Počítač, krysa, skrátka Niki Lauda: Fascinujúci príbeh muža, ktorý stál zoči-voči smrti

Niki LaudaNiki Lauda Zdroj: SITA/AP Photo/Ross Land

VIEDEŇ - Pilota formuly 1 Nikiho Laudu, ktorý sa narodil 22. februára 1949, preslávili nielen tri tituly majstra sveta, ale tiež nezlomná vôľa, vďaka ktorej sa po hrôzostrašnej havárii v roku 1976 dokázal vrátiť do života a už po šiestich týždňoch sa opäť posadil za volant monopostu.

Okrem pretekania sa Lauda venoval tiež leteckej doprave, postupne založil niekoľko spoločností, ktorých lietadlá občas sám pilotoval.

"Mojím najväčším víťazstvom vo formule 1 bolo, že som to prežil," vyhlásil kedysi Lauda. Narážal predovšetkým na nehodu na Nürburgringu v auguste 1976, keď po náraze do plota takmer zhorel v kokpite Ferrari.

Nakoniec sa ho podarilo z vozidla vyslobodiť, okrem popálenín mal ale tiež ťažko poškodené pľúca a po leteckom prevoze do nemocnice upadol do bezvedomia. O šesť týždňov neskôr sa ale s ešte nedohojenými popáleninami a navždy znetvorenou tvárou posadil za volant a skončil štvrtý.

Lauda vs. Hunt

Obhajoba celkového prvenstva mu napokon aj kvôli dvom vynechaným pretekom tesne unikla, iba o bod ho predstihol jeho veľký rival James Hunt. Lauda si všetko vynahradil o rok, keď sezónu suverénne vyhral a zopakoval celkové víťazstvo z roku 1975.

Príbeh rivality i zvláštneho priateľstva medzi Laudom a Huntom - známym playboyom, ktorý zomrel v roku 1993 v iba 45 rokoch - zobrazuje úspešný americký film Rivali (2013), ktorý nakrútil oscarový režisér Ron Howard.

Lauda sa narodil v zámožnej rodine viedenského priemyselníka a s pretekaním začal aj napriek nesúhlasu rodiny v roku 1968. Neskôr si ako dvadsaťdvaročný z bankového úveru sám zaplatil ročný angažmán vo formule 1 v tíme March.

Niki Lauda Galéria fotiek (3) James Hunt a Niki Lauda Zdroj: SITA/AP Photo/Nick Ut, File

Cez BRM sa v roku 1974 dostal do Ferrari a slávnej talianskej stajni pomohol vrátiť sa na výslnie. Po štyroch úspešných sezónach prešiel Lauda k Brabhamu, avšak po dvojročnom trápení pre technické problémy vozidla šokoval po jednom z tréningov oznámením, že vo formule končí.

V roku 1982 sa na okruhy vrátil vo farbách McLarenu a o dva roky neskôr vybojoval tretí titul. Nasledujúci rok druhýkrát a definitívne ukončil pretekársku kariéru. Počas 13 sezón absolvoval jazdec, ktorý si vďaka vysokej inteligencii a povestnému inštinktu prežiť vyslúžil prezývky Počítač či Krysa, 171 Veľkých cien, z ktorých 25 vyhral.

Svet F1 ale nikdy natrvalo neopustil, pôsobil ako poradca pri Ferrari, bol šéfom Jaguaru, televízny komentátor a od roku 2012 bol šéfom dozornej rady stajne Mercedes.

Na hranici života a smrti

Na hranici života a smrti sa Lauda ocitol aj mimo pretekárskych okruhov, keď mu v roku 1997 musela byť transplantovaná oblička. Aj táto oblička od jeho brata Floriana ale prestávala neskôr fungovať, tak sa Lauda musel po ôsmich rokoch podrobiť druhej transplantácii.

Vtedy mu obličku darovala jeho priateľka a neskoršia druhá manželka Birgit Wetzingerová, o 30 rokov mladšia bývalá letuška Lauda Air. Po dvoch transplantáciách obličiek sa musel v roku 2018 podrobiť aj transplantácii pľúc a po zákroku bol vo veľmi vážnom stave.

Niki Lauda Galéria fotiek (3) Niki Lauda v monoposte F1 Zdroj: SITA/AP

"Do určitej miery teraz v podstate žijem tretí život," povedal po transplantácii Lauda, ktorý bol dvakrát ženatý a mal celkovo päť detí - štyroch synov a dcéru. Ešte vo februári 2019 oslávil s transplantovanými pľúcami 70-tku, potom sa ale jeho zdravotný stav začal zhoršovať. Zomrel o tri mesiace neskôr na klinike v Zürichu.

Na poslednú rozlúčku vo Viedni prišli tisíce ľudí, na pohrebe sa potom zúčastnili aj legendy formuly 1 - bývalý Laudov tímový kolega Alain Prost, Jackie Stewart, Nelson Piquet, Nico Rosberg či Lewis Hamilton.

Viac o téme: Formula 1 F1 Niki Lauda
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy