Nezastaviteľný J.T.Bö deklasoval konkurenciu, Sklenárik pokazil skvele rozbehnuté preteky

Slovenský biatlonista Tomáš Sklenárik strieľa na strelnici  počas vytrvalostných pretekov mužov na 20 km na majstrovstvách sveta v Novom Meste na MoraveSlovenský biatlonista Tomáš Sklenárik strieľa na strelnici počas vytrvalostných pretekov mužov na 20 km na majstrovstvách sveta v Novom Meste na Morave Zdroj: TASR/AP/Petr David Josek

NOVÉ MESTO NA MORAVE - Nórsky biatlonista Johannes Thingnes Bö na majstrovstvách sveta v Novom Meste na Morave suverénne obhájil titul vo vytrvalostných pretekoch na 20 km.

V stredu spravil iba jednu chybu na strelnici a vyhral časom 45:49,0 minút. Druhý skončil jeho brat Tarjei rovnako s jednou chybou a stratou 58,9 sekundy a bronz získal Nemec Benedikt Doll s mankom 1:53,3 min. Z trojice Slovákov skončil najvyššie na 66. mieste Tomáš Sklenárik so štyrmi chybami a stratou 9:07,8 minúty.

Tridsaťročný J. T. Bö pridal druhé zlato a štvrtú medailu vo štvrtom štarte na tohtoročnom šampionáte. Po striebre v mixe a šprinte, keď skončil za Sturlom Holmom Laegreidom, obhájil vlaňajší titul v stíhačke. Na majstrovstvách sveta získal dokopy už 35 cenných kovov, z toho až 19 zlatých a deväť individuálnych titulov (19-12-4). Na olympiádach má bilanciu 5-2-1.

"Je to úžasné. Práve na MS potrebujete ukázať výkony. Potrebujete dobre strieľať, rýchlo bežať a byť dobre mentálne nastavení. Dnes sme s bratom ukázali svetu extratriedu. Francúzi na tom nie sú najlepšie, sú len tieňom toho skvelého tímu. No ich čas príde. Moji najväčší konkurenti teraz sú chalani z nášho tímu," povedal víťaz pre Eurosport.

Nórsky biatlonista Johannes Thingnes Galéria fotiek (12) Zdroj: TASR/AP/Petr David Josek

J. T. Bö na triumf odštartoval už s číslom 9 a zaváhal na úvodnej ležke, keď mu ušiel jeden terč a strácal 56 sekúnd na svojho brata Tarjeia, ktorý bol priebežne najrýchlejší. J. T. Bö však opäť predvádzal skvelý bežecký výkon a po druhej položke bol už priebežne druhý za stopercentným Nemcom Benediktom Dollom, strácal však iba 7,3 sekundy.

Tarjei minul jeden terč a klesol na 4. miesto, medzi nórskych bratov sa zaradil taktiež s jednou chybou Francúz Emilien Jacquelin. Všetkých však predbehol ďalší Nór Johannes Dale-Skjevdal, ktorý v prvej polovici sklopil všetkých 10 terčov a mal náskok 20,7 s na Dolla a 28 na J. T. Bö. Ten však mal na svojej strane výbornú bežeckú formu a keď nechyboval ani na tretej položke, bol o štyri sekundy prvý pred stále čistým Dollom.

Na druhú ležku však dovtedy prišlo len 20 pretekárov, pričom ďalší ašpirant na medaily Sturla Holm Laegreid sa dostal ešte len na prvú streľbu. Zvládol ju čisto a bolo treba počítať aj s ním. Preteky vôbec nevyšli Švédovi Martinovi Ponsiluomovi, ktorý mal po troch streľbách na konte až päť trestných minút. Rovnako ako Talian Tommaso Giacomel. Ani Francúz Quentin Fillon Maillet nemohol s troma chybami pomýšľať na medaily.

Suverénny triumf JTB

Johannes Thingnes Bö potvrdil úlohu najväčšieho favorita, keď záverečnú stojku zvládol bezchybne a veľmi rýchlo za 24 sekúnd. Aj keď za ním išli ešte takmer všetci jeho konkurenti, vedel, že ak v záverečnom kole nevyhorí, obháji titul. Navyše, keď Dale-Skjevdal na tretej položke minul jeden terč a už po nej strácal na svojho krajana takmer minútu.

Doll netrafil 18. terč a musel dúfať, že sa zmestí na stupne víťazov. J. T. Bö finišoval v čase 45:49,0 minúty, jeho brat taktiež s jednou chybou na strelnici preťal cieľ s mankom 58,9 sekundy, ale už s istotou, že mu zostane strieborná priečka. Záverečnú streľbu nezvládol dovtedy čistý Laegreid, ktorý minul dva terče a prišiel o šancu na medailu.

Bronz tak zostal Nemcovi Dollovi, s jednou chybou mal manko 1:53,3 minúty na víťaza. Na štvrtom mieste skončil prekvapujúco Lotyš Andrejs Rastorgujevs, s dvoma chybami mal však manko už 2:50 minúty. Piaty bol Francúz Jacquelin (1, +3:03,2 min) a šiesty jeho krajan Fillon Maillet (3, +3:16,2 min).

"Dnes to je skvelý deň pre našu rodinu. Otec i brat sú to a sledovali nás. Je to skvelá sezóna, no prvý týždeň tu bol ťažký, takže dnes to bola taká moja odplata. Boli sme dobrí, ale Johannes je väčšinou ten lepší," povedal Tarjei Bö.

Z medaily mal veľkú radosť aj tretí Doll: "Znamená to pre mňa veľa. Má hodnotu zlata. Hlavne pre celý nemecký tím. Vlani sme mali viacero dobrých výsledkov, ale ani jednu medailu, takže toto je veľká motivácia do ďalších súťaží."

Sklenárik to mal dobre rozbehnuté

Dobre rozbehnuté preteky mal Tomáš Sklenárik, ktorý zvládol prvé dve položky čisto a bol priebežne na výbornom 17. mieste, no v ďalšom kole bežecky stratil, na druhej ležke minul dva terče a výrazne sa prepadol.

Na stojke pridal ešte jednu trestnú minútu a nakoniec skončil na 66. mieste so stratou 9:07,8 minúty. Junior Matej Badáň figuroval s troma chybami na 87. priečke (+12:07,7) a Damián Cesnek obsadil s piatimi chybami 88. pozíciu (+12:34,8).

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 12

Viac o téme: Tarjei Bö Johannes Thingnes Bö Benedikt Doll Tomáš Sklenárik MS v biatlone Damián Cesnek Matej Badáň