Po zákaze prišli technologické novinky: Čo stojí za úspechmi Nórska a Francúzska na MS v Česku?
NOVÉ MESTO NA MORAVE - Za úspechmi francúzskych a nórskych biatlonistov na majstrovstvách sveta v Novom Meste na Morave môžu stáť aj technologické novinky.
Po zákaze používania voskov s obsahom fluóru ťažia ich reprezentanti vo Vysočina Aréne z lepšej prípravy lyží na miestny sneh, svetový šampión Sturla Holm Laegreid využíva tiež novú technológiu viazania a topánok. O ich náskoku pred súpermi hovorili medzi novinármi aj českí reprezentanti.
"To bolo vždy, že fluór na mokrý sneh pomohol. Teraz je až nepríjemné, keď sa človek pozerá do výsledkových časov. Predtým sa šprint jazdil pokojne za 21 minút, ale teraz si o tom môžu pretekári nechať zdať," uviedol tréner mužov Česka Michael Málek. Víťaz sobotňajšieho šprintu Laegreid dokončil desaťkilometrovú trať za viac ako 25 minút.
Po tom, ako sa Nórom bežecky nepodarila na MS úvodná zmiešaná štafeta, v ktorej skončili druhí, využili konzultácie experta údajne zo strednej Európy.
Úplne tajný chemik
"Sú to ľudia, ktorí pracujú vo voskárskom priemysle, ale aj ľudia, ktorí s ním nemajú vôbec nič spoločné. Pracujú v automobilovom priemysle alebo inde. Je to úplne tajný chemik. Viac nepoviem, pretože nechcem, aby mu ešte niekto volal," povedal pre televíziu NRK šéf nórskych servismanov Dahl Fenre.
Nórsky náskok v príprave lyží pripustil aj český biatlonista Michal Krčmář. "Nemyslím, že je to v materiáli. Je to skôr o tom, že bez toho fluóru sa stále hľadajú nejaké varianty. Keď sme sa pred sezónou bavili, či fluór bude hrať úlohu, tak je to práve v teple a na mokrých snehoch. Tie sú tu prvýkrát v sezóne," poznamenal český biatlonista.
"Francúzi sa chytili od začiatku, Nóri sa prvé preteky hľadali, ale od mixu a šprintu žien majú lyže fantastické," doplnil.
Porovnanie s elitou mala tiež Češka Markéta Davidová. Medzi ženami vládnu Francúzky, najlepšia z nich Julia Simonová získala už tri zlaté medaily.
"Mala som celkom (v stíhacích pretekoch) priamy kontakt. Išla som všetky štyri kolá s Francúzkou a Nórkou. A poznať to je," povedala Davidová.
Ostatní súperi sa ale v novomestských podmienkach rovnako hľadajú. "Nemci celú sezónu excelovali a zrazu sú na tom rovnako s nami. Taliani to isté. (Tommaso) Giacomel, ktorý mi v Oberhofe a Ruhpoldingu utekal, jazdí teraz so mnou. Medaily sú neskutočne vysoko, pre Nórov sú asi jasné, ale okolo desiatky je nás 35 chlapcov, ktorí o to chcú bojovať a môžu tam byť," upozornil Krčmář.
Nové technológie viazania a topánok
S novinkou prišli tiež Nóri Laegreid a Endre Strömsheim, ktorí využívajú novú technológiu viazania a topánok. To im má zabezpečiť lepší prenos energie a vyššiu rýchlosť.
"Už som na to pozeral, vydali sa fotky. Je špeciálne uchytenie, že sú vyššie nad lyžou. Inak ale čo sa týka uchytenia topánky, to je dosť podobné, ako máme my ostatní," uviedol Krčmář.
"Zo začiatku to vyzeralo, že je to držanie bližšie ku klenbe, ale teraz si myslím, že je to v podobnom mieste. Nedokážem to ale vyhodnotiť. Musel by som sa na tom zviezť, či to robí nejaký rozdiel. Ako ale poznáme tieto vychytávky, tak niekedy vymyslené je vymyslené," doplnil.
Prednosti Nórov vidí hlavne v servisných podmienkach. "Sila nie je vo viazaní, ale v tom, aké za sebou majú zázemie, technické a skúsenosti celého realizačného tímu. Majú bohaté prostriedky a testovanie ku všetkému. Majú dlho sneh, testujú do mája, do júna, majú na to vytvorený špeciálny tím. Majú úplne iné možnosti, ale zase je zábava ich doháňať," dodal Krčmář.
- Autor: © Zoznam/
- Zdroj: ČTK