár Jasná 2024

"Neuveriteľné," povedal mi pri ceste lanovkou člen poľského tímu. S úsmevom poznamenal, že takýto ošiaľ ešte nevidel. Všetko smerovalo k tomu, že Jasná sa stane najlepším zážitkom pre všetkých. Aj pre samotné lyžiarky.

Američanka Paula Moltzanová potvrdila, že nadšené davy sa presúvali okolo jej hotela už o 6:20. "Boli tu skôr ako ja, je to neskutočné," uviedla s nadšením v mixzóne počas sobotného obráku.

Toto sa nemalo stať!

Ten sa však stal pohromou. Nočná mora, nie z Elm Street, ako znie názov jedného hororu, ale z Jasnej. Nočná mora pre Petru Vlhovú a všetkých, ktorí pricestovali do Demänovskej doliny.

Pád v úvode 1. kola obrovského slalomu zahatal nádeje všetkých priaznivcov a tisícový dav zrazu stíchol. Nikto nepovedal ani slovo, nikto nevedel, čo má povedať. Radosť fanúšikov ostala visieť vo vzduchu a sen Petry Vlhovej, postaviť sa opäť na najvyšší stupienok na domácej zjazdovke, zmizol v sekunde ako ranný opar na hrebeni Nízkych Tatier.

Na snímke slovenská lyžiarka Galéria fotiek (21) Petra Vlhová po páde v 1. kole obrovského slalomu v Jasnej Zdroj: TASR/Martin Baumann

"Toto sa nemalo stať," vravel si azda každý, kto v tom čase stál na trati, v cieľovom priestore a aj pri televíznej obrazovke. Národ stíchol a všetci sa začali modliť, aby bola "naša Peťa" v poriadku.

Modlitby neboli vyslyšané a v poobedných hodinách, keď už bola korunovaná víťazka obrovského slalomu Sara Hectorová, sme sa dozvedeli, že Petra Vlhová utrpela zranenie kolena a sezóna sa pre ňu predčasne skončila.

"Stane sa, ale je to športová tragédia. Ja som si včera aj poplakal. Keď som prišiel na ubytovanie, vyhŕkli mi slzy, doľahlo to na mňa," priznal v nedeľu jeden z fanúšikov, ktorý do Jasnej meral cestu až z obce Demjata pri Prešove.

Fanúšikovia z obce Demjata
Galéria fotiek (21) Fanúšikovia z obce Demjata Zdroj: Športky/Martin Turčin

"Bolo to nešťastie a smola. Petre držíme palce, nech je čo najskôr späť," dodal smutným hlasom ďalší fanúšik. Obaja chodia na Svetový pohár pravidelne a prísť do Jasnej nebol žiadny problém. Nie je to veľká diaľka, boli sme aj v Špindlerovom mlyne a Kranjskej Gore, zhodli sa dvaja páni, ktorí Petru Vlhovú podporovali veľkým transparentom.

Na obrovskej prírodnej tribúne, ktorú organizátori stavali dlhých deväť hodín, sme stretli aj sympatickú pani z Partizánskeho. Ani jej nerobil problém prejsť desiatky kilometrov, aby videla olympijskú víťazku súťažiť na domácej zjazdovke. "Prísť sem až z Partizánskeho? Žiadny problém, pre Peťu by sme urobili oveľa viac," povedala odhodlane a, samozrejme, s fanúšikovskou náladou.

Tá mala v nedeľu naplno gradovať v mohutnom slalomovom súboji. Žiaľ, Petra už bola v tom čase v lietadle, ktoré smerovalo do Švajčiarska. "Napriek tomu, čo sa stalo Petre, je tu výborná atmosféra, skvelí ľudia, skvelá organizácia," pochvaľovala si pani, ktorá pravidelne sleduje preteky Svetového pohára. Na záver vyslovila želanie, ktoré si prajú mnohí ľudia na Slovensku: "Dúfam, že Peťu ešte uvidíme niekedy naživo."

Slováci fandili aj bez Vlhovej 

Športová tragédia však Slovákov nezložila. V nedeľu ráno sa v pomerne smutnej atmosfére opäť hrnuli do priestoru, odkiaľ mohli vidieť najlepšie lyžiarky sveta. Pri pohľade do hľadiska sa to hemžilo vlajkami, transparentami a bolo cítiť, že slovenský fanúšik vie oceniť aj zahraničné hviezdy. Vlhová chýbala, mohutné aplauzy ale nevymizli.

"V slalome nemáme favoritku, ale chceme, aby niekto potrápil Shiffrinovú," zhodli sa s úsmevom fanúšičky Frederika a Natália z Tichého Potoka. Aj oni prišli primárne za Petrou Vlhovou, avšak jej smolný koniec ich neodradil od toho, aby povzbudzovali naďalej.

Všetky lyžiarky si prišli na svoje a každá z nich ocenila priaznivcov úsmevom, mávaním a ďakovaním. Každá lyžiarka, s ktorou sme mali tú česť robiť rozhovor, potvrdila, že slovenskí fanúšikovia patria medzi najlepších.

Aj keď bola Vlhová hlavným ťahákom víkendu, slovenskí fanúšikovia si nájdu svoje obľúbenkyne aj v zahraničných farbách. Pri sieti sme stretli aj fanúšika, ktorý mal pred sebou švédsku vlajku. Človek by si mohol myslieť, že meral dlhú cestu až zo severu Európy. "Nie, volám sa Marek a som z Košíc," zaskočil nás pri otázke, odkiaľ prišiel do Jasnej.

"Som tu, samozrejme, kvôli Petre Vlhovej, ale moja ďalšia favoritka je Sara Hectorová," uviedol s radosťou. "Bola to škoda. Muselo sa jej to stať práve teraz? Ja som mal aj slzy v očiach. Dúfam, že keď bude nabudúce 'sveťák' v Jasnej, určite bude na pódiu. Ja tu budem, na sto percent," vyslovil sľub Marek.

Aj keď sklamanie bolo veľké, jeho druhá obľúbená lyžiarka slávila v sobotu obrovský triumf, keď vyhrala preteky Svetového pohára po dvoch rokoch. "Bolo to niečo neskutočné, ja som sa veľmi tešil," ospevoval fanúšik sobotný obrák.

"S Hectorovou sa mi podarilo aj odfotiť, to bol zážitok na celý život," pochválil sa mladý Košičan, ktorého atmosféra v Jasnej totálne pohltila. "Som na takomto podujatí prvýkrát, ale určite ešte niekde pôjdem. Je to tu neskutočné! Verím, a dokonca som aj presvedčený, že táto atmosféra patrí medzi najlepšie vo Svetovom pohári," zakončil rozhovor. S týmto tvrdením, nám neostáva nič iné, len súhlasiť.

Jasnú si užili všetci, aj Shiffrinová

Napriek tomu, že švédskeho fanúšika sme nestretli, obďaleč sme natrafili na Thomasa, ktorý bol z Poľska. Okolo seba mal omotanú americkú vlajku a tak naša otázka, prirodzene, smerovala na Mikaelu Shiffrinovú. "Áno, som jej veľký fanúšik. Okrem toho ale držím palce aj dvom našim pretekárkam - Maryne Gasienici-Danielovej a Magdalene Luczakovej," nezbudol na svoje domáce farby.

Napriek tomu, že jeho fanúšikovské srdce horelo pre Shiffrinovú, nezabudol sa prihovoriť aj Petre Vlhovej. "Obdivujem ju. Je veľká škoda, čo sa jej včera stalo. Dnes to mohol byť veľký súboj," uviedol Thomas v nedeľu predpoludním.

Na snímke slovenskí fanúšikovia Galéria fotiek (21) Fanúšikovia počas víkendu v Jasnej Zdroj: TASR/Martin Baumann

"Organizácia je perfektná, diváci sú hluční, moderátori sú skvelí a zábavní, Všetko je na tom najvyššom leveli," vystrúhal pochvalu zahraničný fanúšik organizátorom v Jasnej.

Áno, napriek tomu, že víkend sa hneď v sobotu ráno zvrtol možno celkom nesprávnym smerom, diváci nezabudli, prečo do Jasnej smerovali. Podporiť všetky lyžiarky, bez ohľadu na akúkoľvek rivalitu. A to do bodky splnili.

Všetky hviezdy Svetového pohára si víkend náramne užili a chválou nešetrila ani megastar menom Mikaela Shiffrinová. "V Jasnej som mala veľmi podobné pocity, ako doma, v Killingtone. Počula som ich aj počas jazdy a robia naozaj veľký hluk. Je úžasné tu pretekať, milujem to tu," povedala na záver podujatia.

Absolútne sa pod tento komentár podpisujeme a na záver len zopakujeme. Ďakujeme, Jasná, bola si jednoducho úžasná.

Viac o téme: Petra Vlhová Jasná Svetový pohár Svetový pohár v Jasnej

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy