Biatlonová exotika na šampionáte v Česku: Poznáte pretekárov z Grónska alebo Austrálie?

Biatlonový areál Vysočina Arena v Novom Meste na MoraveBiatlonový areál Vysočina Arena v Novom Meste na Morave Zdroj: Profimedia

NOVÉ MESTO NA MORAVE - Biatlonový šampionát v Novom Meste na Morave hostí nielen najlepších svetových pretekárov, o úspech sa usilujú vo Vysočina Arene aj reprezentanti z "netradičných" krajín.

Medzi 33 prihlásenými národmi je aj Austrália, jej biatlonistom Noahovi Bradfordovi a Darcii Mortonovej pripravujú lyže českí servismani. Sprevádza ich aj bývalý pretekár Petr Plecháč.

Austrálčania nie sú na majstrovstvách sveta jediným "neobvyklým" národom. Fanúšikovia v Novom Meste na Morave môžu vidieť aj pretekárov z Grécka, Dánska, Španielska, Veľkej Británie alebo Grónska.

"Je úžasné vidieť malé tímy ako Grónsko, Dánsko alebo Británia, ako sa všetci poznajú a pomáhajú si. Naposledy Grónňanka (Ukaleq Slettemarková) zabudla náboje, tak sme išli späť na izbu, pretože bývame v rovnakom hoteli," povedal novinárom Plecháč.

Dvadsaťpäťročná Mortonová a o päť rokov mladšia Bradford majú z menších tímov k českému výberu najbližšie. Popri tom, že im Česi nahrádzajú servismanov na prípravu lyží, Mortonová vlani absolvovala s národným tímom dvojtýždňové sústredenie v Letohrade. "Česky veľmi neviem, váš jazyk je ťažký, ale všetci sú na mňa dobrí. Podporujú ma a pomáhajú mi s prípravou lyží. Som im veľmi vďačná," uviedla Mortonová.

Plecháč sa s austrálskou pretekárkou zoznámil cez bývalého šéfa českých servismanov Toma Žídka. Potom, čo ju otec nemohol teraz sprevádzať, pripadla tá rola jemu. "Je mimoriadne pracovitá a samostatná. Aj mimo zimy si pripravuje tréningový plán sama. Obetuje tomu veľa, aby mohla byť zase pol roka tu. Cez leto si privyrába ako čašníčka a jazdí napríklad v Austrálii 40 kilometrov na kolieskových lyžiach do kaviarne a potom späť," povedal Plecháč.

To je niečo ako triatlon?

Pre Mortonovú je biatlon rodinnou tradíciou. Jej otec Cameron sa zúčastnil olympijských hier 2006 v Turíne, rovnaký šport robia aj jej súrodenci. "Inak ale o biatlone vie v Austrálii málokto. Niektorí tam ani nevideli sneh. Veľa mojich kamarátov sa pýta: To je niečo ako triatlon? A ja hovorím, nie, to je lyžovanie a streľba. A oni: Aha. Takže musíš lyžovať a pri tej jazde ešte po niečom strieľať? Je ťažké im to vysvetliť," povedala Mortonová, ktorá v lete surfuje, pláva, behá, jazdí na bicykli alebo na kanoe.

V Európe sa pohybuje od októbra do apríla. Doma môže trénovať iba v určitých oblastiach. "Všetky miesta, kde môžete v Austrálii lyžovať, začlenili do národných parkov a tam sa nesmie strieľať. Jediný areál pre biatlon vybudovala armáda, ale je starý. Potom mám síce ostatné strelnice, ale okolo nich zase nemôžem behať," uviedla Mortonová.

Pracuje aj s obmedzeným rozpočtom. "Je to jednoduché. Čo je najlacnejšie, to berieme," povedal s úsmevom ohľadom výberu ubytovania Plecháč. "Dostáva síce skvelé granty od IBU a Austrálskeho olympijského tímu, ale snaží sa ušetriť každú korunu, aby mohla investovať do prípravy a materiálu. Keď človek vidí, čo mal v českom tíme a čo má ona a za čo je šťastná, tak je to úplne iný svet," uviedol Plecháč.

Mortonová vyštudovala na vysokej škole odbor lekárskej vedy. V budúcnosti chce pokračovať v štúdiu veteriny. "Dostala sa na jednu z najdrahších lekárskych fakúlt v krajine, ale nezískala štipendium. Chce preto teraz vstúpiť do armády, ktorá by jej všetko preplatila," podotkol Plecháč.

K tomuto cieľu Mortonová smeruje po olympijských hrách v Miláne 2026. "Chcem si na nich zasúťažiť a potom budem môcť otcovi povedať, že som tiež bola na olympiáde," uviedla.

Po 71. mieste v šprinte ju dnes čakajú v Novom Meste na Morave vytrvalostné preteky. A vo štvrtok by mala s Bradfordom tvoriť historicky prvý austrálsky tím v zmiešanej štafete dvojíc.

Viac o téme: Austrália Nové mesto na Morave MS v biatlone Grónsko Darcia Mortonová Noah Bradford
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy