Životný večer, ale narodenie dcéry je viac: Exbrankárovi DAC môžu ruky nohy bozkávať

Zákrok brankára Plzne Martina JedličkuZákrok brankára Plzne Martina Jedličku Zdroj: Profimedia

PLZEŇ - Brankár Plzne Martin Jedlička označil víťaznú odvetu osemfinále Európskej konferenčnej ligy proti Servette Ženeva za najväčší zážitok v kariére.

Dvadsaťšesťročný gólman niekoľkými zákrokmi v základnej hracej dobe a dvoma chytenými pokutovými kopmi pomohol futbalistom Plzne k výhre v rozhodujúcom penaltovom rozstrele ak historickému postupu do štvrťfinále pohárov.

Jedlička novinárom povedal, že je rád, že nadväzuje na výkony nedávnej brankárskej jednotky Viktorie Jindřicha Staňka, ktorý v zimnej prestávke prestúpil do Slavie.

"Zažil som narodenie dcéry, to je niečo viac. Ale futbalovo je to určite životný večer. Proti Servette to bol môj najväčší dvojzápas kariéry. Chytal som Európsku ligu za Dunajskú Stredu, ale to boli predkolá. Som rád, že som si sem preniesol pohodu z ligy a idem ďalej," povedal Jedlička.

Po bezgólovej domácej odvete proti Servette v rozhodujúcom penaltovom rozstrele inkasoval zo štyroch pokusov len raz. V prvej a tretej sérii súperovho strelca vychytal, vo štvrtej Keigo Cunemoto minul. "Pred penaltami som bol uzavretý vo svojej bubline a sústredil som sa na to, aby som pomohol tímu. To sa podarilo a som za to rád," vyhlásil Jedlička.

Zaujal predovšetkým v úvodnej sérii, kedy oproti zvyklostiam brankárov neriskoval stranu a zostal stáť uprostred, kam Miroslav Stevanovič následne skutočne zamieril. "Hráč nepozeral do strany, pozeral na stred, tak som zostal. Našťastie to kopol doprostred," povedal s úsmevom Jedlička.

"Hráči niekam pozerajú, keď kopú do lopty. Rôzne si to krokujú. Mal som dnes šťastie. Ale to šťastie mi ide naproti, pretože tomu dávam maximum. Vracia sa mi to a som za to rád," vyhlásil Jedlička.

Za penaltového špecialistu sa nepovažuje

Za penaltového špecialistu sa nepovažuje. "Na Slovensku som chytil tri za sebou, ale to bolo asi pred štyrmi rokmi. Odvtedy som tak 20 penált nechytil. Takže mám asi zase vystarané," vtipkoval Jedlička.

Blysol sa aj v 89. minúte, keď takmer zázračne z bránkovej čiary vytiahol hlavičku Alexisa Antunesa. "Ruka jednoducho vystrelila, chytil som to a pomohol tímu," konštatoval Jedlička. "V prvej polovici tam bola jedna dobrá strela, ktorá vyletela k žrdi. Vtedy som sa chytil. Cítim sa teraz dobre," podotkol Jedlička, ktorý šiestykrát z posledných siedmich súťažných zápasov v základnej hracej dobe neinkasoval.

V zime sa po odchode reprezentačného brankára Staňka vrátil do Plzne z hosťovania v Bohemians 1905. "Samozrejme, keď tu chytá dobre štyri roky a vystrelí ho to odtiaľto do reprezentácie, je ťažké sem prísť a potvrdiť výkony, ktoré nasadil. Ale veril som, že keď budem stopercentne makať, tak sa mi to vráti," uviedol Jedlička.

Do Plzne prvýkrát prišiel predvlani v lete po angažmán v Dunajskej Strede, ale na svoju šancu si musel počkať a hosťoval v Bohemians 1905. "Keby nebolo Bohemky, teraz tu nestojím. To si môžeme povedať narovinu. Bohemka mi mimoriadne pomohla. Oťukal som sa v lige, potreboval som si zrovnať hlavu," povedal Jedlička.

"Je krásne, keď oslavujete s vypredanou Doosan Arenou postup. Keď som tu sedel na lavičke, sníval som o tom, že by som tu raz chytal. Teraz sa to deje. Je to super, užívam si to a chcem v tom pokračovať. Som na začiatku cesty," doplnil bývalý brankár českej reprezentácie do 21 rokov.

Pred rozstrelom skandoval kotol fanúšikov Viktorie jeho meno. Jedlička po zápase priznal, že podporu publika spočiatku nevnímal.

"Až neskôr. V prvom momente som bol uzavretý vo svojej bubline a sústredil sa na to, aby som čo najviac pomohol tímu. Podarilo sa a som z toho šťastný. Mal som nejaké indície, kam asi hráči Servette kopú penalty, ale nejaká zvlášť príprava to nebola.

Skrátka sa mi darilo, je to hlavne o šťastí. Na Slovensku som chytil tri jedenástky za sebou, ale to už je asi štyri roky dozadu. Od tej doby som ich asi tak dvadsať nechytil (smiech)," vravel Jedlička.

Ani neviem, kto všetko sa tam dostal

Štvrťfinálového súpera si nevyberal: "Ani neviem, kto všetko sa tam dostal. Sústredil som sa na Servette a teraz mám v hlave nedeľňajší ligový zápas v Jablonci. Ale hlavne nech príde k nám dobrý súper, cez ktorého sa pokúsime postúpiť."

V kádri Viktorie figuruje aj dvojica Slovákov. Brankár Marián Tvrdoň sledoval Jedličkove bravúry z lavičky náhradníkov, krídelník Erik Jirka je už mesiac zranený.

Viac o téme: Servette Ženeva Viktoria Plzeň Martin Jedlička Európska konferenčná liga
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK, TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy