Po dvoch debakloch sa konečne dočkali: Česko na MS po drvivej výhre zabojuje o semifinále

Radosť hokejistiek ČeskaRadosť hokejistiek Česka Zdroj: SITA/AP/Henning Bagger/Ritzau Scanpix

UTICA - České hokejistky porazili vo štvrtom stretnutí na majstrovstvách sveta v Utice Švajčiarsko 6:1, v základnej A-skupine obsadili tretie miesto a vo štvrtkovom štvrťfinále sa stretnú s Nemeckom.

Ďalšie štvrťfinálové dvojice tvoria USA - Japonsko, Kanada - Švédsko a Fínsko - Švajčiarsko. Japonky sa do vyraďovačky prebojovali vďaka triumfu nad Dánskom 3:0. Čína a Dánsko zostúpili do A-skupiny I. divízie, kde budú na budúci rok účinkovať aj Slovenky. Medzi elitou ich nahradia Maďarsko a Francúzsko.

Hetriková hrdinka Česka

Hetrikom a asistenciou sa na výhre tímu vedeného kanadskou trénerkou Carlou MacLeodovou podieľala útočníčka Natália Mlynková. Rozhodujúci dvojgólový náskok si Češky vypracovali v rozpätí 66 sekúnd v závere druhej tretiny.

Stretnutie odštartovalo šancou Müllerovej, do rýchleho vedenia sa ale dostal český tím. Už po 37 sekundách hry otvorila skóre po rýchlom protiútoku Tejralová, ktorá ukončila dvojzápasové české čakanie na strelenie gólu.

Ďalší gól mohla pridať Šapovalivová a aktívna bola najmä Vanišová, ktorá v 9. minúte trafila hornú tyč a potom ju vychytala brankárka Maurerová.

Následne ale Češky zle striedali, potom faulovala Tejralová a Švajčiarky dostali k dispozícii 83 sekúnd dlhú presilovku päť na tri. Dokázali ju využiť, presnou strelou do ľavého horného rohu bránky vyrovnala kapitánka Stalderová.

Češky sa mohli vrátiť do vedenia v klasickej presilovke, vylúčenie Büchiovej ale potrestať nedokázali. Keď sľubné príležitosti nevyužili Krížová a Mlynková, prevzali aktivitu Švajčiarky.

Dôležitý dvojgólový náskok

Brankárka Peslarová ale svoj tím podržala a jej spoluhráčky v druhej časti získali dvojgólový náskok. V 35. minúte sa po akcii Krížnej presadila Vanišová, o 66 sekúnd neskôr prekvapila Maurerovú bekhendovou strelou Mlynková.

Švajčiarky čakajúce na MS na prvú výhru sa v úvode tretej tretiny pokúsili zápas zdramatizovať, znížiť ale nedokázali ani pri vylúčení Kosinovej. V 50. minúte naopak Češky využili prvú presilovku na turnaji, od modrej čiary sa trafila Pejšová.

Záver stretnutia patril Mlynkovej. V 56. minúte sa postarala o piaty český gól a 3,7 sekundy pred koncom zakončila vydarený výkon tretím gólom z brejku pri švajčiarskej presilovke.

A-skupina:

Česko - Švajčiarsko 6:1 (1:1, 2:0, 3:0)
Góly:: 1. Tejralová (Vanišová), 35. Vanišová (Krížová, Pejzlová), 36. Mlynková (Šapovalivová), 50. Pejšová (Čajanová), 56. Mlynková (Hymlárová), 60. Mlynková (Pribylová) - 17. Stalderová (Müllerová, Enzlerová). Rozhodca: Lieffersová (Kan.), Rapinová - Gotsdinerová (obe USA), Smetková (ČR). Vylúčenie: 4:3. Využitie: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 1388.

Zostava ČR: Peslarová - Pejšová, Tejralová, Radová, Čajanová, Kosinová, Trnková, Jandušíková - Vanišová, Pejzlová, Křízová - Mlynková, Hymlárová, Šapovalivová - Neubauerová, Pribylová, Plosová - Pištěková, Čabelová, Kalová. Trénerka: MacLeodová.