Narušil hegemóniu Nórska: Osrblie spoznalo nového majstra Európy v šprinte

Na snímke francúzsky biatlonista Antonin Guigonnat (uprostred) získal zlato v šprinte mužov na 10 km na majstrovstvách Európy v biatlone v Osrblí. Druhý skončil Nór Johan-Olav Botn (vľavo) a  bronz získal jeho krajan Isak Frey (vpravo)Na snímke francúzsky biatlonista Antonin Guigonnat (uprostred) získal zlato v šprinte mužov na 10 km na majstrovstvách Európy v biatlone v Osrblí. Druhý skončil Nór Johan-Olav Botn (vľavo) a bronz získal jeho krajan Isak Frey (vpravo) Zdroj: TASR/Michal Svítok

OSRBLIE - Francúzsky biatlonista Antonin Guigonnat získal zlato v šprinte na ME v Osrblí. V piatkových pretekoch predviedol čistú streľbu a triumfoval časom 22:51,9 minúty.

Druhý skončil Nór Johan-Olav Botn so stratou 14,5 sekundy a bronz získal jeho krajan Isak Frey (+16,7 s). Zo šestice domácich reprezentantov bol najlepší Tomáš Sklenárik, ktorý obsadil 56. miesto s mankom 2:07,9 minúty na víťaza a ako jediný zo Slovákov postúpil do sobotňajšej stíhačky.

Dnes rozhodovali skúsenosti

V Národnom biatlonovom centre panovalo v piatok slnečné počasie so slabým vetrom. Podložka, ktorá v noci primrzla, bola rýchla, čo vyhovovalo najmä dobrým bežcom a mohli tak stiahnuť aj prípadné chyby na strelnici.

Teplota sa dopoludnia vyšplhala nad štyri stupne Celzia. Jeden z najrýchlejších bežcov Johan-Olav Botn z Nórska minul na ležke jeden terč, jeho krajan a víťaz úvodného individuálu Vebjörn Sörum bol presný a dostal sa pribežne na čelo po prvej položke. Za ním sa zaradil len s trojsekundovým mankom skúsený Lotyš Andrejs Rastorgujevs.

Ako prvý zvládol čisto obe položky ďalší pretekár s bohatými skúsenosťami zo Svetového pohára Guigonnat a do cieľa prišiel s náskokom až 36 sekúnd pred Nórom Matsom Överbym, ktorý minul jeden terč.

Druhú chybu pridal v stojke Botn a i keď sa zaradil priebežne na druhé miesto (+24,6 s), tak stratil šancu zabojovať o zlato. Na stojke vybuchol Sörum, ktorý pred prvou ranou až trikrát zmenil polohu, potom dvakrát minul a zaradil sa na piate miesto. Rastorgujevs si odpálil titul poslednou ranou, no bojoval o ďalšie medaily.

Guigonnatov čas 22:51,9 minúty už nikto neohrozil a skúsený Francúz získal zlato. Botn síce v poslednom kole poriadne pridal, no stiahol iba desať sekúnd. Do hry o medaily prehovoril ešte Talian Daniele Cappellari, ktorý po stojke strácal na Guigonnata 17,2 sekundy, no v záverečnom kole stratil. Medzi medailistov sa dostal Frey so štartovým číslom 74, s jednou chybou na strelnici stratil 16,7 sekundy. Rastorgujevs bol štvrtý a Sörum piaty.

Do stíhačky iba Sklenárik

Z domácich pretekárov vyštartoval ako prvý Sklenárik, ktorý išiel v prvom kole s malou stratou iba 11 sekúnd, no na ležke spravil tri chyby a pripravil sa o lepší výsledok. Na stojke minul tretí terč a do konca tŕpol, či sa dostane medzi 60-tku najlepších, ktorí postúpili do sobotňajšej stíhačky (11.00 h). Nakoniec sa do nej tesne zmestil na 56. priečke. Ostatní Slováci už nie.

Narušil hegemóniu Nórska: Osrblie Galéria fotiek (23) Na snímke slovenský biatlonista Tomáš Sklenárik počas šprintu mužov na 10 km na majstrovstvách Európy v biatlone v Osrblí

Veterán Matej Kazár, ktorý už dávnejšie ukončil aktívnu kariéru a štartuje len príležitostne, predviedol čistú streľbu, no bežecky mu to nešlo a skončil na 84. mieste (+3:04,4 min). O štyri priečky vyššie bol Damián Cesnek s bilanciou 1+1 a stratou 2:59,5 min.

Šimon Adamov obsadil 90. miesto (4, +3:19,9 min), Sebastián Ilavský bol 92. (1, +3:22,9 min) a Matej Badáň skončil na 97. pozícii (3, +3:31,2 min).

"Škoda tej streľby, pretože si myslím, že sme to s trénerom bežecky pripravili dobre. Ľadová trať mi trošku nevyhovovala, ale snažil som sa bojovať až do cieľa. Dúfam, že stíhačka by sa mohla podariť a skúsim zabojovať zajtra," povedal po svojom dojazde do cieľa pre TASR Sklenárik.

"Chcel som ísť čistú streľbu, bohužiaľ to bolo 1+1. Nie je to nič hrozné, ale samozrejme, že to išlo aj lepšie. No celkovo je to lepší výsledok ako vo vytrvalostných pretekoch," povedal Cesnek.

ME - šprint mužov na 10 km:

1. Antonin Guigonnat (Fr.) 22:51,9 min (0), 2. Johan-Olav Botn +14,5 s (2), 3. Isak Frey (obaja Nór.) +16,7, 4. Andrejs Rastorgujevs (Lot.) +25,5 (1), 5. Vebjörn Sörum (Nór.) +32,3 (2), 6. Theo Guiraud Poillot (Fr.) +32,9 (1), 7. Mats Överby +36,0 (1), 8. Martin Uldal (obaja Nór.) +36,2 (1), 9. Daniele Cappellari (Tal.) +47,6 (0), 10. Martin Nevland (Nór.) +48,9 (1), ... 56. Tomáš SKLENÁRIK +2:07,9 (4), 80. Damián CESNEK +2:59,5 (2), 84. Matej KAZÁR +3:04,4 (0), 90. Šimon ADAMOV +3:19,9 (4), 92. Sebastián ILAVSKÝ +3:22,3 (1), 97. Matej BADÁŇ (všetci SR) +3:31,2 (3)